Kaszak powstaje pod skórą i ujawnia się w postaci niewielkiego guzka bądź zgrubienia. Często jest on nazywany również cystą (torbielą) zastoinową bądź łojową. Czy jest on niebezpieczny? Odpowiedź brzmi: nie, jednak u wielu osób powoduje on dyskomfort z tego względu, iż nie wygląda on estetycznie. Czym jest kaszak? Na te i inne pytania odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!
Kaszak – co to jest?
Kaszak najczęściej występuje na skórze głowy, na twarzy i szyi czy też w miejscach intymnych. Jego wielkość może wynosić od kilku milimetrów do nawet kilku centymetrów. Jest on wypełniony w środku łojem, elementami mieszków włosowych oraz zrogowaciałym naskórkiem. Guzek rośnie wraz z upływem czasu i może się zdarzyć, że w wyniku jego zakażenia wokół pojawi się zaczerwienienie, a zmiana stanie się bolesna. Kaszaki pojawiają się najczęściej pomiędzy 30 a 40 rokiem życia, jednak występują one również u osób w okresie dojrzewania. Pojawiają się prawie dwa razy częściej u mężczyzn niżeli u kobiet.
Kaszak – gdzie może się pojawić?
Kaszak to zmiana najczęściej pojawiająca się w miejscach występowania sporych gruczołów łojowych i niewielkich mieszków włosowych. Z reguły kaszak jest obecny na szyi, głowie, powiece, twarzy, mosznie, wargach sromowych czy też na tułowiu.
W przypadku, gdy kaszak pojawia się w okolicach intymnych, może powodować spory dyskomfort podczas stosunku, oddawania moczu a w najgorszym wypadku nawet podczas chodzenia.
Dlaczego kaszak się pojawia?
Torbiele naskórkowe mogą pojawiać się w związku z niewłaściwą pracą gruczołów łojowych, uszkodzenia mieszków włosowych czy też prze pęknięcie gruczołu łojowego. Bywa również tak, że kaszaki powstają już w okresie życia płodowego, kiedy to komórki macierzyste paznokci bądź włosów zostają zamknięte w komórkach innych tkanek. Warto wiedzieć, iż są to zmiany mające podłoże genetyczne.
Czy można zapobiec kaszakom?
Nie jest możliwe całkowite uchronienie się przed powstawaniem kaszaków. Przede wszystkim należy pamiętać o regularnym wykonywaniu peelingów i dbaniu o higienę. W przypadku pojawienia się zmiany warto wybrać się do dermatologa, który doradzi, jaka metoda leczenia byłaby najbardziej odpowiednia. Nie warto samemu usuwać kaszaków, gdyż może się to skończyć powstaniem nieestetycznych i trudnych do usunięcia blizn.
Przeprowadzanie diagnozy kaszaków
Kaszak nie jest zmianą trudną do rozpoznania. Rośnie ona wolno, może być twarda albo miękka i przesuwać się pod wpływem ucisku. W jej wnętrzu znajduje się mieszek włosowy, widoczny w postaci czarnej kropki na środku guzka.
Zdarza się, że w pobliżu kaszaka może powstać stan zapalny. Wtedy jego okolice są bolesne i mają czerwone zabarwienie. Z guzka może wypływać żółta ciecz. Wtedy powinno się udać do lekarza specjalisty, który rozpocznie właściwie dobrane leczenie. W niektórych sytuacjach, kiedy guzek wydaje się podejrzany, lekarz może skierować nas na dodatkowe badania takie jak biopsja czy zdjęcie RTG, które pozwoli odróżnić zmianę od tłuszczaków, ropni czy nerwowłókniaków.
Artykuł powstał przy współpracy z Febumed |