× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Plastyka powiek – odzyskaj dawny blask spojrzenia

Oczy to jeden z najważniejszych elementów naszej twarzy – wyrażają nasze emocje i uczucia, są “zwierciadłem duszy”. Problem pojawia się, gdy z biegiem lat tracą one swój blask i zamiast być elementem, który dodaje nam uroku, wręcz przeciwnie – przez opadające powieki postarzają nas i sprawiają, że wydajemy się zmęczeni i przytłoczeni życiem. Odpowiedzią na te dolegliwości jest łatwy i powszechnie wykonywany zabieg – plastyka powiek.

Blefaroplastyka – dlaczego to dobry pomysł?

Każdy z nas pragnie czuć się dobrze we własnej skórze – niestety, z biegiem lat nasze ciało nieco traci na swojej dawnej jędrności. Worki pod oczami, opadające powieki – to problemy związane ściśle z upływającym czasem, skóra bowiem traci sprężystość. Sprawiają one, że wyglądamy na osoby zmęczone, smutne, dodatkowo nas postarzają. Względy estetyczne i nasze samopoczucie są więc dobrym powodem do poddania się zabiegowi. Kolejnym są niestety względy zdrowotne – opadające powieki mogą bowiem powodować zawężenie pola widzenia (gdy opadają poza linię rzęs) i utrudniać noszenie okularów. Zabieg plastyki powiek jest jednym z najczęściej wykonywanych zabiegów w obrębie twarzy – zgłaszają się na niego głównie kobiety, ale zdarzają się również i panowie chętni na korektę tego obszaru twarzy. Za najlepszych kandydatów do tego rodzaju zabiegu uznaje się osoby dojrzałe – po 35 roku życia. Efekty blefaroplastyki utrzymują się zazwyczaj przez wiele lat – natomiast w razie chęci zrobienia kolejnego zabiegu, należy zawsze przedyskutować to z lekarzem.

Na czym polega zabieg?

Zabieg plastyki powiek przeprowadza się zazwyczaj w znieczuleniu miejscowym. Korekta trwać może od 45 minut do 2 godzin – czas trwania zależy od złożoności problemu pacjenta. Polega on na dokonaniu przez chirurga niewielkich nacięć, a następnie wycięciu nadmiaru fałdu skórnego (wraz z tkanką tłuszczową). Często problem dotyka zarówno powieki górnej, jak i tej znajdującej się poniżej oka. Rozwiązaniem tego kłopotu może być plastyka powiek w Gdyni, która oferuje korekcję powieki górnej oraz dolnej. Oba rodzaje zabiegów mają nieco inny przebieg.

Etapy plastyki powieki górnej:

  • Nacięcie skóry w obrębie naturalnej zmarszczki,
  • Wycięcie nadprogramowej skóry i tkanki tłuszczowej,
  • Zaszycie cienką nicią.

Etapy plastyki powieki dolnej:

  • Nacięcie skóry poniżej brzegu rzęs,
  • Odseparowanie skóry do dolnego brzegu oczodołu; ewentualnie nacięcie przegrody oczodołowej i przemieszczenie tkanki tłuszczowej w celu zredukowania worków pod oczami,
  • Wycięcie nadmiaru skóry,
  • Zaszycie rany.

Jeżeli chodzi o metody wykonywania zabiegu – możliwy jest skalpel lub laser. Laser od metody skalpelowej odróżnia większa precyzja oraz krótszy okres rekonwalescencji – zamyka bowiem na bieżąco naczynia krwionośne, co wiąże się z mniejszą opuchlizną po zabiegu.

chirurg plastyczny - Gdynia

Przygotowanie do zabiegu plastyki powiek i późniejsze postępowanie

Przed zabiegiem należy wykonać niezbędne badania – morfologię, oznaczenie grupy krwi, czasu jej krzepnięcia, a także poziomu glukozy i elektrolitów. Ważnym elementem jest także rozmowa z lekarzem, który poinformuje o przebiegu plastyki powiek, a także ewentualnych powikłaniach. Należy również powiadomić lekarza o przyjmowanych lekach i dolegliwościach. Na 10 dni przed datą zabiegu nie można spożywać alkoholu i palić papierosów, a także przyjmować aspiryny i witaminy E. W przypadku kobiet, przeciwwskazaniem do odbycia zabiegu jest również miesiączka, a także infekcje leczone antybiotykami. Jeżeli chodzi o postępowanie po wykonanej korekcie – przez tydzień należy unikać nadwyrężania wzroku i spania na wznak, przez około miesiąc powinno się unikać nadmiernego wysiłku, a przez rok nie wolno opalać twarzy. Co do makijażu – zaleca się, by unikać jego wykonywania przez 7 – 10 dni od zdjęcia szwów.

Plastyka powiek – przeciwwskazania

Schorzeniami, które wykluczają wykonanie zabiegu, jest nadczynność tarczycy, nadciśnienie tętnicze, choroba Graves‑Bassedova, cukrzyca, choroby oczu i serca. Co do powikłań – ich ryzyko jest niewielkie, niemniej jednak najczęściej zdarzającymi się są krwawienia, infekcje, krwiaki bądź trwałe blizny. Plastyka powiek to powszechny zabieg, jednakże jego cena niestety nie jest mała – oscyluje w granicach od trzech do dziewięciu tysięcy. Jeżeli chcemy odbyć zabieg w znieczuleniu ogólnym, musimy dodatkowo zapłacić. Efekty zabiegu zdecydowanie rekompensują jednak fakt, iż może on nadszarpnąć domowy budżet, warto więc rozważyć jego wykonanie i cieszyć się odświeżonym spojrzeniem.