× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Zatkany nos – czy zawsze to tylko katar?

zatkany nos

Zatkany nos jest bardzo nieprzyjemną dolegliwością, która z różnych powodów spotkała każdego chociaż raz. Jakie są najczęstsze przyczyny zatkanego nosa?

Dlaczego mam zatkany nos – najczęstsze możliwe przyczyny.

Pierwsza, największa jest znana każdemu – katar. Zgodnie ze znanym powiedzeniem nie leczony trwa tydzień, a leczony 7 dni. Katar jest łatwą do samodzielnego rozpoznania przypadłością towarzyszącą przeziębieniom. Oprócz zatkanego nosa dokucza nam sącząca się z niego wydzielina, czasem również ból głowy. Co jeśli zatkany nos dokucza nam dłużej, niż 7 dni?

Przyczyną może być między innymi:

  • alergia
  • zbyt suche powietrze
  • zapalenie zatok

W przypadku powracających epizodów zatkanego nosa, powinniśmy zrobić testy na alergię. Kiedy zostanie rozpoznana, odpowiednio dobrane leki pomogą nam ulżyć w cierpieniu.

Kiedy w grę wchodzi zapalenie zatok, zatkanemu nosowi towarzyszyć może silny ból głowy i uczucie rozbicia. Konsultacja lekarska jest konieczna w celu podjęcia decyzji, czy da się stan zapalny wyleczyć farmakologicznie, czy też konieczne będzie opróżnienie zatok podczas zabiegu.

Nieleczone zapalenie zatok przynosowych może mieć poważne konsekwencje. Może skończyć się nawet zapaleniem opon mózgowych, które z kolei prowadzić może do zgonu.

Jak sobie radzić z zatkanym nosem

W przypadku nosa zatkanego z powodu suchego powietrza, lub kataru, bardzo dobre efekty dają inhalacje. Wystarczy kilka kropli olejku eterycznego w misce gorącej wody i ręcznik do zarzucenia na głowę. Jeśli infekcje często się powtarzają, warto przemyśleć kwestię zakupu specjalnego urządzenia do inhalacji, a przede wszystkim nawilżacza powietrza do pomieszczenia, w którym przebywamy najczęściej. Koszt takiego urządzenia nie jest wysoki, a znacznie podnosi ono komfort, zwłaszcza w czasie snu.

Innym sposobem na suchy, zatkany nos jest aplikowanie wody morskiej. Wiele osób chwali sobie tę metodę, bo w odróżnieniu od inhalacji, można ją zastosować wszędzie i zawsze kiedy tego potrzebujemy.

One thought on “Zatkany nos – czy zawsze to tylko katar?

  • W przypadku powracających epizodów zatkanego nosa, powinniśmy zrobić testy na alergię. Kiedy zostanie rozpoznana, odpowiednio dobrane leki pomogą nam ulżyć w cierpieniu.

Comments are closed.