× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Tatuaż – jak przebiega proces gojenia?

tatuaż

Decyzja o tatuażu powinna być dokładnie przemyślana, gdyż w zamyśle zostanie on z Tobą na całe życie. Aktualnie coraz więcej osób decyduje się na to, aby ozdobić nim swoją skórę. Ważnym jest, aby zdobyć wszelkie niezbędne informacje n a temat tego, jak przebiega regeneracja skóry oraz jak wyglądać powinna pielęgnacja, aby cieszyć się jego intensywnym, pięknym wyglądem przez jak najdłuższy okres czasu. Przebieg procesu gojenia może być dla niektórych zaskoczeniem. Sprawdź, jak dokładnie to wygląda oraz czego należy się spodziewać decydując się na wykonanie tatuażu!

Proces gojenia

Większa część tatuaży na które decydują się ludzie goi się około 2-3 tygodnie, jeśli wybiorą jednak większy wzór może to trwać dłużej, nawet do 5 tygodni. Regeneracja skóry po tatuażu ma dosyć skomplikowany przebieg, podczas jej trwania należy w szczególności dbać o skórę, aby wszystko przebiegło odpowiednio. Warto jest się dowiedzieć, jak dokładnie to przebiega, aby w razie wszelkiego rodzaju nieprawidłowości od razu zareagować, nie narażając się tym samym na pogorszenie się jego wyglądu bądź zagrożenie dla zdrowia.

Tatuaż jest niczym otwarta rana

Tatuaż jest niczym innym jak otwartą raną dla organizmu. W skórę wbija się igły z tuszem, który jest dla Twojego ciała substancją obcą. Można się spodziewać szybkiej reakcji zarówno skóry jak i układu odpornościowego, gdyż naruszona zostaje ciągłość tkanki. Należy pamiętać o tym, że z tego powodu skóra powinna być chroniona przed wszelkiego rodzaju zanieczyszczeniami i bakteriami. Tatuażysta obmyje i zdezynfekuje dzieło, a następnie owinie je w specjalną folię, dzięki której nie będzie on narażony na wszelkie zagrażające mu elementy.

Pierwszy tydzień

W ciągu pierwszego tygodnia po zrobieniu tatuażu może on być opuchnięty, w niektórych przypadkach można zauważyć nawet siniaki. Możliwa jest podwyższona temperatura ciała, pieczenie czy osłabienie organizmu, jest to jednak znakiem, że skóra przechodzi proces regeneracji. Sączą się płyny ustrojowe, dlatego tak istotnym jest, aby pielęgnacja tatuażu była wykonywana regularnie, z zachowaniem wszelkiej dokładności. W tym samym czasie może pojawić się swędzenie, ważne aby skóry nie drapać, gdyż może to skończyć się nie tylko jego uszkodzeniem, gorszym efektem wizualnym, ale również złapaniem infekcji.

Gojenie tatuażu

Gojenie się tatuażu może trwać od 15 dni do nawet pół roku od wykonania go. Skóra zaczyna się łuszczyć, jej struktura staje się cienka oraz mogą pojawić się strupy. Ważnym jest, aby podczas tego procesu odpowiednio nawilżać skórę czy to kremem czy masłem do tatuażu, w zależności od tego, jakie są Twoje preferencje. Nie należy zdrapywać strupów samemu, trzeba czekać aż odpadną one samoistne, aby nie naruszyć wyglądu tatuażu.

Ostatni etap

To ten moment gdy tatuaż jest już prawie zagojony. Strupy powinny całkiem zniknąć, lecz skóra wciąż może schodzić, co prawda nie tak intensywnie jak wcześniej, ale taka możliwość zachodzi. Łuszczenie się skóry jest jej prawidłowym zachowaniem. Kolory będą wtedy nabierały swojego rzeczywistego odcienia, można powiedzieć, że wyklaruje się efekt końcowy.