× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Zęby a ciąża — co musi wiedzieć przyszła mama?

zęby a ciąża

Ciąża to czas, w którym zmienia się organizm kobiety. W tym okresie przyszła mama szczególnie powinna o siebie dbać. Zmiany hormonalne i dużo większe zapotrzebowanie na witaminy sprawiają, że organizm może być pozbawiony niektórych składników odżywczych. A jak ciąża wpływa na zęby?

Jak ciąża wpływa na zęby?

Ponieważ w czasie ciąży kobieta potrzebuje wyżywić zarówno siebie, jak i dziecko, zapotrzebowanie jej organizmu na poszczególne składniki jest często dużo większe niż przed tym stanem. Przede wszystkim mówimy tutaj o zapotrzebowaniu na wapń, które jest w tym czasie bardzo duże. To, co zjemy w czasie ciąży wpływa zarówno na stan naszego uzębienia, jak i kształtujących się dopiero zębów naszego dziecka. Dlatego też bardzo ważne jest, aby w trakcie ciąży odbyć przynajmniej jedną wizytę u dentysty.

W ciąży przede wszystkim musimy zadbać o swoje zdrowie i samopoczucie. Dbanie o zdrowie mamy i dziecka z blogiem mami.pl będzie dużo prostsze – z serwisu dowiesz się, co jeść oraz jak się leczyć w trakcie ciąży. Warto tutaj jeszcze raz zaznaczyć, że substancje, które odpowiadają za zdrowe zęby i dziąsła są tutaj niezwykle ważne – należy wprowadzić je do codziennej diety.

Co jeść w ciąży?

Z uwagi na możliwy brak witamin, dziąsła w trakcie ciąży mogą być narażone na choroby, stany zapalne i ubytki. To samo może dotyczyć zębów. Zapalenie dziąseł może powstawać także na skutek zmian hormonalnych, na które narażona jest przyszła mama. Najczęściej dają one o sobie znać w trzecim trymestrze ciąży. Dlatego też w tym czasie, oprócz spożywania witamin powinnyśmy jak najczęściej chodzić do lekarza i badać stan hormonów.

Aby dowitaminizować organizm, należy spożywać po pierwsze wszystkie witaminy, zwłaszcza witaminę C, a także kwas foliowy i duże ilości wapnia. Ten ostatni składnik znajduje się przede wszystkim w szpinaku, roślinach strączkowych, rabarbarze, łososiu, sardynkach oraz orzechach. Nie należy zapominać oczywiście o jogurtach i serach. Jeśli natomiast chodzi o witaminę C to znajdziemy ją przede wszystkim w kiszonkach, a także papryce, pietruszce, kalarepie, brokułach i niektórych owocach – czarnej porzeczce, truskawkach, poziomkach czy owocach dzikiej róży.

Jak jeszcze dbać o siebie w ciąży?

Zdrowa dieta to w ciąży podstawa, jednak równie ważna jest regularna kontrola zdrowia. Częste konsultacje z lekarzem pozwolą ciążę przejść zdrowo i reagować na bieżąco na wszelkie niedogodności. W ciąży bardzo ważne jest także unikanie stresu. Kortyzol, który produkowany jest przez organizm w stresowej sytuacji wpływa także na dziecko, ponadto sprawia, że organizm jest zmęczony i nie funkcjonuje najlepiej. Dlatego też niezwykle ważne jest, aby przyszła mama odpoczywała jak najwięcej i oprócz dbania o ciało kładła także nacisk na swoją psychikę.

Ruch jest jak najbardziej wskazany, jednak należy uważać, żeby się nie przeciążać. Warto korzystać ze spacerów, basenu a także, jeśli kondycja na to pozwala, jogi.