× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Pierścionek na zaręczyny — srebrny czy złoty?

pierścionek zaręczynowy

W życiu wielu mężczyzn dochodzi do momentu w życiu, w którym planują oni oświadczyć się wybrance swojego serca. To poważny krok wymaga gruntownego przemyślenia, ale przede wszystkim, wybrania odpowiedniego pierścionka. Obrączka powinna nie tylko być odpowiednia rozmiarowo, ale co najważniejsze — być w guście ukochanej.

Jaki kruszec wybrać?

Utarło się, że pierścionek zaręczynowy powinien być złoty, to wyjątkowa rzecz i powinna zostać wykonana z solidnego materiału. Złoto jest bardzo łatwe do czyszczenia, praktycznie nie widać na nim upływu lat, ze względu na to, że jest to metal bardzo mało reaktywny. Sprawa ma się inaczej w przypadku srebra, z biegiem czasu powłoka pierścionka pokrywa się matową warstwą i ciemnieje.

Warto również zwrócić uwagę na białe złoto, jeśli wybranka nie nosi złotej biżuterii i stawia na srebrną. Z wyglądu nie różni się ono od srebra, a zdecydowanie lepiej znosi codzienne użytkowanie.

Wady i zalety

Co prawda pierścionek zaręczynowy nie musi być niebotycznie drogi, żeby być odpowiednim i wyjątkowym, jednak warto rozważyć plusy i minusy każdego z kruszców. Oczywiście materiałów, z których można wykonać obrączkę, jest nieskończenie wiele, jednak skupmy się na 2 najpopularniejszych — złocie i srebrze.

Złoto, zarówno żółte, jak i białe są dość drogie, jego niewątpliwym atutem jest odporność chemiczna, która przekłada się na jego wytrzymałość w kontekście codziennego użytkowania. Ten wybór zapewni nam również zachowanie estetycznego wyglądu pierścionka na lata, złote obrączki są także łatwe w obróbce i nie powinno być problemu w odnowieniu ich w razie potrzeby.

Srebro, choć tańsze wypada znacznie gorzej w aspekcie wytrzymałości, to dobry wybór, jeśli budżet jest mocno ograniczony, a sam pierścionek raczej nie ma posłużyć na lata lub z góry wiadomo, że nie będzie on szczególnie często noszony.

Wybór kamienia

Niemniej ważny w wyborze pierścionka zaręczynowego jest wybór odpowiedniego kamienia, zarówno jego koloru, jak i wielkości. Na rynku można znaleźć naprawdę sporo propozycji, od zwykłych srebrnych obrączek z małymi cyrkoniami, aż do złotych ze sporymi diamentami.

Warto tutaj zaznaczyć, że jeśli decydujemy się na pierścionek wykonany ze srebra, automatycznie ograniczmy ilość opcji co do typu kamieni. Wiele z kamieni szlachetnych w domyśle jest umieszczane tylko w złotych obrączkach, oprawienie ich srebrem to dodatkowy wydatek, który w niektórych sytuacjach może się okazać nieopłacalny.

Kształt pierścionka

Warto także zwrócić uwagę na kształt samego pierścionka na zaręczyny, większość osób decyduje się na bezpieczne rozwiązania i wybiera klasyczne kształty. W tym przypadku również złoto daje więcej możliwości, jest bardziej kowalne a co za tym idzie — można uzyskać dużo bardziej skomplikowane wzory.

Srebro natomiast jest twardsze, nie ma możliwości aż tak swobodnej obróbki, jak w przypadku złota. Kształt jest również dopasowywany pod konkretny kamień, który ma zostać umieszczony w pierścionku, dlatego sam jego wybór nie jest nieograniczony.