× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Przygotowywanie zdrowych posiłków – czy jest trudne?

zdrowe posiłki

Obecnie wszyscy żyjemy bardzo szybko i coraz mniej czasu spędzamy w domu. Często brakuje nam czasu na samodzielne przygotowywanie posiłków, dlatego korzystamy z opcji jedzenia na dowóz lub co gorsza, fastfoodów. Naprzeciw naszym potrzebom wychodzą też sklepy, w których możemy znaleźć coraz więcej gotowych posiłków, które wystarczy tylko odgrzać. Ale czy to jedyne wyjście? Czy tylko wymówki powstrzymujące nas przed zdrowym trybem życia?

Czy przygotowanie zdrowych posiłków jest trudne?

Na szczęście nie! Przy odrobinie dobrych chęci, właściwej organizacji i znajomości kilku zasad jesteśmy w stanie dobrze się odżywiać poświęcając na to minimalną ilość czasu i wysiłku. To właśnie zdrowe posiłki są najłatwiejsze w przygotowaniu, ponieważ najlepsze jest jedzenie, które jest mało przetworzone. Są to na przykład surowe warzywa i owoce bądź potrawy, których nie poddajemy skomplikowanej obróbce.

Podstawowe zasady zdrowej diety

Istnieje kilka zasad, z którymi warto się zapoznać aby nie angażując się bardziej niż dotychczas, zmienić swoje posiłki na zdrowsze. Świetnym sposobem na ograniczenie niezdrowych tłuszczów w diecie jest przygotowywanie tych samych potraw (np. kotletów czy ryby) na parze lub w piekarniku. Możemy zrezygnować z panierki, która chłodnie dużo tłuszczu, a zastąpić ją dobrze przyprawioną marynatą. Kolejnym sposobem jest szukanie zamienników. Chcesz ograniczyć ilość spożywanego mięsa? Aktualnie wiele przepisów jest weganizowanych, a w sklepach zamienniki mięsa są łatwo dostępne i tanie. Kotlety z buraków czy soczewicy, a może spaghetti bolognese z tofu? Warto spróbować czegoś nowego! Szukajmy też zamienników dla niezdrowych produktów. Chipsy można zastąpić dobrze przyprawioną pieczoną ciecierzycą – jest pyszna, chrupiąca i zdrowa.

Produkty, które warto mieć w swojej kuchni

Aby nasza dieta była zrównoważona i bogata w potrzebne składniki odżywcze, nie trzeba kupować drogich składników oraz drastycznie zmieniać swojego jadłospisu. Warto mieć pod ręką na przykład łatwo dostępne orzechy czy siemię lniane, które zapewnią nam zdrowe tłuszcze – wystarczy dodać je do swojej ulubionej owsianki. Do codziennej diety warto dodać także kasze, które są tanie, a bardzo zdrowe. Oczywiście pamiętajmy też o warzywach i owocach, które mogą być spożywane w różnej formie, aczkolwiek najprostszą i najlepszą opcją będzie spożywanie ich na surowo. Przepisy na zdrowe jedzenie znajdziesz tutaj: https://dietly.pl/blog/kategoria/przepisy.

Domowa dieta pudełkowa

Dieta pudełkowa to bardzo modne ostatnimi czasu rozwiązanie. Niezaprzeczalnie jest ono bardzo wygodne, jednak dość drogie, więc nie wszyscy mogą sobie na to pozwolić. Ale nic nie stoi na przeszkodzie, by samemu przygotować sobie takie gotowe pudełka z posiłkami. Możemy poświęcić na przykład dwa dni w tygodniu aby przygotować komplet dań na pozostałe dni. Przy odpowiedniej organizacji zajmie nam to nie więcej niż dwie godziny, a zaoszczędzony czas będziemy mogli poświęcić na inne obowiązki. Tak przygotowane posiłki to idealne rozwiązanie na dni, kiedy wracamy zmęczeni z pracy i nie mamy siły przygotować zdrowego posiłku – wyciągamy z lodówki, podgrzewamy i gotowe!

Jak widzisz zdrowa dieta to nic trudnego, wystarczy poświęcić chwilę na odpowiednie rozplanowanie posiłków i dbać o to, by zawsze mieć w kuchni kilka produktów, z których szybko możemy stworzyć dobry posiłek. Nie należy jednak wprowadzać drastycznych zmian w swojej diecie, ponieważ mogłoby to doprowadzić do szybkiego zniechęcenia. Testujmy po trochę co nam odpowiada i dopasujmy dietę do swojego stylu życia.

Źródło: https://dietly.pl/blog