Wiele osób uzależnionych boi się detoksu i nie chce rzucić picia. Ten temat zostanie poruszony w poniższym tekście. Warto dowiedzieć się o detoksie alkoholowym, jego zaletach i sposobie działania.
Uzależnienie jest chorobą postępującą
Skutki zdrowotne uzależnienia od alkoholu są poważne. Z każdym kolejnym drinkiem organizm staje się bardziej toksyczny. Nadmiar toksyn może prowadzić do problemów ze zdrowiem psychicznym i fizycznym. Organizm jest bardziej zaburzony przez kolejne spożycie alkoholu.
Osoba, która zmaga się z alkoholizmem może mieć trudności z przejściem na trzeźwość. Istnieje ryzyko wystąpienia padaczki i delirium alkoholowego. Dla osób uzależnionych gwałtowne odstawienie alkoholu może być bardzo trudne zarówno psychicznie, jak i fizycznie. Jak można pomóc alkoholikowi?
Odtrucie alkoholowe pod nadzorem specjalisty
Ważne jest, aby proces detoksu alkoholowego przebiegał powoli pod nadzorem specjalisty. Choć wielu lekarzy może pomóc w przeprowadzeniu odtrucia alkoholowego w domu lub w szpitalu, detoks może również odbyć się na oddziale detoksykacyjnym w szpitalu. Narodowy Fundusz Zdrowia zwraca koszty, ale pacjent musi otrzymać skierowanie z Poradni Leczenia Uzależnień.
Wiele osób nie wie, czym jest detoks alkoholowy i jak bardzo może być skomplikowany. Jeśli nadużywanie alkoholu jest zdarzeniem jednorazowym, wówczas osoba może przejść detoks alkoholowy. Profesjonalne wsparcie jest wymagane, jeśli pacjent jest uwikłany w wielodniowy, wielotygodniowy ciąg nadużywania alkoholu.
Co to jest detoks alkoholowy?
Wielu alkoholików rozpoczyna leczenie od detoksu alkoholowego, czyli odtrucia alkoholowego. Jest on kluczowy dla powodzenia leczenia. Detoks alkoholowy to proces przerwania łańcucha alkoholowego i pomoc pacjentowi w uzyskaniu trzeźwości. Pomaga przerwać łańcuch alkoholowy i ułatwia pacjentowi wytrzeźwienie. Detoksykacja organizmu jest całkowicie bezpieczna.
Dowiedz się więcej na temat detoksu alkoholowego wchodząc na https://alkoholizmkety.pl/dkhr/detoks-alkoholowy-kety.html
Jak wygląda detoks alkoholowy?
Przed przystąpieniem do detoksykacji alkoholowej przeprowadzana jest diagnoza pacjenta, która ma na celu określenie stopnia zaawansowania choroby alkoholowej lub upojenia alkoholowego. Uwzględnia się również następujące etapy:
- Całkowite wyeliminowanie z krwiobiegu wszystkich aktywnych i szkodliwych substancji
- Uzupełnienie niedoborów witamin i minerałów
- Przywrócenie równowagi wodno-elektrolitowej
Te leki i płyny są podawane pacjentowi podczas detoksykacji alkoholowej. Aby zapobiec ciężkim powikłaniom po odstawieniu alkoholu, pacjentowi podaje się środki uspokajające i przeciwbólowe.
Detoks alkoholowy może mieć różne reakcje w zależności od tego, jak często pijesz, w jakim jesteś wieku i jakiej jesteś płci. Dlatego też podejście każdej osoby do detoksu alkoholowego powinno być unikalne. Profesjonalna opieka powinna być zapewniona osobom poważnie chorym, aby zapewnić im możliwość pokonania nałogu.
Prywatny ośrodek odtrucia alkoholowego jest doskonałym miejscem, aby pomóc w sprawnym przebiegu tego procesu. Ośrodek zapewnia opiekę medyczną i terapeutyczną, a także wsparcie psychologiczne dla pacjenta. Pierwszym krokiem w każdym leczeniu jest detoks alkoholowy. Jednak nie zawsze jest on konieczny. Niektórzy ludzie przestają pić i nie wymagają dodatkowej detoksykacji.
Skutki uboczne detoksu alkoholowego
Skutki uboczne detoksu alkoholowego obejmują:
W początkowej fazie:
- bóle głowy,
- bóle mięśni
- nadmierne pocenie się
- nudności i wymioty,
Te etapy mogą być częścią detoksu alkoholowego:
- drażliwość,
- zaburzenia snu,
- ataki lęku
- agresja,
- halucynacje,
Jak długo trwa odtrucie alkoholowe?
Proces odtrucia alkoholowego trwa zaledwie kilka dni. Jednak powrót do siebie może trwać nawet kilka miesięcy. Ważne jest, abyś pamiętał, że leczenie uzależnień to nie tylko oczyszczanie organizmu fizycznie, ale również duchowo. Detoks alkoholowy to dopiero początek. Czasami jest to warunek konieczny do rozpoczęcia leczenia.
Alkoholicy, którzy podjęli decyzję o zmianie sposobu życia, przyznają, że to bardzo wiele zmieniło w ich życiu. Pacjenci czują się wzmocnieni, odzyskują siły fizyczne i psychiczne. Czują się uprawnieni i zdolni do podejmowania własnych decyzji.
Po zakończeniu leczenia w ośrodku leczenia uzależnień, dobrym pomysłem na kolejne kroki jest uczestnictwo w 12-stopniowej wspólnocie AA.