× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Nietrzymanie moczu – domowe sposoby aby je złagodzić

Nietrzymanie moczu

Nietrzymanie moczu jest objawem, który pojawia się w wyniku wielu schorzeń, a dodatkowo jest wynikiem patologii w obrębie mięśni dna miednicy. Sprawia to, że wiele osób zmaga się z tą dolegliwością, często jednak się jej wstydzi i nie mówi o jej występowaniu. Specjalną grupą osób są te, które nie mówią o tej dolegliwości nawet lekarzowi, przez co ten nie może im po prostu pomóc w znalezieniu właściwej terapii. Czy istnieją domowe sposoby na złagodzenie nietrzymania moczu? Kiedy się sprawdzą? W jakiej sytuacji koniecznie należy udać się do specjalisty? Chociaż nietrzymanie moczu jest uznawane za dolegliwość wstydliwą, warto dać sobie pomóc i przynajmniej poprawić komfort życia zanim nie wyleczy się jej całkowicie. Pomocne będą w tym różne akcesoria, niektóre dostępne w każdym dyskoncie.

Nietrzymanie moczu – przyczyny medyczne i fizyczne

Kiedyś uznawano, że nietrzymanie moczu jest dolegliwością dotykającą tylko osoby w podeszłym wieku, w szczególności kobiety. Aktualnie coraz młodsi pacjenci przyznają się do tego typu objawów. Są one wynikiem zarówno chorób: zapalenia pęcherza u kobiet, jak i przerostu prostaty u mężczyzn, ale również anomalii fizycznych – osłabienia mięśni dna miednicy. To ostatnie pojawia się rzeczywiście w wieku podeszłym, ale również jest konsekwencją trudnych porodów siłami natury czy nieprawidłowego wzorca oddawania moczu. 

Domowe sposoby na nietrzymanie moczu – kiedy się sprawdzą?

Ze względu na to, że część osób cierpiących z powodu nietrzymania moczu wstydzi się pojawić u lekarza czy innego specjalisty, medycyna ludowa znalazła wiele rozwiązań na tę dolegliwość. Jeśli jest ona spowodowana zapaleniem pęcherza, radzi się nasiadówki z kory dębu lub rumianku. Wiele źródeł podaje również, że spożywanie żurawiny i innych pokarmów bogatych w witaminę C jest pomocne w czasie leczenia. Sposoby takie sprawdzą się jednak tylko wtedy, gdy nietrzymanie moczu jest konsekwencją choroby, jeśli jest uwarunkowane fizyczne w niczym nie pomogą. 

Jakie akcesoria będą pomocne w czasie leczenia nietrzymania moczu?

Aby złagodzić dyskomfort związany z nietrzymaniem moczu, producenci przygotowali różnego rodzaju akcesoria do stosowania w domu. Gdy chodzi o wkładki higieniczne Biedronka posiada doskonałą i niezbyt drogą markę własną. Artykuł higieniczny tego typu doskonale się sprawdzi, bo nie tylko zapewnia czystość, ale również niweluje nieprzyjemny zapach. Wkładki higieniczne Biedronka są również łatwo dostępne i sprawiają, że leczenie nietrzymania moczu będzie zdecydowanie bardziej komfortowe. 

Kiedy należy udać się do specjalisty i jakiego lekarza wybrać? 

Jeśli domowe sposoby nie radzą sobie z rozwiązaniem problemu, lub nawraca on po pewnym czasie, konieczna jest wizyta u specjalisty. Może to być lekarz rodzinny, urolog, jednak najlepszym specjalistą będzie fizjoterapeuta uroginekologiczny. Ma on wiedzę na temat poprawiania wzorców pracy poszczególnych partii mięśni i wskaże jakie ćwiczenia są konieczne, aby zupełnie zniwelować ten wstydliwy problem. A warto pozbyć się nietrzymania moczu na dobre.