× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Co składa się na cenę okularów korekcyjnych i jak tanio kupić okulary?

okulary

Dzisiaj przyjrzymy się głównym zaletom i wadom okularów korekcyjnych. Dowiemy się kiedy należy wybrać okulary ze szkłami przybliżającymi, a kiedy wskazane będą szkła dla dalekowidzów oraz czy tanie okulary mogą zawierać progresywne soczewki.

Okulary korekcyjne: plusy czy minusy?

Grubość szkieł okularowych ma duży wpływ na wygląd gotowych okularów. Zależy to od wielu czynników, których zrozumienie pomoże użytkownikowi dokonać świadomego wyboru soczewek i w rezultacie uzyskać wygodne i piękne okulary. Głównym czynnikiem decydującym o grubości soczewek jest ich moc optyczna podana na recepcie okularów.

W przypadku ametropii, czyli błędów refrakcji w dużym stopniu, grubość soczewek negatywnie wpływa na wygląd osoby noszącej okulary: dla soczewek negatywnych charakterystyczne jest zgrubienie wzdłuż krawędzi, prowadzące do wizualnego zmniejszenia oka, dla pozytywnego soczewki, nadmierna grubość środka, powoduje wizualne powiększenie oka.

Grubość soczewek zależy również od średnicy soczewek. W przypadku soczewek o dodatnim załamaniu obowiązuje wyraźna zasada: im mniejsza średnica gotowej soczewki i im bardziej odpowiada ona wielkości otworu świetlnego oprawki, tym cieńsza soczewka w środku. Średnica gotowych soczewek o ujemnym załamaniu nie wpływa znacząco na ich grubość wzdłuż krawędzi, ale zależy od wielkości otworu świetlnego oprawki. W przypadku soczewek negatywowych obowiązuje inna zasada: im mniejszy otwór świetlny oprawki, tym cieńsza soczewka wokół krawędzi.

Środek optyczny soczewki w stosunku do geometrycznego środka oprawki jest trzecim najważniejszym czynnikiem, od którego zależy grubość soczewek w gotowych okularach. Niestety optycy często o tym zapominają i przy przyjmowaniu zamówienia nie biorą pod uwagę decentracji soczewek. A właściwy dobór okularów do korekcji ametropii zapewnia zgodność środków optycznych soczewek ze środkami źrenic użytkownika. Przy wyborze oprawki wymagającej decentracji średnica soczewki zwiększa się o dwukrotność wartości decentracji, co wpływa na grubość soczewek dodatnich w centrum i soczewek ujemnych wzdłuż krawędzi w strefie nosowej lub skroniowej, w zależności od kierunku decentracji. Od czego jeszcze zależy cena i gdzie można znaleźć tanie okulary w Krakowie?

Okulary progresywne = wyższa cena

Okulary progresywne nie są uznawane za tanie okulary, ale w kontekście ich zalet, warto w nie zainwestować. Optymalne widzenie na bliskie i dalekie odległości gwarantuje podział soczewki na: strefę do bliży, a także strefę do średnich odległości, strefę do dali. Zalety okularów z soczewkami progresywnymi są następujące:

  • Soczewki dobierane są indywidualnie.
  • Naturalne i stabilne widzenie bez zniekształceń z dowolnej odległości.
  • Wyraźne obrazy nawet w ruchu.
  • Płynne przejście między strefami.
  • Brak dyskomfortu i zmęczenia oczu.

Płynne przejścia między strefami eliminują konieczność częstej zmiany okularów – od okularów standardowych po okulary do czytania i odwrotnie. Ponadto soczewki progresywne mają szereg zalet w zakresie percepcji wzrokowej: ponieważ w soczewce nie ma widocznych przejść między różnymi strefami widzenia, soczewki progresywne zapewniają oczom niezakłócony widok, a jednocześnie nie różnią się niczym wygląd z konwencjonalnych soczewek jednoogniskowych. Pamiętaj, że oczy potrzebują czasu, aby przystosować się do soczewek progresywnych. Zazwyczaj okres adaptacji trwa od kilku godzin do kilku tygodni. Musisz nauczyć się widzieć w nowy sposób.

Oprawki do okularów

Okulary to nie tylko korekcja wzroku, ale także modny wizerunek. Różnorodność materiałów ramowych pozwala znaleźć modne oprawki na każdą kieszeń. Obecnie do produkcji oprawek stosuje się zarówno metale (aluminium, stal nierdzewna, tytan, tytan-flex, złocenie – do powlekania), jak i tworzywa sztuczne (plastik podstawowy, nylon TR90, ręcznie robiony octan). Ramy wykonane są z węgla, materiału łączącego grafit i nylon: są lekkie, mocne, sprężyste i odporne na odkształcenia. Oryginalnym rozwiązaniem jest ręcznie robiona rama wykonana z mieszanki drewna i acetatu. Wybór spośród różnych modeli opraw i materiałów może być trudny, a kto, jeśli nie doradca w salonie optycznym, może nam pomóc, oszczędzając nasz czas i wysiłek. Po drugie, jego zadaniem jest sprawdzenie dopasowania ramki i ewentualne jej wyregulowanie. Aby okulary były wygodne w noszeniu, należy przestrzegać kilku zasad, które doskonale znane są pracownikom salonów.