Operacja odstających uszu jest zabiegiem z zakresu chirurgii plastycznej. Zabieg ten można przeprowadzić bez względu na wiek osoby, u której występuje defekt. Jednak są przypadki, że operację należy powtórzyć. Dlaczego tak się dzieje? Co ma na to wpływ?
Przyczyny odstających uszu i opis zabiegu
Odstające uszy to cecha wrodzona, która jest przekazana w genach. Dziedziczenie dominujące autosomalnie powoduje, że przekazanie tego problemu swoim potomkom jest bardzo prawdopodobne. Ten typ dziedziczenia charakteryzuje się stosunkowo największą możliwością przejęcia określonych cech.
Sama operacja plastyczna uszu trwa około 1-2 godziny. W tym czasie pacjent z reguły pozostaje świadomy, a znieczulenie wykonywane jest miejscowo. Korektą odstających uszu zajmuje się lekarz chirurg. Jego zadaniem jest wykonanie nacięć chrząstki i usunięcie nadmiaru skóry. Po uzyskaniu odpowiedniego efektu chirurg zakłada tzw. szwy materacowe, a całość zamykają szwy na skórze.
Wskazania i przeciwwskazania do korekty
Głównym wskazaniem do operacji odstawania uszu jest znaczny stopień odstawania małżowiny usznej. Problem ten ma miejsce, gdy odległość między uchem a czaszką ma ponad 2 centymetry. Jednak warto pamiętać o aspekcie psychicznym, który również jest wskazaniem do zabiegu. Jeśli uszy są źródłem kompleksów i problemów z niską samooceną – warto rozważyć ten zabieg. Szczególnie dyskomfort psychiczny może być kłopotliwy u najmłodszych. Otoplastyka jest możliwa u dzieci, ale jednak warto się wstrzymać do momentu aż ucho będzie w pełni wykształcone. Jest również kilka przeciwwskazań medycznych takich jak między innymi:
- zaburzenia krzepnięcia krwi
- choroby nowotworowe
- infekcje bakteryjne lub wirusowe
- stosowanie implantów słuchowych
Ponowna operacja odstających uszu
Zdarzają się sytuacje, w których zoperowane kiedyś uszy znów zaczynają odstawać. Przyczyn tego zjawiska jest kilka. Jedną z nich jest użycie szwów, które po pewnym czasie się wchłaniają – te słabiej trzymają tkanki niż szwy trwałe. Kolejną kwestią jest niestosowanie się do zaleceń lekarza i stosowanie nieodpowiedniego opatrunku, szczególnie podczas snu, gdy pacjent nie ma pełnej kontroli nad ruchami swojego ciała. Możliwe jest przeprowadzenie korekty drugi raz na specjalne życzenie pacjenta, gdy ten nie jest usatysfakcjonowany efektem zabiegu wykonanego w przeszłości. Miejscem, na które warto zdecydować się na tego rodzaju zabieg, jest derm-estetyka.pl – czyli gabinet chirurgii plastycznej, w którym najlepsi specjaliści zajmują się kompleksowym podejściem do zwalczania kompleksów zgłaszających się pacjentów. Derm Estetyka to gwarancja jakości zabiegu i indywidualnego podejścia do każdego z nich.
Kiedy wykonać korektę drugi raz?
Tak jak wspomniano wyżej operacja może zostać wykonana w każdym wieku. Jednak najlepsze efekty widać u dzieci, których chrząstki są dalej w fazie wzrostu, przez co nadanie im odpowiedniego kształtu jest łatwiejsze. U osób dorosłych jest zwiększone prawdopodobieństwo powtórnego odkształcenia się ucha. Powodem tego jest w pełni rozwinięta chrząstka, która jest mniej elastyczna i podatna na kształtowanie. Bez względu na przyczynę, jeśli defekt jest duży, ponowny zabieg jest możliwy po 2-3 miesiącach od pierwszego zabiegu. Warto się wstrzymać nawet pół roku z powtórzeniem wizyty u lekarza chirurgii plastycznej, ponieważ dopiero po takim czasie można w pełni ocenić efekt końcowy.