× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Koenzym Q10 – co warto o nim wiedzieć?

Koenzym Q10

Nazwę koenzym Q10 raczej usłyszał już każdy. Jest ona dostępna w ogromnej liczbie reklam i materiałów promocyjnych, zarówno suplementów diety, jak i kosmetyków. Jednak część osób może kojarzyć go z nazwą “witamina młodości”, ponieważ tak właśnie często jest potocznie określany, ze względu na swoje prozdrowotne właściwości. Warto na samym początku już zaznaczyć, że to określenie jest swego rodzaju nadużyciem, ponieważ koenzym Q10 tak naprawdę jest jedynie substancją witaminopochodną. Jednak wcale nie musi to oznaczać, że jest on mniej ważny dla organizmu człowieka. Koenzym Q10 jest przede wszystkim antyoksydantem, który pozwala chronić organizm przed działaniem szkodliwych wolnych rodników tlenowych. Co więcej, jego obecność w tak wielu różnych kosmetykach, jest spowodowana jego właściwościami względem skóry. Chociaż to nie są jedyne jego właściwości, to prawdopodobnie jedne z najbardziej powszechnych, które sugerują, że warto dowiedzieć o nim czegoś więcej.

Czy koenzymu Q10 może nam brakować?

Koenzym Q10 tak jak każda inna substancja, może występować w niewystarczających lub nadmiarowych ilościach w organizmie, a każde z nich są niewłaściwe i organizm będzie wysyłał sygnały, że coś jest nie tak. Co więcej, z racji na występowanie koenzymu Q10, który znajduje się w każdej komórce, organizm bardzo szybko reaguje na jego niedobór. W jaki sposób można rozpoznać niedobór koenzymu Q10?

  • Słabsza odporność oraz wydolność;
  • Zwiększona wrażliwość na dźwięki;
  • Chroniczne zmęczenie;
  • Zmniejszony apetyt;
  • Podwyższony cholesterol i zaburzenia pracy serca.

To oczywiście jedne z najczęstszych objawów. Warto także wspomnieć, że w niektórych przypadkach niedobór koenzymu Q10 może się objawiać poprzez często występujące szumy w uszach, a w skrajnych sytuacjach nawet przejściowymi zanikami słuchu. 

To tylko potwierdza, że zawsze najbezpieczniej jest skonsultować swój stan zdrowia z lekarzem, który podejmie odpowiednie kroki zaradcze. Dopiero wówczas konieczna może się okazać suplementacja koenzymu Q10, którego bogata oferta znajduje się np. w sklepie SFD.

Jakie właściwości posiada koenzym Q10?

Na to pytanie częściowo może odpowiedzieć także to, jakie są objawy niedoboru tej substancji witaminopochodnej. Jednak sam koenzym Q10 jest znany przede wszystkim z tego, że bierze udział w procesie produkcyjnym energii komórkowej. To także tłumaczy fakt, że największe jego ilości w komórkach znajdują się w mitochondriach komórkowych. Jednak co to wszystko oznacza? Dzięki niemu w organizmie możliwe jest wytwarzanie tzw. cząsteczek ATP (energetycznych), z których organizm wytwarza energię potrzebną do przebiegu funkcji życiowych.

Co więcej, koenzym Q10 jako zmiatacz wolnych rodników tlenowych, pozwala opóźnić procesy związane ze starzeniem się organizmu, a także ma działanie profilaktyczne względem wielu groźnych chorób, także tych nowotworowych. W połączeniu z dobrym wpływem na kondycję skóry, tłumaczy to fakt występowania koenzymu Q10 w tak wielu licznych kosmetykach. Co ciekawe, ma on także pozytywny wpływ na pracę metabolizmu i przyczynia się do większej wydolności organizmu.

Nie powinien zatem dziwić fakt, że jest on obecny w składach wielu różnych suplementów diety oraz odżywek (nie tylko w monopreparatach). Wszelkiego rodzaju ciekawe preparaty nie tylko te zawierające koenzym Q10, można znaleźć w bogatej ofercie sklepu SFD, który od wielu lat jest dostępny na rynku i zapewnia dostęp do preparatów najwyższej jakości.