× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Skuteczna i naturalna aloesowa pielęgnacja włosów

aloes

Niemal każdy słyszał już o prozdrowotnych właściwościach aloesu, który zdobywa ostatnio coraz szersze grono zwolenników. Roślina jest powszechnie wykorzystywana na rynku kosmetycznym i farmakologicznym. Aloes stosuje się do zmniejszania oparzeń, do wspierania leczenia refluksu oraz wrzodów żołądka. Pomaga on też wyregulować działanie układu krwionośnego, obniża ciśnienie krwi i poziom cholesterolu. A to jeszcze nie wszystko. Coraz częściej stosuje się także tę niesamowitą roślinę w pielęgnacji skóry i włosów. I to na tych ostatnich dziś się skupimy. Zastanówmy się, jak aloes działa na włosy i kiedy warto go stosować?

Co znajduje się w aloesie? Bogaty skład w służbie zrównoważonej pielęgnacji

Za wszystkie prozdrowotne i pielęgnacyjne właściwości aloesu odpowiada jego niezmiernie bogaty skład. Zazwyczaj wykorzystuje się miąższ z liści, który ma przejrzystą, żelowatą konsystencję. Substancja ta została już wielokrotnie przebadana przez różnych naukowców z całego świata.

W aloesie występuje wiele witamin, składników mineralnych, polisacharydów, polifenoli, aminokwasów, a nawet nienasyconych kwasów tłuszczowych. Wszystkie te substancje nie tylko odpowiadają za prozdrowotne działanie aloesu, ale także za jego wpływ na dobrą kondycję włosów.

Włosy w centrum uwagi – jak je pielęgnować z pomocą aloesu?

Aloes działa przede wszystkim na skórę głowy. A to od niej zależy przede wszystkim wygląd i zdrowie naszych włosów. W skórze znajdują się bowiem cebulki. Właściwe ukrwienie, odżywienie i nawilżenie komórek wokół nich, ma także wpływ na wzrost poszczególnych włosów.

Odżywienie skóry i włosów

Zawarte w aloesie witaminy, zwłaszcza A, C, E i niemal wszystkie z grupy B odpowiadają za poprawię kondycji skóry i samych włosów. Witamina A (czyli retinol) jest jednym z najsilniejszych antyoksydantów, intensywnie rewitalizującym wierzchnie warstwy naskórka. Dzięki temu, poprawia się jędrność, napięcie, a także ukrwienie skóry. Retinol działa też na gruczoły, regulując wydzielanie łoju, a co za tym idzie, przyspieszając gojenie ran.

Z kolei witamina E, bywa nazywana eliksirem młodości. Skutecznie i trwale opóźnia procesy starzenia skóry, usuwając rodniki. Są to niezmiernie szkodliwe cząstki, które potrafią nawet wpływać na budowę DNA. Witamina E, jako przeciwutleniacz, nawilża, ujędrnia i poprawia ogólne napięcie skóry.

Podobne działanie ma także witamina C, uznawana za jeden z najsilniejszych antyoksydantów. Poprawia ukrwienie i dotlenienie skóry. Dzięki niej, substancje zdecydowanie łatwiej przenikają ze skóry do układu krwionośnego.

W aloesie znajdziemy niemal wszystkie witaminy z grupy B. W jaki sposób działają one na skórę? Przede wszystkim ujędrniają, wygładzają i nawilżają.

Nawilżenie – prosta droga do pięknych włosów

Aloes jest jednym z najważniejszych humektantów, czyli substancji o właściwościach mocno higroskopijnych. Pochłania wodę z otoczenia i dostarcza ją do włosów i głębokich warstw skóry. Tak dostarczona woda utrzymuje się długo i pozwala zachować tkanki w optymalnej kondycji.

Najlepsze możliwe efekty uzyskuje się, łącząc humektanty z emolientami i substancjami o właściwościach okluzyjnych. Mogą to być naturalne oleje roślinne, najlepiej tłoczone na zimno. Po tym jak woda wniknie w głąb tkanek, oba typy substancji tworzą na skórze film ochronny, który przeciwdziała jej parowaniu. Efekt nawilżenia utrzymuje się wówczas zdecydowanie dłużej.

Kosmetyki dostępne w sklepach

Jeśli pragniemy pielęgnować włosy z pomocą aloesu, jest dostępny olbrzymi wachlarz gotowych, naturalnych kosmetyków, bazujących na ekstraktach i żelu z liści tej rośliny. Produkuje się szereg szamponów, odżywek i balsamów nawilżających do włosów, które stosowane regularnie skutecznie domykają i wygładzają łuski włosowe.

Kosmetyki zrobione w warunkach domowych

Aloes jest również wdzięcznym produktem do wytwarzania naturalnych kosmetyków w warunkach domowych. Bez trudu da się stworzyć samodzielnie kremy i maseczki, w których składzie znajdzie się żel aloesowy. Do najpopularniejszych preparatów na włosy zalicza się maskę nawilżającą z żelu aloesowego i olejku rycynowego.

Produkty tylko ze sprawdzonego źródła

Na koniec warto jeszcze zauważyć, że tylko najwyższej jakości aloes i wytwarzane z niego preparaty są w stanie zapewnić kompletny wachlarz właściwości pielęgnacyjnych. Z tego powodu, jeśli decydujemy się na zakup czystego żelu lub gotowych kosmetyków, należy zwrócić uwagę na to, czy posiadają one specjalne certyfikaty wydane przez autorytety w tej branży. Do najważniejszych zaliczają się oznaczenia od Międzynarodowej Rady do spraw Aloesu. Szukajmy zatem zawsze tego, co najlepsze.

Jeśli pragniesz naturalnej pielęgnacji włosów na bazie aloesu, zapraszamy na stronę NajlepszyAloes.pl, na której dzielimy się wiedzą i praktycznymi poradami, jak stosować tę roślinę dla zdrowia i urody.