Joga jest sportem znanym nam od wieków. Przez lata rozwinęło się jej wiele rodzajów oraz technik, z których czerpać korzyści mogą różni ludzie, z różnym temperamentem i o różnym stopniu zaawansowania w znajomość asan. Czy joga jest sportem dla wszystkich? Czy są przeciwwskazania do praktyki?
Jakie korzyści daje joga?
Warto zaznaczyć, że wszystkie odmiany praktyki łączy jeden, wspólny mianownik – świetny wpływ na człowieka. Joga w artykułach na joga.info.pl jawi się jako sport idealny na wszelkie bolączki. Jest w tym sporo prawdy, ponieważ możne świetnie oddziałuje na ludzkie ciało. Asany powalają na poprawę jego rozciągnięcia oraz wzrost gibkości, zwiększa się ruchomość stawów. Ponadto dzięki jodze poprawia się napięcie izometryczne mięśni. Ma bardzo dobry wpływ na kręgosłup i może stanowić element rehabilitacji w procesie jego leczenia. Dzięki praktyce obniżony zostaje poziom stresu, zmniejsza się produkcja kortyzolu. Jego nadmiar w organizmie może powodować objawy takie jak: nadmierne odkładanie się tkanki tłuszczowej, zaburzenia nastroju, zwiększone pragnienie, nadciśnienie tętnicze. Dodatkowo dzięki jodze możliwa jest poprawa stanu psychicznego i emocjonalnego ćwiczącego. Praktyka pozwala na głęboki relaks i oderwania się od codziennych trosk. Podczas niej produkowane są endorfiny, które wpływają pozytywnie na nastrój. Dzięki wykonywaniu asan poprawia się humor oraz zwiększa stabilność emocjonalna.
Czy każdy może praktykować jogę?
Jak można zauważyć powyżej, joga jest bardzo korzystną dla ludzkiego ciała oraz psychiki formą aktywności. Warto jednak wiedzieć, że nie każdy ma możliwość skorzystania z jej boskiego wpływu na człowieka. Bezwzględnymi przeciwwskazaniami do praktykowania jogi są zaburzenia równowagi, osteoporoza oraz skoki ciśnienia. Dodatkowo nie wszystkie asany w bezpieczny sposób wykonywać mogą osoby z chorobami narządu ruchu (np. chorobą zwyrodnieniowa stawów) i po urazach kręgosłupa. Pierwsze dni miesiączki nie stanowią przeciwwskazania, jednak należy zachować ostrożność podczas praktyki w tym czasie. Bardzo ważne jest także zastosowanie specjalnych zestawów ćwiczeń podczas chwilowego gorszego samopoczucia – bólu głowy, osłabiania czy w gorączce.
Warto podkreślić, że aerial joga, czyli praktyka wykonywana na zawieszonych pod sufitem chustach, o której poczytasz więcej we wspomnianym wcześniej serwisie, ma więcej przeciwwskazań. Zalicza się do nich także m.in.:
- choroby oczu,
- choroby i zaburzenia pracy układy krwionośnego,
- zaburzenia pracy błędnika,
- zapalenie stawów,
- zespół cieśni nadgarstka.
Zaleca się, aby przed rozpoczęciem praktykowania jogi skonsultować się z fizjoterapeutą oraz ewentualnie lekarzem prowadzącym (w przypadku ciąży oraz schorzeń).
Jak przygotować się do jogi, by była bezpieczna?
Do praktykowania jogi należy się dobrze przygotować, by osoba, która nie posiada przeciwwskazań do ćwiczeń, nie wyrządziła sobie krzywdy. Warto pamiętać, że asany wykonuje się w wygodnym stroju sportowym, bez obuwia (ewentualnie można wykorzystać specjalne buty do jogi). Nie wolno ćwiczyć po spożyciu alkoholu oraz innych środków odurzających. Eksperci twierdzą zgodnie, że nie powinno się praktykować po wymagającym treningu, męczącej pracy fizycznej, ekspozycji na promienie słoneczne oraz masażach. Również kwestia jedzenia jest bardzo istotna przed jogą – odczekać należy 2 – 3 godziny od spożycia posiłku.
Cenną wskazówką jest to, aby przed zajęciami jogi zrozumieć, że nie należy porównywać się z innymi i nie pogłębiać na siłę poszczególnych pozycji, bardziej niż pozwala na to ciało.