× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak leczyć łuszczycę? Poznaj nasze porady!

łuszczyca

Łuszczyca jest to jedna z częściej występujących chorób skóry. Szacuje się, że przypadłość ta dotyka co pięćdziesiątą osobę, zazwyczaj w przedziale wiekowym 20-40 lat. Jak się okazuje, dotyczyć może one również paznokci oraz skóry głowy, a także stawów. Przyjrzyjmy się bliżej tej dolegliwości i sposobom na walkę z nią.

Jak wygląda przebieg choroby?

Łuszczyca jest to choroba, podczas której pojawiają się skórze czerwone, wypukłe i łuszczące się plamy. Najczęściej obejmuje ona skórę łokci oraz kolan, spotykana jest także na skórze głowy. Może jednak pojawiać się w rozmaitych miejscach na ciele człowieka.

Najczęściej tym, co niepokoi pacjentów, a zarazem pierwszym objawem jest swędząca wysypka, która nie znika po zastosowaniu środków łagodzących. Innymi symptomami mogą być zmiany skórne przypominające oparzenia lub użądlenia owadów.

Mimo że łuszczyca charakteryzuje się przewlekłym przebiegiem, nie jest ona złośliwa. Nie można nią się również w żaden sposób zarazić. To, co najczęściej jest zalecane pacjentom zmagającym się z tą chorobą skóry to unikanie sytuacji powodujących stres oraz prowadzenie zdrowego trybu życia.

Co powoduje łuszczycę?

Ciężko jest jednoznacznie określić, jakie mogą być przyczyny rozwoju choroby. Nie bez znaczenia są tutaj predyspozycje genetyczne – przyjmuje się, że gdy oboje rodziców zmaga się z łuszczycą, objawy mogą wystąpić o ich dzieci z 50-procentowym prawdopodobieństwem. Dodatkowo pewne czynniki zewnętrzne mogą wywołać lub nasilić chorobę. Są to: zakażenia gronkowcami i paciorkowcami, stres, ciąża oraz poród, alkohol i palenie papierosów, zaburzenia hormonalne, zażywanie niektórych leków oraz niewłaściwa higiena.

Czasami objawy łuszczycy mogą pojawić się u dzieci po przebytej anginie. Czasami ma to miejsce podczas obniżonej odporności organizmu. Przebieg u najmłodszych wygląda podobnie jak u osób dorosłych. Jednak dopiero po 10. roku życia można ją zdiagnozować i podjąć odpowiednie leczenie.

Jak wygląda leczenie łuszczycy?

Podstawą leczenia jest dążenie do zwalczenia zmian zapalnych na skórze, doprowadzenie do remisji objawów, a także utrzymanie tego stanu przez jak najdłuższy okres. W tym celu, u pacjentów, których zmiany nie objęły więcej niż 25% powierzchni ciała, stosowane jest leczenie zewnętrzne.

Pierwszy etap leczenia polega na stosowaniu preparatów o działaniu złuszczającym, by pozbyć się łuski. Środki te mają w swoim składzie wysokie stężenie mocznika lub kwas salicylowy, mające dość silne działanie. Kolejnym etapem są dermokosmetyki, które mają na celu proliferację naskórka.

W przypadku pacjentów, których zmiany skórne objęły ponad 25% powierzchni skóry, konieczne jest leczenie ogólne, w skład którego wchodzą leki immunosupresyjne. Jest to również rozwiązanie stosowane w przypadku tych chorych, u których leczenie miejscowe nie przynosi rezultatów. Warto mieć jednak na uwadze, że tego typu leki są dość dużym obciążeniem dla organizmu. Czasem wprowadzona zostaje psychoterapia lub fototerapia, by zniwelować stres towarzyszący chorobie.

Artykuł powstał przy współpracy z Febumed.com.pl