× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Tomografia komputerowa zębów. 3 przypadki w których zleca się to zadanie

tomografia komputerowa zębów

Tomografia jest bardzo precyzyjnym badaniem, które pozwala na dokładne zapoznanie się ze strukturą kości oraz tkanek miękkich. Dzięki temu możliwa staje się diagnostyka wielu chorób, dlatego zabieg chętnie przepisują zarówno stomatolodzy, jak i laryngolodzy, chirurdzy oraz ortopedzi. Sprawdź, jakie zalety niesie ze sobą tomografia w Krakowie. Poznaj najpowszechniejsze wskazania do zabiegu oraz zapoznaj się z jego przebiegiem!

Tomografia komputerowa szczęki

Tomograf wykonuje serię zdjęć RTG wybranego obszaru. Dzięki specjalistycznemu oprogramowaniu są one nakładane na siebie i w rezultacie tworzą bardzo dokładne dwu- oraz trójwymiarowe modele. W tomografii komputerowej szczęki i żuchwy wiązka promieniowania przyjmuje kształt stożka, stąd też jej nomenklatura – tomografia stożkowa.

Do badania nie jest wymagane żadne specjalne przygotowanie. Nie wymaga się również przebywania na czczo, co ma miejsce przy wykonywaniu badań tomografem we wszystkich innych przypadkach. Badanie przy pomocy tomografu wymaga usunięcia z okolic twarzy i szyi wszelkich metalowych przedmiotów: aparatów ortodontycznych, okularów, biżuterii, protez zębowych oraz aparatów słuchowych.

Na czas wykonywania badania zakłada się ołowiany fartuch ochronny. Jego zadaniem jest zapobieganie przyjęciu nadmiernej dawki promieniowania.

Tomografię stożkową żuchwy oraz szczęki wykonuje się w pozycji stojącej lub siedzącej. Pacjent powinien znajdować się w bezruchu.

Całe badanie trwa około kilkudziesięciu sekund.

Na ten czas głowa pacjenta znajduje się pomiędzy specjalistycznymi holderami, a więc uchwytami unieruchamiającymi. Aparat, który emituje promieniowanie oraz detektor obracają się i wykonują pełne 360 stopni. Podczas ruchu tworzą dużą liczbę zdjęć, które następnie poddawane są obróbce algorytmicznej.

Szukając najlepszego gabinetu stomatologicznego, który wykona tomografię komputerową w Krakowie wejdź na: https://cdcstomatologia.pl/tomografia.html

Tomografia stożkowa jest niezwykle nowoczesnym oraz dokładnym badaniem. Dzięki temu uzyskiwane obrazy są szczegółowe i mogą pomóc w diagnostyce wielu schorzeń. Korzystny jest również czas, podczas którego pacjent zostaje poddany promieniowaniu. Jest on znacznie krótszy niż w przypadku klasycznego badania tomografem. Badanie uznaje się za bezpieczne, a jego korzyści za znacznie przewyższające ryzyko wystawienia pacjenta na promieniowanie rentgenowskie.

Wśród wad tomografii komputerowej można wyliczyć przede wszystkim zwiększoną ilość promieniowania rozproszonego. To może dawać zafałszowany obraz. Dodatkowo mogą pojawić się zakłócenia związane z ruchami pacjenta podczas badania lub błędnym odczytaniem i analizą danych przez komputer. Niekorzystny jest również ograniczony dostęp do badania, ponieważ wykonuje się je jedynie na podstawie skierowania.

Tomografia w Krakowie wykonywana jest zazwyczaj prywatnie, chociaż istnieje możliwość sfinansowania badania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia. Koszt badania wykonywanego w prywatnych klinikach uzależniony jest od zakresu obserwowanego obszaru, a jego cena oscyluje w okolicach 150 złotych za zdjęcie wycinku żuchwy lub szczęki i w okolicy 250 złotych za całościowy obraz żuchwy oraz szczęki. Ceny zabiegu mogą jednak się znacznie od siebie różnić w zależności od wybranego gabinetu.

3 sytuacje, w których stomatolog zleci tomografię komputerową

Tomografia komputerowa zawsze wykonywana jest jedynie na podstawie skierowania od lekarza prowadzącego. Nie ma możliwości wykonania badania bez tego dokumentu, niezależnie od tego, czy korzystamy z gabinetów prywatnych, czy państwowych. Wśród trzech podstawowych sytuacji, kiedy wykonywane jest badanie CBCT znajdują się:

  • diagnostyka, obrazowanie oraz planowanie leczenia uzębienia,
  • implantologia,
  • diagnozowanie oraz leczenie nowotworów w obrębie twarzy oraz szyi.

Tomografię można zastosować również w przypadkach:

  • zaburzeń słuchu,
  • powikłań po chorobach uszu i zatok,
  • stanów zapalnych w okolicach zatok,
  • przedstawiania i oceny stanu budowy zatok, jamy ustnej oraz ucha środkowego,
  • schorzeń stawu skroniowo-żuchwowego,
  • chorób przyzębia oraz braków kostnych w szczęce i żuchwie.

Chociaż badanie CBCT jest bezbolesne i bezinwazyjne nie zaleca się go wszystkim pacjentom. Tomografia będzie niewskazana szczególnie w przypadku kobiet w ciąży, gdyż promieniowanie rentgenowskie może niekorzystnie wpłynąć na płód.

Tomografia w Krakowie jest niezwykle dokładnym badaniem obrazującym strukturę kostną, jak i tkanki miękkie. Dzięki niej możliwe jest precyzyjne zdiagnozowanie wielu chorób. W przypadku tomografii komputerowej ekspozycja na promieniowanie jest znacznie mniejsza niż w przypadku klasycznego badania tomografem.