× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Filtr do okapu Zelmer

okap

Kuchnia jest miejscem, w którym wykonuje się różnorodne potrawy na śniadania, obiady czy kolacje. Bardzo często używa się z kuchenki gazowej bądź płyty indukcyjnej, z której pomocą wykonuje się procesy gotowania i smażenia. W trakcie tych czynności powstaje sporo pary, która zawiera w sobie sporo tłuszczu i nieprzyjemnych zapachów. Filtr do okapu Zelmer potrafi sprawić, że praca w kuchni nie będzie negatywnie wpływać na otoczenie.

Filtr do okapu Zelmer – zasady działania

Filtr do okapu Zelmer ogranicza ryzyko rozprzestrzeniania się tłuszczu znajdującego się w parze wodnej. Jest on przydatny zwłaszcza w przypadku, gdy kuchnia połączona jest z salonem. Wtedy korzystanie z filtrów okapowych jest koniecznością. W przeciwnym wypadku zapachy tłuszczu będą przenosić się i osiadać na innych meblach. Mimo wszystko filtr do okapu Zelmer powinien być użytkowany także w zamkniętych kuchniach. Para bardzo szybko dyfunduje z jednego pokoju do drugiego. Dlatego filtr do okapu Zelmer typu węglowego jest koniecznością!

Węglowy filtr do okapu wyłapuje wszystkie zanieczyszczenia i spore ilości cząsteczek tłuszczu z pary wodnej. Idealnie działa w obiegach zamkniętych, w których powietrze znów wraca do kuchni. Filtr węglowy posiada drobne cząsteczki węgla aktywnego, który ma właściwości absorbujące. Wręcz zamyka on w sobie wszystkie zanieczyszczenia sprawiając, że kuchnia zawsze pachnie świeżością. Filtr do okapu Zelmer montuje się w zabudowie okapu ściągając zewnętrzną pokrywę. Jest bardzo wygodny i uniwersalny – wystarczy dociąć jego końce nożyczkami i dopasować do danej powierzchni.

Co ile wymieniać filtr do okapu Zelmer?

Filtr do okapu Zelmer nie jest na wieczność. Powinno się pamiętać o jego regularnej wymianie. W przeciwnym wypadku będzie on po prostu bezużyteczny. Cząsteczki węgla aktywnego mają pewne możliwości chłonne, po których przekroczeniu już nie działają. Dlatego wymiana filtra węglowego przy standardowym użytkowaniu kuchni powinna odbywać się co około pół roku.