PRP to skrót od angielskiego sformułowania Platelet Rich Plasma, które oznacza osocze bogatopłytkowe. W dzisiejszych czasach jest ono wykorzystywane w wielu różnych zabiegach z zakresu medycyny estetycznej. Procedura wytworzenia tego specyfiku jest bardzo prosta, gdyż polega na umieszczeniu pobranej od pacjenta próbki krwi w specjalnej maszynie zwanej separatorem tkankowym.
Po kilkunastu minutach z próbki krwi uzyskiwany jest preparat o wysokiej zawartości płytek oraz czynników wzrostu. W takiej postaci jest on wstrzykiwany przez lekarza w wybrany obszar skóry. Zabieg ten ma na celu przede wszystkim zapoczątkowanie procesów regeneracyjnych tkanek, w których obrębie zostało zaaplikowane osocze.
Przebieg zabiegu
Zabieg wykonuje się metodą tzw. mezoterapii. Procedura ta jest bardzo często stosowana w dermatologii estetycznej, a polega na niechirurgicznym dostarczeniu danej substancji bezpośrednio do skóry właściwej. W tym przypadku stosowana jest mezoterapia igłowa, która polega na wykonaniu serii drobnych nakłuć, umożliwiających iniekcję osocza w głąb skóry. Zabieg trwa ok. 60 minut. Z pobranej próbki 60-120 ml krwi uzyskuje się ok. 4-6 ml osocza wysokopłytkowego, które jest wykorzystywane podczas zabiegu.
Zalety zabiegu z wykorzystaniem PRP Angel
Ogromną zaletą jest w tym przypadku przede wszystkim bardzo mała ingerencja w tkankę skórną. Dzięki temu skóra szybciej się regeneruje i niemal natychmiast zaczyna korzystać ze składników osocza. Ponadto jest to metoda bardzo bezpieczna i praktycznie bezbolesna. Wynika to przede wszystkim z użycia do wyizolowania składników osocza sterylnego systemu separatora komórkowego. Zabieg PRP Angel ma charakter jednorazowy, co oznacza, iż w celu uzyskania zadowalających efektów nie ma konieczności odbycia serii wizyt w gabinecie medycyny estetycznej.
Efekty zabiegu
Dermatologia estetyczna jest dziedziną medycyny, w której przede wszystkim liczą się efekty. W przypadku zabiegu PRP Angel zaczynają być one widoczne tuż po wykonaniu zabiegu, a należą do nich:
- zanik zmarszczek,
- ujędrnienie skóry,
- wizualne odmłodzenie skóry (wraz z poprawą jej kolorytu i nadaniem blasku).
Jednak to tylko niektóre korzyści płynące z zabiegu PRP Angel. Pozostałe efekty są w dużej mierze uzależnione od tego, w jakiej okolicy zostało wstrzyknięte osocze. W obrębie skóry głowy można się spodziewać ogólnego wzmocnienia włosów – począwszy od przebudowy cebulek, przez poprawę sprężystości włosa, aż do zagęszczenia skalpu. Nieco odmiennych efektów można z kolei oczekiwać po wstrzyknięciu osocza w okolice intymne. Tego typu zabieg będzie miał bowiem na celu przede wszystkim poprawę percepcji bodźców seksualnych.
Warto zaznaczyć, że całkowity czas, który tkanka skórna potrzebuje na dokonanie procesów przebudowy, wynosi ok. 3 miesiące. Co prawda, już wcześniej można obserwować pozytywne skutki zabiegu, ale dopiero po upływie tego okresu możliwa staje się ocena rezultatów.
Wskazania i przeciwwskazania do zabiegu
Kto powinien poddać się zabiegowi PRP Angel? Przede wszystkim osoby, które pragną zredukować blizny i przebarwienia na swoim ciele. Procedura sprawdzi się także w przypadku utraty elastyczności skóry czy pojawienia się zmarszczek. Podstawowym wskazaniem jest w tym przypadku także zapobieganie wypadaniu włosów i zagęszczenie skalpu.
Kto natomiast nie powinien korzystać z tego zabiegu? Przede wszystkim kobiety będące w ciąży, a także osoby cierpiące na wszelkiego rodzaju nowotwory oraz choroby krwi. Zabiegu PRP Angel nie powinno się również wykonywać u osób przyjmujących na stałe leki, takie jak aspiryna czy acenokumarol, które rozrzedzają krew i powodują wydłużenie czasu krwawienia.
Dermatologia estetyczna proponuje wiele różnych rozwiązań mających na celu wyeliminowanie niedoskonałości w wyglądzie. W ostatnim czasie popularny stał się zabieg PRP Angel, który jest mało inwazyjny, naturalny i bezbolesny, a przy tym bardzo skuteczny. Ponadto po jego wykonaniu nie jest wymagany okres rekonwalescencji. Jedyne skutki uboczne, z którymi mogą zetknąć się pacjenci to zaczerwienienie lub delikatne podrażnienie tkanki skórnej w obszarze poddanym iniekcji osocza.