× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Ginekologia estetyczna – labioplastyka bez tabu

Przerost warg sromowych - zabieg labioplastyki w Derm Estetyka w Gdyni

Najczęstszym zabiegiem z zakresu ginekologii estetycznej jest labioplastyka, czyli korekcja warg sromowych większych i mniejszych. Główną grupę kobiet, które decydują się skorzystać z tej procedury są panie zmagające się z przerostem lub deformacją warg sromowych, które mogą mieć charakter wrodzony lub nabyty. Jeśli interesuje Cię jak wygląda zabieg labioplastyki oraz jakie są jego zalety i wady przeczytaj dalszą część tego tekstu.

Czym jest przerost warg sromowych

Przerost warg sromowych to problem, który może mieć etiologię wrodzoną lub nabytą. W drugim przypadku przerost ten może mieć związek z niektórymi chorobami, wcześniactwem lub nieprawidłowa produkcja hormonów. Do znacznego pogorszenia się wyglądu okolic intymnych może również przyczyniać się poród.

Problem ten nie jest tylko defektem wizualnym powodującym kompleksy i problemy z  nawiązywaniem kontaktów intymnych. Jest to również duża przeszkoda w życiu codziennym kobiety, bowiem przerost warg sromowych może utrudniać znaczący dyskomfort fizyczny, a nawet ból. Co więcej, defekt ten może wykluczać kobietę z możliwości uprawiania niektórych sportów. Wszystko to sprawia, że pacjentka czuje się źle we własnym ciele, popada w kompleksy i unika życia towarzyskiego.

Naprzeciw tego typu przypadłościom wychodzi jednak ginekologia estetyczna i zabieg labioplastyki, który oferuje chirurg-gdynia.pl, czyli Specjalistyczna Poradnia Chirurgii Estetycznej, znajdująca się na Armii Krajowej 38-42, 81-366 Gdynia (Tel: 500 430 484), która sukcesywnie zdobywa coraz większe zainteresowanie i zaufanie wśród kobiet.

Komu i kiedy poleca się skorzystanie z zabiegu labioplastyki?

Przerost warg sromowych nie jest uważany za schorzenie w świetle współczesnej medycyny. Z tego powodu nie znajdziemy ścisłych wytycznych i kryteriów pozwalających ustalić normę w wyglądzie i rozmiarze warg sromowych. Wielu lekarzy uznaje jednak, że wargi o wielkości 3 lub 4 cm mogą już stanowić pewne odchylenie od normy, gdzie w innych źródłach znajdziemy wartość 5 cm. Najpowszechniej przyjmowanym kryterium jest sytuacja, gdy wargi sromowe mniejsze, mające zazwyczaj 2-3 cm, wychodzą poza obręb warg większych. Należy tutaj dodać, że wargi sromowe mniejsze stanowią niezwykle istotną rolę biologiczną w życiu każdej kobiety, ponieważ stanowią one naturalną ochronę pochwy przed czynnikami z zewnątrz. Z tego powodu korekcji nie powinny zostawać poddawane wargi mniejsze niż 1 cm.

Ostateczna decyzja o poddaniu się zabiegowi labioplastyki należy do kobiety. Musi ona samodzielnie stwierdzić, czy wielkość jej warg sromowych przeszkadza jej w codziennym funkcjonowaniu oraz, czy odczuwa ona dyskomfort w związku z ich wyglądem i rozmiarem.

Narzędzia niezbędne do wykonania zabiegu

Najczęściej wybieranym narzędziem w przypadku zabiegu labioplastyki jest laser. Wielu lekarzy przyjmuje, że jest to najlepsza i nieinwazyjna metoda, która ogranicza krwawienie praktycznie do minimum. Najnowsze badania dowodzą jednak, że nie jest to do końca prawda. Laser potrafi być mało precyzyjny, a na dodatek pali tkankę. Ograniczenie krwawienia bierze się z kolei z użycia w trakcie zabiegu środków zawierających adrenalinę, która ma tendencję do obkurczania naczyń krwionośnych. Innym narzędziem stosowanym w trakcie labioplastyki jest tradycyjny skalpel w asyście elektrokoagulacji, która również ogranicza krwawienie.

Ginekologia estetyczna - Derm Estetyka

Techniki wykorzystywane w labioplastyce

Korekcja warg sromowych może być wykonywana za pomocą kilku technik. Różnią się one głównie sposobem prowadzenia cięcia i jego głębokością oraz finalny wygląd brzegów warg sromowych. Różne będzie tu również ryzyko związane z możliwością uszkodzenia nerwów w miejscu cięcia.  Z tego powodu nie każda kobieta będzie mogła skorzystać z każdej z technik, a niezwykle ważnym etapem labioplastyki jest odpowiedzialna kwalifikacja pacjentek do zabiegu.  W tym celu powinien zostać przeprowadzony szczegółowy wywiad lekarski oraz badanie, które powinno odbyć się w atmosferze szczerości i zaufania. W trakcie rozmowy lekarz powinien poruszyć zarówno kwestie związane z przeprowadzeniem zabiegu jak i oczekiwaniami pacjentki i realnymi efektami procedury.

Czy labioplastyka jest procedurą inwazyjną?

Niestety pacjentki, które są przekonane o bezinwazyjności labioplastyki mogą przeżyć delikatne rozczarowanie, bowiem ginekologia estetyczna w tym przypadku oznacza naruszone tkanki, co może skutkować bólem i pojawieniem się stanów zapalnych. Jest to całkowicie normalna reakcja organizmu, której z reguły towarzyszy pieczenie oraz poczucie podrażnienia. W celu niwelowania tego niekomfortowego uczucia zaleca się stosowanie środków przeciwbólowych oraz zimnych okładów.

Rekonwalescencja po zabiegu labioplastyki

Zabieg korekcji warg sromowych wykonywany jest w znieczuleniu miejscowym, dlatego nie wymaga hospitalizacji pacjentki. Szwy zdejmowane są po około 7 dniach od zabiegu, w czasie których należy powstrzymać się od większej aktywności fizycznej i kontaktów seksualnych. Po upływie tego czasu warto stopniowo powracać do codziennych zajęć i standardowej rutyny.