× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Jak dbać o włosy, aby były mocne i zdrowe?

zdrowe włosy

Nie ważne, czy mamy długie, czy krótkie włosy, marzymy o tym, by były one błyszczące i mocne. Sprawiają, że wyglądamy lepiej, zdrowiej, dodają nam pewności siebie. Wielu osobom wydaje się, że dbanie o fryzurę jest trudną i czasochłonną kwestią. Poniżej znajdziesz proste, przydatne porady, których wdrożenie w życie nie wymaga wiele wysiłku, a pozwoli cieszyć się piękną, zadbaną fryzurą.

Właściwa dieta kluczem do zdrowych włosów

Dieta ma zasadniczy wpływ na cały nasz organizm – jego funkcjonowanie, siłę oraz zachodzące procesy. Warto uzmysłowić sobie, że to, co jemy ma także wpływ na nasz wygląd, np. włosy. Jaka dieta pozwoli na wyhodowanie zdrowej i mocnej czupryny? Przede wszystkim należy zadbać o odpowiednią podaż witamin – A, C, E oraz z grupy B. Nie mniej ważne jest dostarczenie do organizmu mikroelementów (głównie cynku, miedzi i żelaza), kwasów tłuszczowych omega-3 oraz białka. Nie zalecane są picie kawy, spożywanie cukru i pszennego pieczywa. Warto wybierać: owoce, warzywa, ryby morskie, zdrowe tłuszcze. Sama dieta jest ważna, ale może nie wystarczyć, dlatego pozostałe sposoby na zdrowe włosy przedstawiają artykuły na ForWoman oraz my poniżej.

Jak myć włosy, by były mocne?

Pytaniem, które zadaje sobie bardzo wiele osób, jest to, jak często trzeba myć włosy. Nie ma jednak na nie jednoznacznej odpowiedzi, ponieważ należy to robić zawsze wtedy, kiedy są one nieświeże. Bardzo ważna jest właściwa metoda mycia włosów, nie powinno się oczyszczać ich na całej długości szamponem, a jedynie wmasować środek w skórę głowy. Pozwala na to na uniknięcie uszkodzeń. Piana spływająca podczas spłukiwania szamponu rozprawi się z pozostałymi zanieczyszczeniami. Proces mycia skóry głowy należy wykonać dwukrotnie, pamiętając, by nie stosować zbyt cieplej wody. Następnym krokiem jest delikatne odciśnięcie nadmiaru wody z włosów, najlepiej za pomocą ręcznika muślinowego, bawełnianego lub T-shirtu z naturalnych materiałów oraz nałożenie odżywki. Gdy produkt należy spłukać, trzeba zrobić to bardzo dokładnie, na koniec trzeba odcisnąć nadmiar wody z włosów, tak jak wcześniej. Ważne jest, by nie pocierać mocno włosów oraz nie zawijać ich w turban.

Jakie kosmetyki do włosów wybrać?

Dobór właściwych kosmetyków to kolejny z bardzo ważnych punktów dla osób, które chcą świadomie zadbać o swoje włosy. Wiele z nas nie wie, że szampon powinien być dostosowany do potrzeb skóry głowy, a nie, jak błędnie przyjęto, włosów. Bardzo ważne jest wczytanie się w skład – powinien być jak najkrótszy oraz zawierać jak najwięcej naturalnych składników. Na co dzień powinno używać się lekkiego szamponu, a raz na 1-2 tygodnie silnie oczyszczającego produktu, który usunie wszelkie zanieczyszczania ze skóry głowy. Odżywka powinna być dopasowana do potrzeb włosów, ich typu:

 • emolientowa do włosów suchych i zniszczonych,
 • proteinowa – do włosów kręconych,
 • humektanty do włosów mocno przesuszonych.

Oprócz szamponów i odżywek do codziennej pielęgnacji mogą przydać się także: olejek lub serum do końcówek, stylizator, aktywator porostu, środek termoochronny, wosk, suchy szampon oraz płukanka.

O czym jeszcze warto pamiętać, żeby mieć zdrowe włosy?

Chcąc mieć piękne i zadbane włosy, warto nieco zmienić swoje codzienne nawyki. Pozytywny wpływ na ich kondycję będą mieć:

 • zrezygnowanie ze stylizacji na gorąco,
 • stosowanie zimnego nawiewu suszarki (najlepiej z jonizacją),
 • regularne podcinanie końcówek,
 • domowe wcierki i odżywki,
 • wybór właściwej szczotki do włosów,
 • olejowanie,
 • farbowanie jedynie w profesjonalnym salonie,
 • używanie gumek bez metalowych elementów,
 • unikanie silnego wiatru i mocnego słońca,
 • nierozczesywanie włosów na mokro.