× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Co to jest stomatologia esetyczna i na czym polega?

Powszechne staje się przekonanie, iż uśmiech jest tym bardziej atrakcyjny im zdrowsze jest uzębienie. Niektóre jednak osoby, pomimo stałego dbania o zęby i częstego odwiedzania gabinetu stomatologicznego mają problem z ich wyglądem. Zdarza się, że są one nierówne, zbyt wysunięte albo mają przebarwienia. Stomatologia estetyczna pomaga likwidować takie problemy. Czym jest stomatologia estetyczna i na czym polega? Odpowiadamy w tym artykule. Zapraszamy do lektury!

Stomatologia estetyczna – co to jest?

Stomatologia estetyczna zajmuje się przeprowadzaniem zabiegów, które wykorzystują wiele dziedzin stomatologii. Ich zadaniem jest przywrócenie bądź nadanie estetycznego, pięknego uśmiech.

Stomatolog estetyczny ocenia wygląd uzębienia i proponuje możliwe rozwiązania problemu danej osoby. Stomatologia estetyczna  to idealne rozwiązanie dla osób mających jakiekolwiek zastrzeżenia do swoich zębów. Zadbane zęby dodają pewności siebie, likwidują uczucie wstydu związane z uśmiechaniem się oraz poprawiają stan psychiczny danej osoby, jeżeli dotkliwie odczuwa ona wady swojego uzębienia.

Na czym polega stomatologia estetyczna?

Stomatologia estetyczna oferuje sporo zabiegów, które umożliwiają nadanie im lepszego wyglądu. Na czym polegają najczęściej wybierane zabiegi z tej dziedziny stomatologii? Pierwszy z nich to wybielanie zębów przy pomocy lampy Beyond – polega na nałożeniu na zęby specjalnego środka i naświetlaniu go lampą, która powoduje aktywację składników zawartych z preparacie i w rezultacie wybielenie zębów.

Inny, podobny zabieg, to wybielanie nakładkowe – trwa 2-4 tygodnie i jest przeprowadzana przez pacjenta w domu. Przedtem stomatolog estetyczny pobiera odcisk zgryzu i przygotowuje nakładki, w których potem należy umieszczać żel wybielający. Pacjenci często też decydują się na naklejanie licówek – zabieg ten polega na naklejaniu na nieestetycznie wykończone zęby cienkich płatków zrobionych z porcelany albo materiału kompozytowego.

Popularne jest także piaskowanie – polega na likwidowaniu osadów nazębnych oraz przebarwień przy użyciu tzw. piaskarki. Następnie zęby są polerowane, przez co zyskują na gładkości i są o wiele mniej podatne na osadzanie się różnych substancji.

W ramach NFZ mogą być przeprowadzane podstawowe zabiegi stomatologiczne. Za te z zakresu medycyny estetycznej trzeba zapłacić. Wyjątkiem jest odkamienianie zębów – może być ono wykonywane bezpłatne raz w roku i w jego rezultacie z zębów znikają przebarwienia i nieestetyczny kamień nazębny.

Stomatologia estetyczna – przeciwwskazania

Niektóre z zabiegów stomatologii estetycznej nie powinny być przeprowadzane u wszystkich osób. Przeciwwskazania do większości z nich są następujące: zły stan zdrowia, ciąża, karmienie piersią, niewyleczone zęby, wiek poniżej 16 roku życia i alergia albo nadwrażliwość na niektóre składniki stosowanych preparatów.

Stomatolodzy estetyczni mogą także odmówić przeprowadzenia zabiegów u osób, które mają wygórowane oczekiwania i nie będą w stanie sprostać takim wymaganiom. Przykładowo, może okazać się, że zęby zbyt ciemno zabarwione po wybieleniu nie będą odpowiednio białe, dlatego też zabieg ten nie miałby wtedy większego sensu.

Artykuł powstał we współpracy z frankowski-maloclinic.pl