× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czy zabiegi kosmetyczne są bezpieczne?

zabiegi kosmetyczne

Wybierając się do gabinetu kosmetycznego najważniejszy jest dla nas efekt. Nic w tym dziwnego, ale nie możemy zapomnieć o jednej, bardzo ważnej kwestii – czyli o bezpieczeństwie.

Po pierwsze, ważne jest kto dany zabieg wykonuje. Są zabiegi, które zawsze powinny być wykonywane przez lekarza medycyny estetycznej. Są to np. podanie toksyny botulinowej lub nici PDO. Pamiętaj jednak, że sam tytuł medyczny nie wystarczy! Sprawdź czy osoba, która wykona zabieg ma potrzebne doświadczenie i kwalifikacje – w Polsce cały czas nie ma specjalizacji w zakresie medycyny estetycznej (tak jak w przypadku np. dermatologii czy chirurgii). Dlatego warto zapytać o ukończone studia podyplomowe, kursy i staż w zawodzie.

Także w przypadku mniej inwazyjnych zabiegów, które nie wymagają wykonywania ich przez lekarza, ważne jest doświadczenie i wykształcenie kosmetologa. Najlepiej, aby osoba ta skończyła studia kosmetologiczne oraz stale poszerzała swoją wiedzę poprzez udział w szkoleniach i konferencjach.

Drugą kwestią jest sprzęt, który używany jest w czasie zabiegu. Powinien on mieć potrzebne certyfikaty, wykorzystywać najnowsze technologie. Jako osobom spoza branży czasami trudno nam ocenić czy posiadany przez gabinet sprzęt spełnia wszystkie wymagania, jednak zawsze warto zapytać o nazwę i producenta, a potem znaleźć dostępne informacje na jego temat. Zwróćmy też uwagę czy sprzęty są poddawane odpowiedniej dezynfekcji i sterylizacji.

Gabinety kosmetyczne a w szczególności kliniki urody powinny być nienagannie czyste. Jeżeli ktoś nie ma czasu umyć podłogi to jaką masz pewność, że należycie dba o sprzęt i instrumenty medyczne?

Przed każdym zabiegiem powinien być przeprowadzony dokładny wywiad z klientem. Jeżeli w Twoim przypadku go nie było – powinna zapalić Ci się lampka ostrzegawcza! W zależności od zabiegu kosmetolog albo lekarz powinni zapytać o takie rzeczy jak przewlekłe choroby (np. cukrzyca czy nowotwór) czy przyjmowane leki. Wszystko po to, aby wykluczyć ewentualne przeciwwskazania do wykonania zabiegu.

Opracowanie: Klinika Estetyki Ciała Beauty Duty