× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży, czyli jakie?

kosmetyki

Kobieta, która spodziewa się dziecka, musi dbać o siebie w szczególny sposób. Przede wszystkim ważna jest jej dieta, ale nie tylko. Okazuje się, że powinna również z uwagą wybierać dla siebie kosmetyki. Nie jest bez różnicy, co użyje do pielęgnacji. Jakie są bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży?

Jakich kosmetyków warto używać w ciąży regularnie?

Niestety ciąża nie jest bez wpływu na stan cery, skóry, włosów i paznokci. Właśnie dlatego nie jest to czas, by zapomnieć o pielęgnacji. Warto zadbać o siebie, by dobrze czuć się w zmieniającym się ciele, ale i zatroszczyć się o „mieszkanko” maluszka. Jak? Można sprawdzić porady dla kobiet w serwisie botaak.pl i zainspirować się tym, jak warto zadbać o siebie. Nie tylko w czasie ciąży, ale również przed i po niej. A co jest najważniejsze?

Przede wszystkim kluczowe jest, by w czasie ciąży stosować kosmetyki z filtrem UV. Najlepiej postawić na takie z najwyższym współczynnikiem SPF. Dlaczego? Niestety w ciąży w wyniku podwyższonego poziomu estrogenu skóra jest znacznie bardziej podatna na przebarwienia. Właśnie dlatego należy chronić ją przed wpływem słońca. Nie tylko w lecie, ale każdego dnia – nawet po kilka razy w ciągu niego należy aplikować krem. A jaki kosmetyk z filtrem UV będzie bezpieczny dla ciężarnej? Warto sięgnąć po taki, który ma w składzie tylko filtry mineralne. Dobrze zapytać o nie w aptece lub wybrać krem dla niemowląt.

W ciąży regularnie powinno się stosować również kosmetyki, które zapobiegają powstawaniu rozstępów. Oczywiście nie ma co się łudzić, że jeśli ma się tendencję do ich powstawania, to kremy pomogą ich uniknąć. Za nie odpowiada genetyka. Oczywiście profilaktycznie stosowane kosmetyki przeciwko rozstępom pomogą zminimalizować ryzyko ich wystąpienia, ale nie dadzą gwarancji, że się nie pojawią. A jakie kosmetyki wybrać? Na pewno takie, które nawilżają, wzmacniają włókna kolagenowe i zwiększają poziom elastyny, a więc uelastyczniają skórę. Podczas wyboru kosmetyków przeciwko rozstępom lepiej stawiać na naturalne olejki niż na preparaty z kofeiną. Do mycia ciała można stosować emolienty.

Bezpieczne kosmetyki dla kobiet w ciąży

Ciąża to czas, gdy cera i skóra stają się bardziej wrażliwe niż zazwyczaj. Niestety nawet te kosmetyki, które dotychczas się stosowało, mogą wywoływać podrażnienia. Właśnie dlatego należy postawić na takie z jak najbardziej naturalnymi i prostymi składami. Najlepsze będą kosmetyki przeznaczone dla osób o wrażliwej skórze.

Świetne na czas ciąży są kosmetyki dla dzieci. One nie mogą mieć w składzie substancji, które są szkodliwe. Ich działanie najczęściej jest łagodne, ale bezpieczne. W składzie mają same naturalne, dobrze tolerowane składniki.

W ciąży warto pomyśleć o zakupie kosmetyków ekologicznych. Jednak z rozwagą, bowiem te oparte na wyciągach ziołowych mogą wywoływać reakcje uczuleniowe. Warto powiedzieć w drogerii, że jest się w ciąży, gdy chce się kupić nowe preparaty do przetestowania.

Czas ciąży to może być również ukłon w stronę domowych kosmetyków. W internecie jest wiele przepisów na kremy własnej roboty. Do ich przygotowania wykorzystuje się głównie to, co ma się w kuchni, ewentualnie jest do kupienia w aptece. Da się pielęgnować skórę olejami, naparami z ziół, maseczkami z nabiału itp.

Jakich kosmetyków unikać w ciąży?

A czego unikać w ciąży? Jakie kosmetyki są wówczas niebezpieczne? Na pewno wspomniane już kremy na rozstępy, które mają w składzie kofeinę, nie będą dobre w tym czasie. Nie powinno się również stosować wszelkich popularnych kremów na trądzik, które oparte są na retinoidach, kwasach owocowych, kwasie migdałowym, azelainowym i glikolowym, salicylowym.