Linie kosmetyków ekologicznych to rodzaj produktów pielęgnacyjnych odpowiednich dla każdego rodzaju cery. Zawierają głównie roślinne ekstrakty i wyciągi. Wiele produktów jest odpowiednich dla wegan. Co jeszcze warto o nich wiedzieć?
W całej Unii Europejskiej nie ma jasnych wytycznych określających, które kosmetyki można nazywać ekologicznymi. Przyjęło się uważać, że są to produkty pielęgnacyjne, których składniki pochodzą z certyfikowanych ekologicznych upraw. Sprawdzone źródło pozyskiwania surowców oraz naturalne metody obróbki sprawiają, że kosmetyki ekologiczne stosowane są chętnie przez osoby pragnące znaleźć się bliżej natury.
Co oznacza napis EKO na opakowaniu kosmetyków?
Na opakowaniu kosmetyków często można znaleźć napis EKO, ECO, BIO lub podobne określenia sugerujące, że produkt jest ekologiczny. Taka informacja jest umieszczana po to, aby przekonać nabywcę, że dany kosmetyk został wyprodukowany z surowców ekologicznych, w sposób naturalny i zrównoważony, bez udziału chemicznych nawozów, pozyskiwane zgodnie z naturą. Metoda produkcji w przypadku takich kosmetyków również musi być ekologiczna. Preferowane są metody mechaniczne i enzymatyczne.
Jak sprawdzić, czy składniki pochodzą z certyfikowanych plantacji ekologicznych?
Procedura uzyskania certyfikatu potrzebnego do produkcji kosmetyków organicznych jest bardzo czasochłonna i wymaga dużego zaangażowania. Jeśli dany produkt powstał z surowców pozyskiwanych z certyfikowanej plantacji, producent z pewnością umieści taką informację na etykiecie. Przyznawane są także certyfikaty dotyczące kosmetyków naturalnych i organicznych. Wśród oznaczeń, których należy szukać na opakowaniu, są nazwy: ECOCERT COSMOS ORGANIC, BDIH i NaTrue.
Które składniki nie powinny znaleźć się w kosmetykach ekologicznych?
Pewne substancje nie mają prawa znaleźć się w składzie kosmetyków ekologicznych. Są to pochodne ropy naftowej (np. parafina, oleje mineralne, wazelina), silikony (popularne emolienty), parabeny oraz inne związki syntetyczne.
Czy kosmetyki naturalne ekologiczne mogą uczulać?
W składzie kosmetyków naturalnych znajdują się surowce roślinne. W związku z tym może zdarzyć się, że któryś ze składników wywoła reakcję alergiczną. Alergeny mogą być zawarte w surowcach naturalnych pochodzenia roślinnego lub zwierzęcego. Czasami przyczyną uczulenia jest zła metoda przechowywania kosmetyku lub jego stosowania. Z uwagi na duży udział surowców naturalnych w produkcie, stosuje się naturalne konserwanty, które również mogą powodować reakcję organizmu.
Pochodzenie naturalne surowców roślinnych i zwierzęcych w kosmetykach ekologicznych wpływa na ich wysoką skuteczność, delikatność dla skóry oraz cenę. Ekokosmetyki mogą być doskonałą alternatywą dla produktów konwencjonalnych. Większość preparatów tworzona jest w sposób zrównoważony, z zachowaniem zasady less-waste (opakowania bez zbędnych elementów, często wykonane z surowców nadających się do recyklingu, czyli takich, jak szkło i metal).
Artykuł powstał we współpracy z https://www.phlov.com/