Techniki masażu klasycznego zna każdy dobry masażysta i fizjoterapeuta. Jest to bowiem masaż, którego terapeuci uczą się zazwyczaj jako pierwszego. Masaż klasyczny to podstawa do dalszej pracy i rozszerzania swoich technik pracy. Od niego bowiem wszystko się zaczyna. Potem, znając już pierwsze techniki, można samodzielnie je modyfikować i zmieniać na potrzeby klienta czy swoje. Wszystko zależy od tego jak dany terapeuta chce pracować.
Technikami masażu klasycznego można bowiem zrobić całkiem niezły masaż relaksacyjny czy głębszy masaż terapeutyczny. Warto jednak wiedzieć jakie są podstawowe ruchy, dobrze je poznać i jakiś czas praktykować, aby później je modyfikować. Znajomość technik terapeutycznych jest ważna zarówno dla terapeutów jak i klientów. Dobrze wiedzieć na czym polega masaż zanim się na niego wybierzemy.
Z jakich technik masażu klasycznego korzystają masażyści i fizjoterapeuci?
Poniżej omówimy krok po kroku jak wygląda standardowy masaż klasyczny oraz techniki masażu klasycznego. Oczywiście nie musicie się tym dokładnie sugerować. Może się okazać, że terapeuta, który ma już doświadczenie będzie bardziej przemiennie stosował dane techniki, niektóre pomijał lub dodawał swoje. Wszystko z korzyścią dla swojego klienta. Pierwszą techniką masażu klasycznego jest głaskanie. Zazwyczaj od niego zaczyna się pracę. Głaskanie polega na delikatnym przesuwanie dłoni po skórze klienta, przyzwyczajając ją do dotyku i lekkiego nacisku. Następnie głaskanie może być trochę mocniejsze. Taka technika nazywana jest głaskaniem głębokim. Można je wykonywać wzdłuż lub w poprzek ciała.
Kolejną techniką jest rolowanie i rozcieranie. W ten sposób przesuwamy skórę dając jej trochę miejsca, wywołujemy efekt przekrwienia, odżywiając w ten sposób skórę i mięśnie. Jedną z ważnych technik masaży klasycznego jest ugniatanie. W ten sposób terapeuta stara się uelastycznić Wasz mięsień i zmienić jego napięcie na prawidłowe. Ostatnią techniką masażu klasycznego jest oklepywanie. Można tą technikę wykonywać palcami lub całymi dłońmi, w zależności od wrażliwości. Na koniec bardzo często terapeuci stosują jeszcze technikę roztrząsania i głaskania, aby złagodzić trochę napięcie mięśniowe.
Co oprócz technik w masażu jest ważne?
Oczywiście umiejętne posługiwanie się technikami masażu jest bardzo ważne. Jednak całokształt masażu powinien być dobry, aby techniki były dobrym dopełnieniem całości. Ważne, aby podczas masażu pomieszczenie było dokładnie wywietrzone i ogrzane. Tak, aby zarówno terapeuta jak i klient czuł się dobrze. Warto zapalić w gabinecie świeczki zapachowe lub uruchomić odświeżacz powietrza, dający przyjemny zapach. Dla wygody klienta warto mieć w gabinecie miękkie i puszyste ręczniki do przykrycia oraz kocyki.
Często możemy mieć do czynienia ze zmarzluchami, dlatego należy też zadbać o nich. Przed masażem bezwzględnie terapeuta powinien umyć swoje ręce. Warto jest też mieć kilka rodzajów i zapachów oliwki. Nie każdy lubi zapach cytrusów, ale też nie każdy kocha kwiatowe aromaty. Warto więc mieć w gabinecie kilka opcji zapachowych do wyboru.
Jeśli opanowałeś techniki masażu klasycznego, Twój gabinet jest odpowiednio wyposażony a Twoje podejście pozytywne, na pewno Twoi klienci będą zawsze zadowoleni.