× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Czym są dermokosmetyki?

dermokosmetyki

W dzisiejszych czasach dbanie o ciało i skórę stało się dla nas bardzo ważne. Aby ułatwić nam codzienną pielęgnację powstały dermokosmetyki, czyli specjalistyczne produkty, które łączą zalety kosmetyków oraz środków farmaceutycznych. Opracowane pod czujnym okiem specjalistów składy są idealne dla osób, które borykają się z problemami skórnymi oraz silnymi reakcjami alergicznymi. 

Dermokosmetyki – co to jest?

Samo słowo dermokosmetyki, powstało z połączenia dwóch słów – kosmetyków i farmaceutyków. Produkty te spełniają zadanie kosmetyczne – upiększające, a poza tym zawierają wiele substancji aktywnych, które mają działanie podobne do leków. Dzięki wzmocnionym składom oraz po odpowiednim dobraniu produktu możemy  zauważyć widoczną poprawę wyglądu naszej skóry. Dermokosmetykami nazywamy jedynie produkty, nanoszone bezpośrednio na wrażliwą skórę, np. kremy, balsamy i oleje. Natomiast produkty, podobne w działaniu przyjmowane doustnie nazywane są suplementami lub nutrikosmetykami. 

Główne zadanie dermokosmetyków

Ich główną rolą jest upiększenie oraz pozbycie się skórnych problemów, takich jak, trądzik, rogowacenie się skóry czy łuszczycę. Odpowiednie dobranie produktu do własnej cery, może przynieść nam wiele korzyści. Dermokosmetyki poza spełnieniem swojego głównego zadania czyli zniwelowania niechcianych zmian, dodatkowo wzmacniają nasz naskórek. Zawarte w nich cenne składniki mają zdolność do głębszego wnikania w naszą skórę niż zwykłe, drogeryjne kosmetyki. Skutkuje to odbudowaniem struktury, głębszym nawilżeniem oraz wyrównaniem kolorytu. Są to produkty odpowiednie również do walki z oznakami starzenia, dzięki wysokiej zawartości witamin oraz składników odżywczych. Idealnie sprawdzą się również dla osób borykających się z nadmiernym wysuszeniem skóry, ponieważ są to produkty utrzymujące odpowiednie nawilżenie skóry oraz przyspieszają jej regenerację. Podczas farmakologicznej kuracji antytrądzikowej, ważne jest również o zadbanie o naszą skórę od zewnątrz. Jej odpowiednie nawilżenie, może znacznie ukoić naszą cerę, szczególnie po długotrwałym stosowaniu kwasów oraz antybiotyków. 

Działania niepożądane?

Dermokosmetyki są to produkty bardzo dobrze przebadane oraz mają właściwośći hipoalergiczne. Substancje w nich zawartę są użyte w stężeniach takich aby spełniały swoje zadanie bez wyrządzania skutków ubocznych. Konserwanty są użyte w mniejszych stężeniach niż w kosmetykach drogeryjnych, przez co osoby ze skórą wrażliwą nie muszą martwić się o podrażnienia. Ważne jest odpowiednie dobranie kosmetyku pod swoją cerę oraz obserwowanie jak nasza skóra reaguje na daną substancję. Ważne jest tutaj stwierdzenie wypowiedziane przez Paracelsusa, które mówi, że ” Wszystko jest trucizną i nic nie jest trucizną, bo tylko dawka czyni truciznę”.