× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Szparagi – moc witamin w małym warzywie

szparagi

Szparagi znano już w starożytnym Egipcie. Warzywo to nawet setki lat temu było elementem diety, choć wówczas było ono jeszcze bardzo rzadko spotykane. Dziś popularność szparagów wciąż rośnie, dzięki czemu coraz częściej goszczą one na naszych talerzach.

Decydując się na zdrowe i świadome odżywianie, wielu z nas coraz częściej sięga po nowe sezonowe warzywa. Typowo sezonowym produktem, którym możemy cieszyć się zaledwie przez kilka miesięcy w ciągu całego roku są szparagi. Warto już dziś poznać ich smak, a także docenić ich właściwości i dobroczynny wpływ na nasz organizm. 

Szparagi – białe, zielone, a może fioletowe?

Szparagi to zdrowe i niskokaloryczne warzywa, które bez obaw możemy włączyć do naszej wiosenno-letniej diety. Na początku, warto zaznaczyć, że w sklepach znajdziemy 3 rodzaje szparagów, które różnią się wybarwieniem. 

  • Najczęściej w sklepach znajdziemy zielone szparagi, które mają cienkie i długie łodygi. Swój kolor zawdzięczają chlorofilowi wytwarzanemu pod wpływem promieni słonecznych. Jednocześnie są one najbardziej intensywne w smaku. 
  • Szparagi białe są nie wystawione na działanie promieni słonecznych i stąd właśnie ich jasny kolor. Ich łodygi są grubsze i twardsze niż zielonych, a smak – bardzo łagodny. 
  • Szparagi fioletowe są spotykane najrzadziej, głównie ze względu na to, że ich uprawa jest kłopotliwa, a sam kolor utrzymuje się niezwykle krótko. 

(Więcej inspiracji na dania ze szparagami znajdziesz na stronie https://www.kaufland.pl/przepisy/szparagi.html)

Jak przyrządzić smaczne szparagi?

W kuchni najczęściej wykorzystujemy produkty, które doskonale znamy i lubimy. Ale czasami dobrze też sięgnąć po te zapomniane lub zupełnie nowe, które odpowiednio przygotowane mogą stać się naszym odkryciem kulinarnym i sprawić, że nawet największy niejadek przekona się do jedzenia sezonowych warzyw. Wbrew obiegowej opinii, przygotowanie szparagów wcale nie jest trudne. 

  • Najprostszym sposobem jest ich krótkie podgotowanie (zaledwie 3-5 minut) w wodzie z odrobiną soli i cukru, a następnie podanie ich z masłem lub zasmażką z bułki tartej. 
  • Ze szparagów możemy też przygotować pyszny krem lub podać je zapieczone w boczku lub cieście francuskim. 
  • Szparagi są także smacznym dodatkiem do wielu sałatek – możemy je lekko grillować lub panierować i usmażyć. 

Wartości odżywcze szparagów

Szparagi to bardzo uniwersalny produkt, dlatego warto wykorzystać go w czasie, kiedy jest on tak łatwo dostępny. Zwłaszcza, że jest to zaledwie kilka miesięcy w całym roku. Wykwintny smak to nie jedyna zaleta przemawiająca za tym, żeby włączyć szparagi do naszej diety. W szparagach kryje się bowiem całe bogactwo witamin i minerałów, takich jak witamina A, witaminy z grupy B, witaminy C i K, błonnik, beta-karoten, kwas foliowy, przeciwutleniacze, fosfor, wapń czy potas, które powinniśmy dostarczać naszemu organizmowi właśnie poprzez spożywanie tak pełnowartościowych produktów. 

Nasza codzienna dieta powinna opierać się na produktach wysokiej jakości, z których znaczna część to właśnie warzywa, takie jak szparagi. Ich przygotowanie zajmuje jedynie kilka chwil, dostarczają nam wielu cennych składników i mogą być podawane zarówno dorosłym, jak i dzieciom, a także kobietom w ciąży i młodym mamom dbającym nie tylko o własne zdrowie, ale też o zdrowie swojego maleństwa.