× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Mezoterapia igłowa – nakłucia, których nie musisz się bać

mezoterapia igłowa

Dla piękna trzeba trochę pocierpieć – znasz to powiedzenie? Mezoterapia igłowa, mimo, że brzmi groźnie, nie jest zabiegiem, którego trzeba się obawiać. Przeprowadzana w seriach, daje konkretne, zauważalne w lustrze skutki. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto się jej poddać? Dowiedz się więcej! 

Jeśli wydaje Ci się, że mezoterapia igłowa jest związana głównie z medycyną estetyczną, to mylne wrażenie. Początkowo była pomocna przy leczeniu zespołów bólowych. Pierwszy zabieg w celach zdrowotnych przeprowadzono po raz pierwszy w 1958 roku. Dopiero z czasem odkryto jego inne atuty – tym razem dla urody. 

Od zdrowia do piękna: krótka historia leczenia igłami. Mezoterapia igłowa – nakłucia, których nie musisz się bać

Dla piękna trzeba trochę pocierpieć – znasz to powiedzenie? Mezoterapia igłowa, mimo, że brzmi groźnie, nie jest zabiegiem, którego trzeba się obawiać. Przeprowadzana w seriach, daje konkretne, zauważalne w lustrze skutki. Na czym dokładnie polega i dlaczego warto się jej poddać? Dowiedz się więcej! 


Określenia “mezoterapia” użył po raz pierwszy dr Michel Pistor, w 1958 roku prezentując technikę ostrzykiwania skóry mikroigłami do leczenia wielu dolegliwości medycznych. Sześć lat później założył on Francuskie Stowarzyszenie Mezoterapii i zaczął wykorzystywać tę metodę na szeroką skalę. W latach 70. dostrzeżono możliwości zastosowania mezoterapii w medycynie estetycznej, a w 1987 roku Francuska Narodowa Akademia Medyczna oficjalnie uznała mezoterapię za specjalność medyczną. 

Na czym polega mezoterapia igłowa? 

Zanim zdecydujesz się na zabieg, dobrze dowiedzieć się, jak będzie on wyglądał. Im większa wiedza, tym mniejsze powody do obaw. Mezoterapia igłowa polega na wprowadzeniu śród- lub podskórnie substancji aktywnych czy też leków. W warstwach naskórka pozostawiany jest depozyt (popularnie zwany grudką) określonego preparatu. Substancja aktywna uwalnia się z niego stopniowo. 

Jednym z rodzajów mezoterapii igłowej są zabiegi z osoczem bogatopłytkowym. Poprawia ono gęstość skóry, wygładza ją, ujędrnia i ujednolica koloryt.
Ważnymi składnikami preparatów odmładzających i regenerujących z substancjami aktywnymi są też kwas hialuronowy nieusieciowany, witaminy oraz enzymy.

Jakich efektów możesz się spodziewać? 

Śródskórne podanie substancji czynnych pobudza metabolizm komórek. Stymuluje również komórki skóry właściwej (fibroblasty) do produkcji kolagenu i elastyny. Dzięki mezoterapii igłowej poprawia się mikrokrążenie w skórze oraz jakość macierzy zewnątrzkomórkowej (“rusztowania” skóry, które wypełnia przestrzeń między jej komórkami, będącej częścią składową tkanek).

Efekt działania zabiegu mezoterapii igłowej to wypadkowa działania substancji aktywnych zawartych w preparacie i licznych nakłuć. Poza substancjami aktywnymi istotna jest także sam sposób ich “podania”. Ukłucie powoduje miejscowy proces zapalny, co skutkuje wzmożonym przepływem krwi oraz lepszym drenażem macierzy zewnątrzkomórkowej.

Według badań histopatologicznych, pobudzona w ten sposób skóra produkuje nowe włókna kolagenowe nawet po kilku miesiącach od zabiegu.

Mezoterapię igłową można stosować nie tylko na twarzy, ale i na skórze całego ciała. Taki zabieg poprawia jej jakość. Substancje aktywne przeznaczone do walki z cellulitem podawane są do głębszych warstw skóry. Działają one nie tylko na skórę, ale i lipolitycznie, na tkankę tłuszczową. Rezultatem takiego zmasowanego działania jest zmniejszenie cellulitu. 

Mezoterapia igłową – czy to metoda dla każdego?

Jak można zauważyć, odkrycie tej metody zabiegowej i wprowadzanie różnych substancji aktywnych otwiera wiele możliwości. Mezoterapia igłowa najczęściej stosowana jest jako zabieg odmładzający i regenerujący skórę z objawami starzenia i fotostarzenia się, w tym z przebarwieniami. Daje ona także bardzo zadowalające rezultaty przy wypadaniu włosów oraz wyżej wspomnianym cellulicie. 

Zabiegu mezoterapii igłowej nie wykonujemy w przypadku:

  • ciąży i laktacji,
  • czynnych infekcji wirusowych lub bakteryjnych,
  • chorób autoimmunologicznych,
  • nadwrażliwości na stosowane substancje,
  • zażywania antykoagulantów (popularnie znanych jako leki rozrzedzające krew),
  • zmian alergicznych na skórze,
  • nieustabilizowanej cukrzycy,
  • chorób nowotworowych do 5 lat od wyleczenia.

Jeśli masz jakiekolwiek wątpliwości w kwestii przeciwwskazań, skontaktuj się z nami – chętnie odpowiemy na wszelkie pytania.

Zanim podejmiesz decyzję

Skuteczność i bezpieczeństwo zabiegu mezoterapii igłowej zależy nie tylko od prawidłowej kwalifikacji pacjenta czy doboru odpowiednich substancji aktywnych. Ważny jest też protokół zabiegowy. W dokumencie tym znajdziesz zalecaną częstotliwość i ilość zabiegów. Mezoterapia igłowa daje najlepsze rezultaty, jeśli jest przeprowadzana regularnie. Dlatego ważne jest, by przychodzić na zabiegi systematycznie. 

Warto mieć na względzie, że podobnie jak w przypadku innych zabiegów medycyny estetycznej z użyciem substancji leczniczych czy aktywnych, mogą wystąpić powikłania. Dlatego, jeśli posiadasz nadreaktywną i nadwrażliwą skórę, wcześniej skonsultuj zabieg ze swoim lekarzem. Większość preparatów do mezoterapii igłowej nie posiada certyfikatów uprawniających do podawania parenteralnego (pozajelitowego, czyli np. drogą wkłucia). 

Mezoterapia stymuluje naturalne procesy regeneracyjne skóry, dlatego określa się ją często jako zabieg biorewitalizacyjny. Skóra twarzy i ciała zyskuje zdrowy, wyrównany koloryt, młodzieńczy blask oraz jędrność.