× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

W domu najlepiej! Czyli jak mata uprzyjemni Ci codzienne ćwiczenia

mata do ćwiczeń

Systematyczny trening wykonywany w warunkach domowych, wbrew pozorom, posiada multum zalet. Przykładem będzie realizacja swoich planów treningowych w dowolnym czasie, nawet jeśli masz dużo obowiązków. Zarówno tych domowych jak i zawodowych. Drugą kwestią jest swoboda w wykonywaniu ćwiczeń. Jeśli jesteś osobą dopiero rozpoczynającą swoją misję treningową lub osobą która jeszcze nie osiągnęła wymaganego progu wiekowego aby móc wejść na siłownię, możesz opanować podstawy i tym sposobem nabrać pewności siebie, nim udasz się wykupić swój pierwszy karnet. Na dodatek, do tradycyjnych ćwiczeń wykonywanych w domu nie potrzebujesz żadnych przyrządów – na początek wystarczy Ci mata. Zanim jednak zamówisz pierwszą lepszą w Internecie – przeanalizuj swój wybór.

Jaka mata uprzyjemni Ci codzienne ćwiczenia?

Mata zapewniająca komfort, uprzyjemni Ci wykonywanie codziennych ćwiczeń. Kierowanie się tym aspektem jest najważniejsze, abyś miał motywację do jej częstego używania. Zadbaj o to, by mata była Twoim sprzymierzeńcem w wykonywaniu przysiadów, brzuszków, „desek”, skrętoskłonów. Dla zapewnienia sobie wygody, zadbaj więc o to, by mata miała odpowiednią grubość, długość i szerokość. Podczas zakupu upewnij się, czy wybrana mata jest antypoślizgowa i łatwa w czyszczeniu.

Akcesorium o odpowiedniej grubości sprzyjało będzie Twoim regularnym treningom. Najlepiej jeśli wybierzesz matę o grubości ok. 6-10 mm, w zależności od rodzaju ćwiczeń które chcesz na niej wykonywać. Dla ćwiczenia jogi ta cieńsza będzie idealna, natomiast do bardziej intensywnych ćwiczeń polecana jest grubsza. Odpowiednia grubość maty zapewni Ci nie tylko wygodę, ale również izolację od chłodnego podłoża. Dobierz matę takiej długości, aby odpowiadała ona Twojemu wzrostowi i dolicz jeszcze ok. 10-15 cm. Karimata powinna mieć też odpowiednią szerokość. Nieco wolnego miejsca wokół bioder sprawi, że przyjemnie będzie się jej używać. Dla przyjemności z ćwiczeń, wybierz matę antypoślizgową. Ćwiczenia wykonywane na dobrze przyczepnej do podłogi macie, sprzyjają Twojemu bezpieczeństwu. Z jej pomocą na pewno unikniesz niebezpiecznych w skutkach poślizgnięć. Zwróć uwagę, czy mata będzie łatwa w czyszczeniu. Zrezygnuj z zakupy maty o chropowatej powierzchni, która będzie sprzyjała namnażaniu się w drobnych otworkach bakterii i zarazków. Podczas poszukiwań sprawdź, czy producent udziela informacji na temat elastyczności produktu. Im bardziej mata jest elastyczna, tym lepiej. Podczas kiedy będziesz zwijał matę, nie powstaną na niej zagniecenia. Mata bez zagnieceń sprzyjała będzie czerpaniu z ćwiczeń przyjemności i nie ulegnie szybkiemu zniszczeniu się.

Kilka prostych ćwiczeń, dzięki którym przetestujesz matę

Mata powinna być dobrana w taki sposób, aby wykonywane ćwiczenia były bardziej przyjemne. Teraz możesz więc przetestować, czy podjąłeś słuszną decyzję przy jej wyborze. Do jednego z ćwiczeń, potrzebne będą Ci dwie butelki z wodą.

1) Płaski brzuch

a) Pamiętając o napiętym brzuchu i wyprostowaniu pleców, przyjmij pozycję pompki. Prawe kolano przyciągnij do klatki piersiowej tak, aby palce obu stóp nadal dotykały podłoża. Wróć do pozycji wyjściowej, przyciągając jednocześnie lewe kolano do klatki piersiowej. Kontynuuj ruchy naprzemiennie przy pozostawieniu bioder i tułowia w bezruchu.

b) Ciało w jednej linii oprzyj na stopach i przedramionach. Pamiętaj o mocnym napinaniu pośladków. Ćwiczenie wykonuj ok. 0,5-1 minuty.

2) Silne ramiona

Połóż się na plecach. Chwyć w dłonie butelki z wodą. Ręce ułóż prostopadle do linii ciała. Powoli unoś je nad klatkę piersiową.