Jeden z najnowszych trendów w dietetyce, najbardziej znany za sprawą wokalistki przeboju Hello – Adele i jej niesamowitej przemiany. Dieta SIRT zakłada, że produkty powinny znaleźć się w codziennym planie posiłków, a nie, że należy ich unikać. Dieta SIRT jest mniej restrykcyjna niż inne diety, dzięki czemu można zaobserwować znaczny spadek wagi.
Jak właściwie wygląda dieta SIRT? Jakie są korzyści płynące z SIRT i czego możemy się z niej nauczyć?
Zasady diety SIRT
Wymaga spożywania 4 posiłków dziennie, które powinny być zakończone do godziny 19.00. Opiera się na zróżnicowanych i pełnowartościowych produktach oraz składnikach o właściwościach antyoksydacyjnych.
Składa się z wielu faz i etapów.
FAZA I
- Faza I – Najbardziej kontrowersyjna i restrykcyjna. Trwa 3 dni i wymaga 1000 kcal dziennie. W tym czasie dieta składa się głównie z zup i soków. Jest jednak jeden posiłek, który ma standardowy format.
- Etap 2 – Ten etap rozpoczyna się 4 dnia i trwa do 7 dni. Dzienna kaloryczność diety zostaje zwiększona do 1500 kcal. W menu znajdują się 2 posiłki w postaci stałej i 2 w postaci płynnej.
FAZA II
- Faza 1 – trwa od 8. do 14. dnia trwania diety. Dieta nie ma ustalonej liczby kalorii, ale zaleca się, aby dla uzyskania najlepszych rezultatów przestrzegać liczby kalorii pomiędzy 1500-1800 kcal. Zakłada ona spożywanie 3 głównych posiłków i 1 koktajlu dziennie. Aby uniknąć niechcianego efektu jo-jo, jedz więcej.
- Etap 2 – Ostatni etap diety SIRT, który rozpoczyna się 15 dnia każdego miesiąca, to tak naprawdę wprowadzenie i trwałe wdrożenie zasad racjonalnego żywienia. W diecie nie ma ograniczeń kalorycznych. Można wypić tylko jeden koktajl dziennie, nie można też zrezygnować z produktów bogatych w sirtuinę.
Czym są sirtuiny? Jak działają? W jakich składnikach diety można je znaleźć?
Badania wykazały, że sirtuiny są aktywowane przez restrykcję kaloryczną, wspomagając ich działanie. Sirtuiny spowalniają starzenie się komórek, mają pozytywny wpływ na metabolizm, zwiększają spalanie tłuszczu, regulują poziom węglowodanów w organizmie. Ich aktywacja może być korzystna w leczeniu cukrzycy typu 2, otyłości i choroby Alzheimera. Wciąż trudno jest zrozumieć mechanizmy ich działania w organizmie człowieka. Oznacza to, że potrzeba na to dużo więcej czasu i pieniędzy.
Sprawdź także: Dieta Dukana – założenia. Czy dieta Dukana jest skuteczna?
Co można jeść na diecie SIRT?
Same pyszności! Do tego są kolorowe i zdrowe. Ze względu na swoje właściwości prozdrowotne, jest to rodzaj żywności, który każdy dietetyk poleciłby swoim klientom. Te składniki powinieneś znaleźć na swoim talerzu lub w swojej szklance.
- Warzywa takie jak jarmuż, rukola, seler i pietruszka są doskonałym źródłem beta-karotenu i kwasu foliowego.
- Borówki i truskawki są dobre dla wrażliwości na insulinę.
- Soja, gryka;
- Czerwona cebula, cykoria i kapary.
- Oliwa z oliwek extra virgin i orzechy włoskie są niezbędne w diecie SIRT. Zawierają one dużo zdrowych kwasów tłuszczowych omega-3, które zmniejszają ryzyko rozwoju chorób układu krążenia.
- Przyprawy – papryczki chili i kurkuma
- Zielona herbata, kawa i kakao to dobre opcje. Mały kieliszek czerwonego wina dziennie wystarczy, aby chronić nasze serce.
Czy dieta SIRT jest… skuteczna?
Choć początek diety niskokalorycznej może być zniechęcający, trwa ona na tyle krótko, że nie powinna mieć negatywnych skutków dla osób zdrowych. Jest jeszcze lepiej, gdy kalorie są dobierane indywidualnie, a jadłospis bogaty w warzywa, owoce i “dobre” tłuszcze, takie jak oliwa z oliwek i orzechy. Można również cieszyć się winem i ciemną czekoladą, ale tylko z umiarem. Jest to wspaniała dieta, którą można stosować przez całe życie.