× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak skutecznie wybielić zęby?

zęby

Zdrowe zęby to ozdoba i wizytówka każdego z nas. Żeby zęby były białe wykonujemy różne czynności, nie zawsze jednak uzyskujemy pożądany efekt. Warto wiedzieć, jak dokładnie wybielić nasze zęby domowymi oraz nieco bardziej konwencjonalnymi sposobami.

Domowe sposoby na skuteczne wybielanie zębów

Nasze zęby codziennie narażone są na różnego rodzaju osady i uszkodzenia, które sprawiają, że ich wygląd jest daleki od tego wymarzonego. Na zębach bardzo często pojawiają się osady, które trudno usunąć. Zęby należy często czyścić oraz wykonywać różne zabiegi – o tym, jak dbać o zęby doczytasz na kochamczytac.pl. Dbanie o zęby może mieć wiele aspektów – wybielanie jest jednym z nich.

Istnieje kilka sposobów, aby wybielić zęby. Najbardziej popularnym jest używanie pasty wybielającej – na rynku mamy spory wybór tego rodzaju specyfików. Większość z nich zawiera fluor, są jednak także pasty do zębów nieco bardziej naturalne. W kwestii wybielania zębów warto także wskazać niezawodny domowy sposób – sodę oczyszczoną. Wybiela ona zęby niemal natychmiastowo. Odrobinę sody oczyszczonej należy dodać do pasty do zębów lub rozrobić ją z niewielką ilością wody i myć zęby dokładnie, okrężnymi ruchami.

Jak dbać o zęby?

Aby dobrze dbać o zęby, niezbędna jest ich profilaktyka. Po pierwsze bardzo ważne jest, żeby czyścić zęby regularnie, na pewno rano i wieczorem, najlepiej jednak po każdym posiłku. W trakcie dnia warto także używać nici dentystycznych. Można je kupić w każdej aptece, a także drogerii. Oczywiście pasta do zębów to nie wszystko – ważne jest także używanie dodatkowych kosmetyków, takich choćby jak płyny do płukania, odkażające jamę ustną. Płyny usuną także bakterie z języka, które bardzo często odpowiedzialne są na nieświeży oddech.
Niezwykle ważne jest także
szczotkowanie zębów w odpowiedni sposób, okrężnymi ruchami. Ważne jest, aby wyczyścić w trakcie mycia każdą część uzębienia, tak, aby nic nie zostało między zębami. Dlatego też, aby dokładniej oczyścić zęby, poleca się stosowanie elektrycznej szczoteczki do zębów.

Jakie zabiegi wybielające można wykonać na NFZ?

Wybielanie zębów domowymi sposobami to nie wszystko – warto jest także skorzystać z zabiegów oferowanych przez dentystę. Osad i kamień osadzają się na zębach regularnie, zwłaszcza jeśli pijemy dużo kawy i palimy papierosy. Raz na rok, w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia warto poddać się zabiegowi odkamieniania zębów. Nie jest on bolesny i skutecznie usuwa kamień i osad z zębów. Po takim zabiegu zęby są gładsze i można zadbać o nie dużo łatwiej. Warto jednak taki zabieg wykonywać nieco częściej, raz na kilka miesięcy. Jest to bardzo ważne, ponieważ w trakcie odkamieniania można dodatkowo sprawdzić ogólny stan uzębienia i podjąć ewentualne dalsze kroki.

Innym zabiegiem, który można wykonać u dentysty jest piaskowanie, które polega de facto na ścieraniu niechcianej powłoki z powierzchni zęba. Zabieg nie narusza szkliwa i sprawia, że zęby są bielsze i dużo bardziej zadbane.