× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak schudnąć po ciąży?

odchudzanie po ciąży

Ciąża to piękny, ale także bardzo trudny czas w życiu kobiety. Nowy, malutki człowiek jeszcze przed przyjściem na świat wymaga od przyszłej mamy wprowadzenia gruntownych zmian w jej trybie życia, w szczególności dotyczących diety i aktywności fizycznej. Pojawiające się zmęczenie, senność i obniżona kondycja sprawiają, że najchętniej cały dzień spędzałabyś w łóżku, a zwiększony głód prowadzi nieraz do sięgania po najbardziej kaloryczne potrawy, których zjedzenia jeszcze niedawno kategorycznie odmawiałaś. To wszystko razem z rozwijającym się w Tobie małym człowiekiem nieuchronnie prowadzi do przytycia i widocznej zmiany w Twoim wyglądzie. Szczegółowe informacje na temat odchudzania w ciąży znajdziesz na stronie https://dietetyk.edu.pl/jak-schudnac-po-ciazy/.

W czasie ciąży nie powinnaś się jednak tym przejmować, gdyż najważniejszą rzeczą na której powinnaś się skupić, jest zdrowie Twoje i Twojego dziecka. Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu, który powinien być dobrze odżywiony i wypoczęty. Należy pamiętać, że już kilka tygodni po porodzie świeżo upieczona mama może stracić nawet 7 kilogramów, na które składają się waga dziecka, łożyska, powiększonej macicy oraz krwi. Dalszy spadek wagi jest już kwestią indywidualną, ponieważ każde ciało jest inne i może w różny sposób radzić sobie z nową sytuacją. Jeśli jednak podejmiesz decyzję, że chcesz wesprzeć swój organizm w szybszym powrocie do sylwetki sprzed ciąży, te kilka prostych rad z pewnością Ci w tym pomoże.

Daj sobie czas

Ciąża i poród to ogromny wysiłek dla organizmu. W końcu przez 9 miesięcy nosił w sobie innego człowieka, a potem musiał wydać go na świat! Nic więc dziwnego, że po tym wszystkim Twoje ciało potrzebuje czasu na regenerację, aby dojść do siebie. Dlatego nie narzucaj sobie restrykcyjnych diet lub intensywnych treningów od razu po porodzie, gdyż może to okazać się bardzo niebezpieczne dla Twojego zdrowia. Zamiast tego obserwuj swój organizm i monitoruj swoje samopoczucie. Świetnym pomysłem będzie także kontakt z lekarzem lub położną, którzy udzielą Ci rzetelnych informacji na temat tego, co dzieje się z Twoim ciałem.

Wprowadzaj zmiany stopniowo

Kiedy poczujesz, że Twój organizm jest już w lepszej formie, możesz zacząć wprowadzać małe zmiany w Twoim trybie życia. Ważne jednak, aby odbywało się to stopniowo, krok po kroku. Na początku świetnie sprawdzą się spacery z wózkiem na świeżym powietrzu, które będą mieć korzystny wpływ, nie tylko na Twój organizm, ale także na dziecko. Jeśli czujesz się na siłach, możesz wprowadzić również lekkie ćwiczenia, takie jak np. joga, która ma wspaniały wpływ na mięśnie i ciało. Pamiętaj jednak, że nie powinnaś robić nic na siłę! Jeśli czujesz, że nie dajesz rady, po prostu odpuść i spróbuj następnym razem. Kluczem do sukcesu nie jest forsowanie się do granic możliwości, ale regularność i dyscyplina. Konsekwentnie dąż do celu, a wkrótce zobaczysz pierwsze efekty i będziesz mogła wykonywać coraz trudniejsze treningi.

Zmiany w diecie

Aby dojść do siebie po porodzie, organizm kobiety potrzebuje składników odżywczych i witamin, dlatego w tym okresie należy szczególnie zadbać o dobrze zbilansowaną dietę, która dostarczy Ci wszystkich potrzebnych elementów. Jeśli jesteś matką karmiącą, tym bardziej potrzebujesz zróżnicowanych posiłków, aby dostarczyć swojemu dziecku wartościowego pokarmu, niezbędnego do jego prawidłowego rozwoju. W tym okresie szczególnie pomocna może okazać się konsultacja z dietetykiem, który ułoży dla Ciebie plan posiłków, uwzględniający Twoje indywidualne potrzeby. Warto jednak pamiętać, że w okresie odchudzania najskuteczniejszym sposobem jest bazowanie na zdrowych produktach oraz ograniczenie spożywania cukru i wysoko przetworzonych potraw, co nie tylko korzystnie wpłynie na Twoją sylwetkę, ale także poprawi stan Twojego zdrowia. Na temat diety poszukaj informacji na portalu https://dietetyk.edu.pl/.

Środki wspomagające odchudzanie

W trakcie odchudzania kluczowymi elementami są dieta i aktywność fizyczna. Na rynku dostępne są jednak środki, które w naturalny sposób mogą pomóc Ci w spalaniu tłuszczu. Należą do nich np. zielona i czerwona herbata, imbir, kurkuma oraz cynamon, które przyspieszą Twój metabolizm, wspierając tym samym proces utraty wagi. Unikaj magicznych tabletek odchudzających – zazwyczaj są one nieskuteczne oraz mogą być bardzo niebezpieczne dla zdrowia. Pamiętaj także, że środki te są jedynie dodatkiem i nie zastąpią dobrze zbilansowanej diety i aktywności fizycznej.

Odchudzanie po ciąży może wydawać się trudnym i pracochłonnym zadaniem. Pamiętaj, że decyzja o nim należy przede wszystkim do Ciebie, gdyż to właśnie Ty powinnaś być zadowolona ze swojego wyglądu. Ważne jednak, byś na pierwszym miejscu zawsze stawiała swoje zdrowie, gdyż w przeciwnym razie możesz wyrządzić sobie krzywdę. Noszenie i wydanie nowego człowieka na świat to nie lada wyzwanie, dlatego bądź dla siebie wyrozumiała i łagodna w pierwszych miesiącach po porodzie. Kieruj się powyższymi wskazówkami, a z pewnością skutecznie i bezpiecznie uda Ci się osiągnąć cel.