Farbowanie włosów jest dziś na porządku dziennym. Trudno znaleźć dorosłą kobietę, która nie poddała się temu zabiegowi chociaż raz. Czasem chcąc ukryć siwiznę, farbowaniu włosów poddają się również mężczyźni. Zwykle jest tak, że kiedy podda się włosy zabiegowi farbowania raz, powtarza się go regularnie w celu ukrycia odrostów i utrzymania efektu na dłużej.
Farbowanie włosów – czy to na pewno jest bezpieczne?
Nasze babcie do farbowania włosów używały ziół, na przykład henny i rumianku. Taka koloryzacja nie tylko nie pogarszała, ale nawet poprawiała kondycję włosów. Hennę w proszku niektóre panie stosują do dziś – nadaje ona włosom naturalny odcień brązu lub miedzi a dodatkowo dba o kondycję skóry głowy.
Wadą środków naturalnych jest niewielki wybór odcieni i niewielka intensywność zmiany koloru. Dlatego właśnie wymyślono chemiczne środki do farbowania włosów.
W swoim składzie większość farb zawiera związki amoniaku, które w połączeniu z rozjaśnieniem włosów perhydrolem dają intensywne i trwałe efekty. Takie farbowanie ma swoją cenę. Włosy często poddawane farbowaniu stają się często łamliwe, cienkie i łatwo wypadają. Dlatego właśnie bardzo ważna jest odpowiednia pielęgnacja ich pomiędzy zabiegami farbowania.
Istnieje mnóstwo odżywek, masek i szamponów dedykowanych włosom farbowanym.
Nowoczesna chemia nadzieją na bezpieczne farbowanie włosów
Obecnie z uwagi na szkodliwość dla włosów i skóry głowy, odchodzi się od stosowania farb amoniakowych. Nowoczesne farby są produkowane w oparciu o zaawansowane technologie, dzięki czemu nie szkodzą włosom, ani nie przesuszają i nie uczulają skóry głowy.
Farbowanie włosów nowoczesnymi, zaawansowanymi środkami jest jeszcze niestety zdecydowanie droższym przedsięwzięciem, niż zabiegi przy użyciu farb starszej generacji. Mając na uwadze przyszłe wydatki na drogie odżywki, można jednak śmiało stwierdzić, że wydatki na dobre, bezpieczne farby po prostu nam się opłacają. W końcu włosy, to nasza naturalna ozdoba.
Wadą środków naturalnych jest niewielki wybór odcieni i niewielka intensywność zmiany koloru. Dlatego właśnie wymyślono chemiczne środki do farbowania włosów.