× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Emolienty w pielęgnacji włosów

wlosy

Emolienty chronią naszą skórę i włosy przed nadmierną utratą wody. Kiedy należy sięgać po emolienty w pielęgnacji włosów? Skąd wiedzieć, że zawiera je kosmetyk?

Emolienty – co to jest?

Emolienty to substancje najczęściej stosowane w pielęgnacji i natłuszczaniu skóry. Tworząc na ich powierzchni warstwę okluzyjną, zwaną powszechnie filmem, zapobiegają utracie wody z naskórka. Ponadto zapewniają uczucie miękkości i gładkości. Emolienty znajdują się głównie w oliwkach, kremach, maściach i lotionach. Są zalecane do pielęgnacji skóry suchej i atopowej, a także często stosowane w walce z łuszczycą. Łagodzą stany zapalne i swędzenie, a jednocześnie poprawiają wygląd skóry. Chociaż plastyfikatory stosuje się głównie do pielęgnacji skóry, warto je stosować również do włosów.  

Emolienty – jak działają?

Emolienty stosuje się do włosów, gdy są one suche lub ulegają uszkodzeniom mechanicznym. Substancje te chronią je przed szkodliwym działaniem związanym ze stosowaniem lokówek, suszarek lub płaskich żelazek, zatrzymują wilgoć w skórek, zmiękczają je i uelastyczniają. Co ciekawe, mają także moc dyscyplinowania kręconych, niesfornych pasm. Nie tylko je prostują, ale także obciążają, dzięki czemu włosy wyglądają zdrowiej i łatwiej się układają. 

Jak je stosować?

Należy zauważyć, że nie każde włosy wymagają pielęgnacji emolientami. Nakładanie na zdrowe, wilgotne włosy może niepotrzebnie je obciążyć, co spowoduje tłuste włosy. Nawet cienkie pasma nie są w stanie obsłużyć zbyt wielu kosmetyków za pomocą plastyfikatorów. Warto sięgnąć do tych substancji, jeśli włosy są szorstkie i kędzierzawe. Następnie emolienty pomagają przywrócić odpowiednią wilgotność, a tym samym zdrowy wygląd. 

Emolienty w kosmetykach

Szukając kosmetyków z plastyfikatorami, należy zwrócić uwagę na skład produktów. Na przykład, jeśli interesuje nas szampon z emolientami naturalnego pochodzenia, poszukaj preparatów z olejami roślinnymi (np. arganowym, makadamia lub awokado), masłem roślinnym (np. Shea lub cupuacu) lub lanoliną. Do grupy syntetycznych emolientów z kolei należą między innymi estry tłuszczowe i alkohole (np. alkohol cetylowy, alkohol stearylowy, alkohol cetearylowy), silikony (np. cetyldimetikon, stearoksydimetikon, kopoliol laurylometikonowy, PEG / PPG-20/15-dimetikon), PEG-12 Dimetikon), trójglicerydy i polimery.