× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

3 naturalne produkty w Twojej kosmetyczce

kosmetyki naturalne

Kosmetyki naturalne powinny zostać opracowane na podstawie listy wytycznych, które zostały ujęte w dyrektywach albo opiniach organizacji ekologicznych. Co ważne, nie każdy kosmetyk, który ma w nazwie „naturalny”, faktycznie taki jest.

Kosmetyki naturalne, czyli jakie?

Kosmetyki naturalne to takie produkty, które zostały stworzone na bazie naturalnych substancji, głównie tych roślinnych oraz ich pochodnych. Poprzez wybór właśnie takich kosmetyków można ograniczyć ilość szkodliwych substancji, jakie nas otaczają. Niestety nasz organizm narażony jest na kontakt z wieloma chemicznymi substancjami, między innymi tymi zawartymi w żywności czy konwencjonalnych kosmetykach. Warto więc być bardziej świadomym i zwracać uwagę na to, czy dany preparat nakładany na skórę jest dla nas całkowicie bezpieczny.

W kosmetykach naturalnych znajdziemy składniki uzyskiwane z właściwie dobranych upraw, a nie produkty przemysłowe.

Tego rodzaju preparaty odznaczają się bezpiecznym działaniem na skórę i skutecznie wspomagają naturalne procesy jej odnowy.

Co ważne, w takich specyfikach nie znajdują się składniki pochodzące od martwych zwierząt. W składzie naturalnych kosmetyków przeważają substancje pochodzące z roślin, czyli oleje, wody roślinne, ekstrakty. Ponadto, producenci korzystają również z łagodnych konserwantów oraz środków myjących pochodzących z odnawialnych surowców.

Stanowią one alternatywę dla wykorzystywanych w tradycyjnych kosmetykach pochodnych ropy naftowej, agresywnych środków myjących czy syntetycznych konserwantów. Warto wiedzieć, że zapach produktów naturalnych wynika jedynie z dodanych do nich ekstraktów roślinnych czy naturalnych olejków eterycznych. W konwencjonalnych kosmetykach za pięknych zapachem stoją substancje chemiczne, które bardzo często doprowadzają do silnych alergii.

Kosmetyki naturalne absolutnie nie mogą mieć w składzie:

  • syntetycznych detergentów typu SLS oraz SLES,
  • emulgatorów typu PEG,
  • organizmów modyfikowanych genetyczne oraz ich pochodnych,
  • składników testowanych na zwierzętach,
  • pochodnych ropy naftowej,
  • chemicznych konserwantów, 
  • nanocząsteczek o wymiarze mniejszym niż 100 nm.

Ponadto naturalny kosmetyk nie może być zapakowany w opakowanie mające w składzie PVC, piankę polistyrenową czy też materiały produkowane z organizmów modyfikowanych genetycznie.

3 produkty, które warto mieć w kosmetyczce

Olej kokosowy

Olej kokosowy ma wiele drogocennych właściwości. Wykazuje się działaniem regenerującym, odżywczym i nawilżającym. Znalazł on powszechne zastosowanie w kosmetyce. Może służyć nie tylko do olejowania włosów, ale także jako środek do pielęgnacji twarzy. Działa on jako naturalny filtr przeciwsłoneczny, a więc może być używany jako alternatywa dla kremów z filtrem SPF 10. Warto zdecydować się zwłaszcza na produkt z ekologicznych upraw i nierafinowany. Olej kokosowy jest produktem wszechstronnym, to świetny zamiennik balsamu do ciała.

Glinka mineralna

Kolejnym produktem, którego nie powinno zabraknąć w kosmetyczce, jest glinka mineralna. Może pełnić ona różne zadania, gdyż nadaje się do pielęgnacji twarzy, ciała i włosów. Przy użyciu glinki możemy zrobić sobie maseczkę do twarzy, czy też można nam ona posłużyć do mycia cery. Co ważne, glinka w naturalny sposób usuwa kamień nazębny i delikatnie wybiela zęby, ponadto ma działanie bakteriobójcze. Glinka może być również świetnym dodatkiem do peelingu i maseczek do włosów. Można nią również oczyszczać kosmyki i używać jako suchy szampon. Glinka może być również zastosowana do robienia okładów na całe ciało czy też peelingu.

Woda różana

Woda różana jest doskonałym tonikiem dla większości rodzajów skóry. Stanowi ona pozostałość po destylacji płatków róży, w celu otrzymania olejki różanego. Odznacza się działaniem wzmacniającym naczynka, przeciwzmarszczkowym, przeciwzapalnym i kojącym na skórę. Można ją użyć także jako płukankę do włosów czy do przygotowywania okładów na niewielkie ranki, czy oparzenia. Co ważne, w składzie naturalnej wody różanej musi znajdować się rosa damascena destillate albo inna nazwa rosa damascena flower water.