Jednym z podstawowych zabiegów medycyny estetycznej jest zabieg mezoterapii. Mezoterapia działa odmładzająco na skórę, głęboko ją nawilża i regeneruje. Stosowane są dwa sposoby przeprowadzenia zabiegu – mezoterapia igłowa oraz mezoterapia bezigłowa. Którą należy wybrać i dlaczego?
Mezoterapia igłowa
Metoda igłowa, jak sama nazwa wskazuje, przeprowadzana jest za pomocą bardzo cienkiej igły, przez którą wprowadza się substancje regenerujące i nawilżające. Metoda bezigłowa natomiast wykorzystuje zjawisko elektroporacji i przy przeprowadzaniu zabiegu wykorzystuje się urządzenie, które wytwarza prąd o wysokiej częstotliwości, a pod jego wpływem dochodzi do zwiększenia przepuszczalności błony komórkowej, dzięki czemu substancje wchłaniają się szybciej i efektywniej.
W artykule “Mezoterapia skóry twarzy, szyi, dekoltu”, opublikowanym przez Gabinet Medycyny Estetycznej Derm-Estetyka z Gdyni, możemy przeczytać, że skuteczniejszą metodą jest mezoterapia igłowa, ponieważ substancje podawane miejscowo szybciej wykazują efekty i mają większą skuteczność. Nakłuwanie igłą powoduje również wzmożoną produkcję włókien kolagenowych i ich samoregulację.
Czy mezoterapia spowalnia starzenie się skóry?
W ludzkiej skórze występują komórki zwane fibroblastami, produkujące takie substancje jak kolagen, kwas hialuronowy czy elastyna. Substancje te zapewniają skórze młody i świeży wygląd, niestety z wiekiem fibroblasty produkują ich coraz mniej, co przyczynia się do procesów starzenia skóry. Zabieg mezoterapii skutecznie je niweluje, opóźnia również powstawanie zmarszczek i nawilża skórę. Zabieg stosowany jest przede wszystkim w okolicach ust i oczu, ale może być stosowany również na całej twarzy, szyi, a nawet dekolcie.
Zabieg mezoterapii wyróżnia się na tle innych zabiegów medycyny estetycznej między innymi szybkością działania. Zmiany w ujędrnieniu i nawilżeniu skóry widoczne są natychmiastowo. Pomimo tego, niezbędne jest wykonanie 3 bądź 4 zabiegów, zależnie od stanu skóry i stosowanych preparatów aby utrwalić efekt mezoterapii. Zabiegi przeprowadzane są w odstępie od 2 do 4 tygodni z użyciem preparatów pochodzących od renomowanych producentów.
Preparaty do mezoterapii
Odpowiedni preparat należy wybrać biorąc pod uwagę kilka czynników, mianowicie wiek, rodzaj i stan skóry. Wśród najpopularniejszych preparatów używanych podczas zabiegu mezoterapii znajdziemy:
- Dermaheal HSR, Redensity 1
Jest to zestaw preparatów najlepiej sprawdzający się w przypadku skóry wiotkiej o delikatnych zmarszczkach w okolicach oczu. Przeznaczone dla osób w wieku od 20 do 50 lat.
Ten sam zestaw sprawdzi się również do nawilżenia i ujędrnienia skóry suchej, która utraciła swoją jędrność w okolicach czoła. W takim zastosowaniu jest zalecany osobom w wieku od 20 do 65 lat.
- Dermaheal HSR, Redensity 1, Restylane Vital
Zestaw preparatów, którego działanie pomoże odzyskać świeżą i nawilżoną skórę, a także pozostawi ją bez efektu nadmiaru skóry. Sugerowany osobom w wieku 28-65 lat.
Przebieg zabiegu mezoterapii
Przed zabiegiem przede wszystkim należy przygotować pacjenta, znieczulając jego skórę odpowiednim kremem znieczulającym. Po 30 – 40 minutach można przystąpić do nakłuwania skóry bardzo cienką igłą. W zależności od stosowanych preparatów i części twarzy lub ciała poddawany zabiegowi, zabieg trwa około 1 – 1,5 godziny. W czasie kolejnych 5 godzin, już po zabiegu, zaleca się unikanie kontaktu ze skórą. Nie zaleca się nakładania makijażu i stosowania kremów zawierających skład bogaty w tłuszcze, które mogą spowodować rozwój stanów zapalnych i bakteryjnych partii skóry poddanej zabiegowi.
Po wykonanym zabiegu nakłuwana skóra miejscami może być zaczerwieniona i delikatnie opuchnięta, jednak stan ten powinien zejść po upływie kilku godzin od zabiegu. Jeżeli po 24 godzinach nadal występują jakieś niedoskonałości, można je przykryć makijażem, a zaleca się stosowanie specjalnych kremów farmaceutycznych przyspieszających gojenie. Tego typu efekty uboczne mogą występować różnie u różnych osób, ze względu na naczynia krwionośne, które u poszczególnych osób mogą być płycej zlokalizowane, przez co skóra jest bardziej wrażliwa na uszkodzenia i takie niedoskonałości po zabiegu mogą być bardziej widoczne.
Przeciwwskazania do zabiegu mezoterapii
Zabieg mezoterapii jest zabiegiem bezpiecznym, jednak istnieją pewne przeciwwskazania co do jego stosowania. Jeżeli na twarzy występuje trądzik bądź opryszczka, nie zaleca się stosowania zabiegu. To samo dotyczy osób z nieuregulowaną cukrzycą oraz chorobami nowotworowymi. Nie zaleca się również stosowania zabiegu kobietom w ciąży, a osoby, których skóra ma dużą skłonność do powstawania siniaków, zaleca się wzmocnienie naczyń krwionośnych poprzez stosowanie specyfików zawierających rutynę lub diosminę przez około dwa tygodnie przed przystąpieniem do zabiegu, a przez okres tygodnia przed zabiegiem nie powinno się stosować leków zawierających ibuprofen i aspirynę.