× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Co to jest protetyka i ile kosztuje proteza zębowa?

Dla wielu osób w podeszłym wieku protezy zębowe są niezbędne. Niestety, NFZ refunduje je tylko w nielicznych sytuacjach. Niekiedy konieczne jest leczenie w prywatnym gabinecie stomatologicznym. Protetyka – czym się zajmuje? Ile kosztuje proteza zębowa? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy serdecznie do wnikliwej lektury!

Protetyka – czym się zajmuje?

Protetyka stomatologiczna jest jednym z działów stomatologii zajmującym się przywracaniem właściwego zgryzu oraz wyglądu zębów, w związku z ich uszkodzeniem albo utratą. 

Konieczność podjęcia leczenia protetycznego dotyka sporu osób. Przyczyny są związane nie tylko ze starością, ale także z zaniedbań w zakresie pielęgnacji zębów czy też przebytych urazów albo chorób. Odpowiednie zabiegi protetyczne umożliwiają przywrócenie dawnego, pełnego uzębienia.

Podczas takiego leczenia stosowane są protetyczne uzupełniania braków – stałe oraz ruchome. Do ruchomych zalicza się przede wszystkim protezy, które nie są na stałe mocowane w jamie ustnej. Stosowane są w przypadku utraty większości albo całości uzębienia.

Należą do nich między innymi protezy akrylowe oraz szkieletowe. Natomiast stałymi uzupełnieniami są mosty wypełniające braki kilku zębów oraz korony używane zwłaszcza przy odbudowie znacznie zniszczonych zębów. 

Oprócz tego, protetyka umożliwia także zmianę kształtu albo koloru zębów. W tym celu stosowane są tzw. licówki, czyli płatki porcelany mocowane na licowej części zębów. Każdy pacjent, który kwalifikuje się do takiego leczenia, jest indywidualnie rozpatrywany.

Przed podjęciem leczenia przeprowadzany jest wywiad, badanie oraz pantomogram. Umożliwia to prawidłową ocenę stanu uzębienia, dzięki czemu możliwe jest podjęcie właściwych kroków.

Ceny różnego rodzaju protez zębowych

Proteza zębowa z akrylu 

Protezy akrylowe, czyli najtańsze, należą do jedynych refundowanych przez Narodowy Fundusz Zdrowia. Problemem związanym z zakładaniem protez refundowanych jest fakt, iż w wypadku zepsucia się takiej protezy na jej naprawę konieczne jest czekanie kilku miesięcy. Wtedy jedynym wyjściem staje się prywatne leczenie. W zależności od danego prywatnego gabinetu stomatologicznego może ona kosztować od 600 do 1200 zł na jedną część (górę albo dół).

Proteza szkieletowa 

Proteza szkieletowa jest znacznie bardziej nowoczesna niż akrylowa, jednak jej zastosowanie jest możliwe wtedy, kiedy pacjent posiada odpowiednią ilość własnych zębów. Trzyma się ona znacznie lepiej, dzięki temu, iż jest oparta zarówno na zębach, jak i błonach śluzowych jamy ustnej. Materiały wykorzystane do jej produkcji nie niszczą zębów pacjenta. Ceny protez szkieletowych wahają się od 1200 zł do nawet 3000 zł.

Proteza nakładkowa 

Proteza nakładkowa, czyli inaczej overdenture, opiera się na korzeniach zębów albo implantach. Wykorzystuje ona korzenie zębowe, na których nie jest możliwe wykonanie innych uzupełnień. Zapewnia ona estetyczny wygląd i przyczepność lepszą niż pospolite osiadające protezy. Ich koszt mieści się w przedziale od 1500 do 3500 zł.

Artykuł powstał przy współpracy z Hippolit