× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Materac dla seniora – profilaktyka odleżyn

materac

Materac dla seniora to nie tylko wygodna powierzchnia łóżka, na której starsza osoba może się wyspać. Seniorzy często mają problemy z kręgosłupem, stawami, czy też kolanami. Wielu z nich cierpi na reumatyzm. Materac dla seniora powinien być twardy oraz sprężysty. Twardy materac będzie odpowiednim wsparciem dla kręgosłupa seniora. Zmiana pozycji na łóżku oraz wstawanie z łóżka będą dla seniora znacznie łatwiejsze, gdy będzie on korzystał z twardego oraz sprężystego materaca. Materac powinien zapewnić przyjemną dla ciała temperaturę. Niezwykle ważna jest również profilaktyka odleżyn.

Materace hybrydowe – profilaktyka odleżyn

Materace hybrydowe łącza w sobie najlepsze cechy materacy sprężynowych oraz materacy piankowych. Osoby korzystające z materacy hybrydowych cieszą się dużym komfortem podczas snu.

Zalety materacy piankowych

Materace piankowe są wypełnione termoelastyczną pianką. Termoelastyczna pianka, pod wpływem temperatury, dopasowuje się do ciała. Dzięki temu nie czujemy nacisku na poszczególne partie ciała, co mogłoby mieć miejsce przy zastosowaniu tradycyjnych, twardych materacy. Właściwości te są szczególnie ważne dla seniorów. Wraz z wiekiem ich skóra staje się bardziej wrażliwa. Mają oni tendencję do powstawania odleżyn. Są to rany, które bardzo trudno wyleczyć. Na odleżyny należy nakładać opatrunki oraz często je zmieniać. Dla seniora odleżyny są bardzo bolesne. Dlatego lepiej zapobiegać odleżynom, niż je leczyć. Jednym z powodów powstawania odleżyn jest zbyt twardy materac, który nie dopasowuje się do kształtów ciała. Uciskający seniora materac w jednym miejscu przed dłuższy czas powoduje powstawanie odleżyn. Dlatego materace piankowe są idealnym rozwiązaniem dla seniorów. Spełniają one niezwykle ważną rolę w profilaktyce odleżyn oraz wspomagają ich leczenie, jeśli odleżyny wystąpiły wcześniej.

Zalety materacy sprężynowych

Materace sprężynowe są na tyle twarde, że zapewniają odpowiednie wsparcie dla kręgosłupa seniora. Problemy z kręgosłupem to jedna z najczęstszych dolegliwości w sędziwym wieku. Odpowiednio sprężysty materac ułatwia seniorowi przewracanie się na drugą stronę oraz wstawanie z łóżka. Należy zwrócić uwagę na to, że zmiana pozycji podczas leżenia odgrywa również ogromną rolę w profilaktyce odleżyn. Dzięki zmianie pozycji ciała skóra seniora może odpocząć. Zmiana pozycji ciała oraz wstanie z materaca byłyby dla seniora trudniejsze, gdyby zatapiał się on w zbyt miękkim materacu piankowym.

Dlatego tak ważne jest połączenie zalet materacy sprężynowych z materacami piankowymi. Materace hybrydowe odgrywają ogromną rolę w profilaktyce oraz leczeniu chorób kręgosłupa oraz odleżyn. Materace hybrydowe znajdziemy m.in. w asortymencie firmy Anhel. Firma ta produkuje materace niezwykle dobrej jakości. Wiele z nich idealnie nadaje się dla seniorów.