Wiele kobiet pomimo aktywności fizycznej i zdrowej diety ma niestety problem z redukcją tkanki tłuszczowej zlokalizowanej głównie na brzuchu, boczkach, udach i pośladkach. Z pomocą przychodzi jednak dosyć popularny w ostatnim czasie zabieg kriolipolizy LipoCyro, który przynosi naprawdę bardzo dobre efekty. Czym jednak jest wspomniana kriolipoliza, jak wygląda ten zabieg i po jakim czasie można spodziewać się efektów?
Czym jest kriolipoliza?
Kriolipoliza to nieinwazyjny zabieg, który polega na zamrożeniu tkanki tłuszczowej. W wyniku potraktowania problematycznego obszaru zimnem dochodzi do procesu lipolizy, czyli rozpadu tkanki tłuszczowej bez uszkadzania innych tkanek. Urządzenie, które wykorzystywane jest podczas zabiegu, może schłodzić obszar zabiegowy do temperatury +3 stopni Celsjusza lub nawet do -8 stopni Celsjusza. W tym drugim przypadku konieczne jest jednak zastosowanie specjalnej membrany anty odmrożeniowej. Następnie kriolipoliza LipoCyro wywołuje w organizmie reakcję zapalną, w wyniku której dochodzi do uszkodzenia komórek tłuszczowych, a następnie ich wydalenia w normalnym procesie metabolicznym. Dzięki zabiegowi można zredukować komórki tłuszczowe na takich obszarach ciała jak brzuch, boczki, uda, pośladki, łydki oraz ramiona.
Jak wygląda zabieg kriolipolizy?
Każdy zabieg poprzedzony jest konsultacją z lekarzem, której celem jest zbadanie ewentualnych przeciwwskazań. Rozwiana zostaje również wszelka wątpliwość pacjenta, jaką jest cena zabiegu LipoCyro lub proces rekonwalescencji. Przed przystąpieniem do zabiegu kosmetolog aplikuje na skórę specjalny żel, a następnie przykłada specjalną głowicę, która pod wpływem ciśnienia zasysa dany obszar. W przypadku urządzeń schładzających tkankę tłuszczową do temperatury poniżej zera konieczne jest dodatkowo zastosowanie specjalnej membrany. Podczas zasysania skóry można odczuwać szarpanie oraz ciągnięcie, jednak po upływie kilku minut wszystkie te objawy ustają. Po upływie ok. 45 minut urządzenie samoistnie się wyłącza i głowica zostaje usunięta. Bardzo ważne jest to, aby po zabiegu bardzo dokładnie rozmasować miejsce, w którym znajdowała się głowica, dzięki czemu na skórze nie pojawią się siniaki, a tkanka tłuszczowa nie zbije się w grudki. Z uwagi na fakt, iż komórki tłuszczowe wydalane są z organizmu stopniowo, to na ostateczny efekt należy poczekać ok. 6 tygodni. Po jednym zabiegu można utracić od 25 do nawet 45% grubości tkanki tłuszczowej, co jest dosyć dobrym efektem.
Jak należy postępować po zabiegu?
Zabieg kriolipolizy nie wymaga żadnej rekonwalescencji, jednak, aby jego efekty były jak najlepsze, należy pamiętać o kilku bardzo ważnych kwestiach. Po pierwsze każdego dnia należy wypijać przynajmniej 2 litry niegazowanej wody mineralnej, która pomoże usunąć z organizmu zamrożone komórki tłuszczowe. Po drugie należy zwrócić uwagę na spożywane produkty, które powinny być całkowicie pozbawione niezdrowego tłuszczu. Dieta powinna obfitować w świeże warzywa, owoce oraz pełnoziarniste produkty. Po trzecie warto zdecydować się po kilku dniach np. na zabieg drenażu limfatycznego, który zapobiegnie powstawaniu grudek tłuszczu, a w zamian za to pomoże go jeszcze szybciej wydalić.
Czy kriolipoliza to bolesny zabieg?
Z uwagi na fakt, iż podczas zabiegu wykorzystuje się głowicę wytwarzającą próżnię i chłód, to bardziej wrażliwe osoby mogą odczuwać pewnego rodzaju dyskomfort w postaci szczypania, zasysania, czy też pulsowania. W momencie, gdy urządzenie zasysa skórę, można odczuwać nieprzyjemny ucisk oraz drętwienie, jednak po upływie kilku minut skóra zaczyna się przyzwyczajać.
Czy występują jakieś skutki uboczne zabiegu?
Tuż po przeprowadzonym zabiegu, czyli po usunięciu z obszaru zabiegowego głowicy skóra zazwyczaj jest zaczerwieniona, jednak po upływie kilku godzin problem ten powinien zniknąć. Po upływie około 2-3 dni na skórze można zaobserwować niewielki obrzęk oraz krwiaki. Dosyć istotne jest również to, iż przez kilka dni po zabiegu skóra może być obolała, co jest całkowicie normalnym objawem związanym z uciskaniem tkanki. Jeśli jednak problem ten będzie utrzymywał się przez dłuższy czas, to koniecznie należy zgłosić się do osoby, która przeprowadzała zabieg.
Jakie są przeciwwskazania do zabiegu kriolipolizy?
Kriolipoliza to zabieg, dzięki któremu można w widoczny sposób wyszczuplić wybrane partie ciała poprzez redukcję tkanki tłuszczowej, jednak nie każda osoba może zdecydować się na jego przeprowadzenie. Kriolipoliza nie jest polecana w szczególności osobom otyłym lub mającym znaczną nadwagę. Wśród innych przeciwwskazań można wymienić również cukrzycę, niewydolność wątroby i nerek, gorączkę, stan zapalny skóry, żylaki, przebyte operacje, nowotwory, okres ciąży i karmienia piersią, nadwrażliwość na zimno, chorobę wrzodową, a także chorobę Reynaud’a.