Dzięki zabiegom medycyny estetycznej można skutecznie pozbyć się wielu niedoskonałości cery – wśród nich znajdują się także zmarszczki mimiczne.
Bogata mimika twarzy prowadzi do szybszego pojawienia się zmarszczek mimicznych. Mogą być one widoczne już przed trzydziestym rokiem życia. Kosmetyki pielęgnacyjne nie pomogą w ich usunięciu – skuteczne działanie zapewnia tylko botox, czyli zabieg medycyny estetycznej wykorzystujący toksynę botulinową wstrzykiwaną bezpośrednio w zmarszczkę.
Z tego artykułu można dowiedzieć się:
- Czym jest botox?
- Na czym polega działanie botoksu?
- Kiedy warto wybrać usuwanie zmarszczek z użyciem botoksu?
- Jak przebiega zabiegu usuwania zmarszczek z botoksem?
Czym jest botox?
Botox, także botoks czy toksyna botulinowa, to nazwy jadu kiełbasianego, czyli neurotoksyny produkowanej przez bakterie Clostridium botulinum. Substancja ta w wysokich stężeniach jest silnie trująca, lecz w mniejszych dawkach posiada działanie terapeutyczne.
Toksyna botulinowa posiada obecnie bardzo szerokie zastosowanie. Używana jest między innymi w leczeniu kurczu powiek, zeza, nadmiernym napięciu mięśniowym czy w przypadku tików nerwowych.
Także botox wykorzystywany jest jako substancja przeciwzmarszczkowa i likwidująca zmarszczki mimiczne. Dzięki niej można uzyskać efekt odmłodzenia całej twarzy!
Na czym polega działanie botoksu?
Działanie toksyny botulinowej polega na zablokowaniu przewodnictwa pomiędzy nerwami i mięśniami przez zaburzenie syntezy acetylocholiny. W rezultacie dochodzi do porażenia skurczu mięśnia.
W niewielkich, kontrolowanych dawkach botoks pozwala wówczas na uzyskanie określonych efektów terapeutycznych, w tym także pomaga w usuwaniu zmarszczek mimicznych.
Zmarszczki mimiczne to zmarszczki, które powstają na skórze wskutek działania znajdującej się pod nią warstwy mięśni. Podczas ich ruchu, skóra marszczy się i pojawiają się na niej widoczne linie. Toksyna botulinowa przez oddziaływanie na mięśnie może zniwelować lub całkowicie wyeliminować zmarszczki mimiczne.
Warto przy tym wskazać, że botox działa czasowo, dlatego też jego efekty są odwracalne. Po około 3-6 miesiącach połączenia nerwowe są odbudowywane i ruch mięśnia powraca do normy.
Kiedy warto wybrać usuwanie zmarszczek z użyciem botoksu?
Botoks rekomendowany jest na zmarszczki pochodzenia mimicznego. Zabieg z jego użyciem może być wykonany w każdym wieku – zarówno u kobiet, jak i u mężczyzn.
Wskazania do wykonania botoksu:
- zmarszczki pionowe i poziome na czole
- zmarszczki wokół oczu, w tym kurze łapki
- zmarszczki przy ustach – zmarszczki palacza
- zmarszczki od nosa do kącików ust
- zmarszczki na brodzie
- zmarszczki na szyi
Warto także wskazać, że toksyna botulinowa może być używana nie tylko w celu niwelowania zmarszczek. Botox w gabinetach medycynie estetycznej stosowany jest także do podniesienia opadających kącików ust, leczenia nadpotliwości oraz migren.
Jak przebiega zabiegu usuwania zmarszczek z botoksem?
Zanim zabieg zostanie wykonany, pacjent musi wziąć udział w konsultacjach z lekarzem medycyny estetycznej. Podczas nich można wyeliminować także ewentualne przeciwwskazania.
Całkowity czas trwania zabiegu z użyciem toksyny botulinowej w celu redukcji zmarszczek trwa około 15-20 minut.
Lekarz medycyny estetycznej ostrzykuje następnie wybrane partie twarzy strzykawką z igłą napełnioną odpowiednią dawką botoksu. Delikatnie rozmasowuje preparat, aby rozprowadzić go pod skórą.
Najczęściej zabieg nie wymaga znieczulenia – u większości pacjentów nie wywołuje on dolegliwości bólowych. Gdy jednak pacjent chce zmniejszyć ryzyko bólu, można zastosować znieczulenie specjalnym kremem.
Bezpośrednio po zabiegu może pojawić się zaczerwienienie, obrzęk, zasinienia skóry. Przez około 3 godziny po zabiegu nie należy masować twarzy, schylać się, leżeć. Nie należy także opalać skóry, korzystać z sauny, solarium i basenu.
Pierwsze efekty zabiegu można zauważyć po 3-4 dniach, ale pełne rezultaty zauważalne są po około 1-2 tygodniach. Wówczas zmarszczki ulegają znacznemu zmniejszeniu lub całkowitej likwidacji, a twarz wygląda młodziej!
Artykuł powstał we współpracy z kliniką Bona Dea z Krakowa.