× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czym jest mezoterapia?

Kobieta podczas zabiegu mezoterapii twarzy w klinice medycyny estetycznej Derm-Estetyka w Gdyni

Mezoterapia to jeden z podstawowych, najczęściej wykonywanych zabiegów kosmetologii oraz medycyny estetycznej. Została opracowana w początkach lat pięćdziesiątych przez francuskiego lekarza Michaela Pistora. Rozróżnia się dwie formy mezoterapii: mezoterapię igłową i bezigłową.

Mezoterapia igłowa i bezigłowa

Mezoterapia igłowa jest metodą polegającą na podaniu substancji odżywczych oraz nawilżających wprost w przestrzeń śródskórną przy pomocy cienkiej igły. Tego typu zabieg powinien zostać wykonany przez doświadczonego specjalistę w klinice medycyny estetycznej. Jednym z tego typu miejsc, posiadających w swojej ofercie zabieg mezoterapii jest przykładowo gabinet Derm-Estetyka, mieszczący się w Gdyni. 

Mezoterapia bezigłowa to metoda bezinwazyjna, wykorzystująca zjawisko elektroporacji, które dzięki zastosowaniu pola elektrycznego pozwala na podanie substancji aktywnych. Wykorzystywane są w niej przyrządy, które wytwarzają prąd elektryczny. Zwiększa on przepuszczalność naskórka, dzięki czemu preparaty aktywne są lepiej przyswajane przez skórę.

Jaką metodę wybrać?

Mimo rozwoju metod bezinwazyjnych, mezoterapia igłowa wciąż jest znacznie bardziej efektywna. Stosowanie jej pozwala na dostarczanie do skóry większej ilości substancji odżywczych i regenerujących. Podanie skutecznego preparatu w sposób miejscowy, wpływa na zwiększenie skuteczności jego działania. Ponadto nakłuwanie igłą pobudza skórę do szybszej regeneracji i produkowania włókien kolagenowych.

Przeciwdziałanie starzeniu się skóry

Kwas hialuronowy, elastyna, a także fibroblasty, czyli komórki produkujące kolagen, są najważniejszym czynnikiem wpływającym na proces starzenia się skóry. W pewnym wieku ich efektywność zaczyna słabnąć, a produkcja potrzebnych skórze substancji maleje. Skóra wysusza się i wiotczeje, a zmarszczki stają się coraz bardziej widoczne. Podanie odżywczych preparatów bezpośrednio poprzez igłę, pomaga spowolnić lub nawet zatrzymać starzenie skóry i poprawia jej nawilżenie. Może także znacznie zredukować ilość zmarszczek.

Zabieg mezoterapii – zastosowanie

Mezoterapia igłowa, to zabieg dla każdego, kto chciałby opóźnić proces starzenia, ale także ujędrnić skórę, nawilżyć ją i pozbyć się drobnych zmarszczek. Pomoże też w rozświetleniu i poprawieniu kondycji skóry lub w zwalczeniu cellulitu. Najczęściej mezoterapię stosuje się do ujędrnienia skóry w okolicach oczu, ust i całej twarzy oraz dekoltu, szyi i dłoni. W tych miejscach przynosi ona najlepsze efekty.

Przygotowania do zabiegu

W ciągu tygodnia przed poddaniem się zabiegowi mezoterapii, nie należy przyjmować leków zawierających ibuprofen i kwas acetylosalicylowy, np. aspiryny. Dodatkowo osoby, którym łatwo tworzą się siniaki, mogą przez 14 dni przed zabiegiem przyjmować suplementy zawierające diosminę albo rutynę.

Mezoterapia igłowa – przebieg zabiegu

Na dokładnie oczyszczony naskórek, zostaje nałożony krem znieczulający, który powinien się wchłonąć i po około 30 minutach można przeprowadzić właściwą część zabiegu. Następnie w skórę wprowadza się bardzo cienką igłę, przez którą podawany jest preparat odżywczy. Całość zabiegu nie powinna trwać dłużej niż półtorej godziny. Po zakończeniu, przez około sześć godzin nie można dotykać skóry poddanej mezoterapii, ani nakładać na nią makijażu, kremów i innych kosmetyków, ponieważ zawierają one tłuszcze,sprzyjające rozwojowi bakterii.

Pacjentka gabinetu medycyny estetycznej Derm-Estetyka podczas zabiegu mezoterapii igłowej twarzy

Wygląd skóry po zabiegu mezoterapii

Początkowo skóra może być lekko opuchnięta i zaczerwieniona, ale już po kilku godzinach jej stan znacząco się poprawi. W niektórych przypadkach mogą pojawić się niewielkie zasinienia, które można zatuszować podkładem kosmetycznym już po upłynięciu doby od zabiegu. Zasinienia znikają samoistnie i nie są groźne. Proces gojenia można przyspieszyć poprzez stosowanie żeli i maści na stłuczenia lub kremów zawierających witaminę K. Siniaki pojawiają się zazwyczaj u osób, których naczynia krwionośne znajdują się na tyle płytko, że podczas mezoterapii igłowej istnieje ryzyko ich naruszenia. Zazwyczaj naczynia krwionośne znajdują się głębiej, więc uszkodzenie ich jest trudniejsze, ponieważ w trakcie mezoterapii nakłucia igłą są wykonywane bardzo płytko.

Mezoterapia igłowa – efekty

Już po pierwszym zabiegu bardzo szybko daje się zauważyć efekt ujędrnienia skóry. Staje się ona nawilżona i bardziej zagęszczona. Optymalne wyniki przynosi stosowanie mezoterapii w seriach po trzy do czterech zabiegów raz w miesiącu, lecz jest to w największym stopniu uzależnione od tego, jakich substancji odżywczych użyto. Część preparatów posiada przedłużony okres efektywności nawilżenia.

Mezoterapia igłowa – przeciwwskazania

Mimo tego, że mezoterapia uznawana jest za bezpieczny zabieg, nie powinny poddawać się jej osoby chore na nowotwory, mające skłonność do blizn, posiadające zmiany trądzikowe, problemy cukrzycowe i opryszczkę, a także przyjmujące leki przeciwzakrzepowe. Zabieg nie jest wskazany również dla kobiet w ciąży, a także tych karmiących piersią.