× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jakie właściwości ma kofeina?

kofeina

Kofeina jest substancją znalezioną stosunkowo niedawno na starcie XIX wieku, jaka od razu zdobyła uznanie większego gremium interesantów. Filiżanka kawy czy herbatki od wielu dekad była normalnym zwyczajem towarzyskim dającym się odprężyć oraz wymienić poglądami, natomiast po poznaniu jej atutów wzmacniających rozpoczęła być stosowana jako specyficzne doładowanie energii. Kofeinę lubią przede wszystkim osoby aktywne, młodzi ludzie i atleci, ci ostatni zwłaszcza w formie suplementów diety czy spalaczy tłuszczu.

Co to jest kofeina?

Kofeina jest alkaloidem purynowym należącym do grupy metyloamin. Podstawa owa ma formę białego pudru o goryczkowatym smaku, nie charakteryzuje się żadnym zapachem. Kofeina nie składa się w organizmie człowieka oraz jest usuwana wraz z moczem w formie niezmienionej i jako uboczna kwasu moczowego oraz ksantyny. Filiżanka kawy ma 2–115 mg tejże substancji, jednak ilość zabójcza sięga 10–12 g. Przeciętne skonsumowanie kofeiny w Europie wynosi 280–490 mg dziennie. Najwięcej zużywa się jej w krajach nordyckich, wynika to z wielkiego wypicia kawy.

Czy kofeina jest dobra?

Właściwości kofeiny są często znane oraz lubiane poprzez konsumentów, natomiast z roku na rok jeszcze powszechniej mówi się o jej szkodliwym wpływie na nasz organizm. Fakty są takie, iż kofeina w umiarkowanych ilościach jest w stanie nie jedynie efektywnie wesprzeć nasz organizm, jednak również wesprzeć w zapobieganiu udarom, demencji czy chociażby chorobie Alzheimera. “Mała czarna” z rana to również pozytywny wpływ na zdrowie nerek, serca oraz płuc.

Jak długo działa kofeina?

Kofeina popularna jest przede wszystkim z działania wspierającego. Pobudza wydobywanie neuroprzekaźników serotoniny oraz dopaminy i hormonu adrenaliny, poprzez co ożywia ośrodkowy system nerwowy, reguluje koncentrację, refleks oraz oddziałuje korzystnie na nastrój. Wspierające działanie kofeiny jest chwilowe, natomiast własne maksimum spełnia ona po ok. 60 minutach od spożycia filiżanki kawy czy trunku energetyzującego. Czas półtrwania kofeiny, więc czas, w jakim połowa otrzymanego związku jest zwolniona z systemu to u zdrowych osób 4–5 godzin.

Materiał współrealizowany z portalem etwojfarmaceuta.pl