Wolumetria to zabieg medycyny estetycznej, polegający na wstrzykiwaniu w twarz kwasu hialuronowego. Jego celem jest wyrównanie i ujędrnienie skóry. Po takim zabiegu twarz wygląda młodziej i bardziej świeżo. Wiele osób (szczególnie kobiet) decyduje się w ten sposób poprawić swój wygląd. Trzeba jednak pamiętać o odpowiednim przygotowaniu i przeciwwskazaniach.
Jak przebiega wolumetria?
Przed zabiegiem trzeba dokładnie oczyścić skórę. W wielu przypadkach na okolice poddawane wolumetrii nakłada się kremy znieczulające lub znieczula metodą iniekcji. Dopiero po takich przygotowaniach aplikuje się kwas hialuronowy. Takie działania wymagają precyzji, aby osiągnąć oczekiwany kształt twarzy. Wolumetrię wykonują doświadczeni lekarze, używając cienkiej igły, która ułatwia delikatne działanie. Wszystko to trwa 30-60 minut.
Po aplikacji kwasu hialuronowego skóra wymaga specjalnej pielęgnacji, o czym powinien poinformować nas lekarz. Może pojawić się opuchlizna. Trzeba unikać intensywnego wysiłku fizycznego, sauny, czy ekspozycji na słońce przez kilka dni.
Kwas hialuronowy na twarz – co daje?
Kwasu hialuronowego używa się w celu odzyskania młodego wyglądu. Wolumetria przywraca objętość twarzy, poprawia kontury, nawilża i wygładza. Można dzięki niej pozbyć się zmarszczek, odżywić skórę i poprawić niedoskonałości rysów. Na wolumetrię decydują się zwykle osoby po 30. roku życia, ale młodsi pacjenci też często zgłaszają się do kliniki medycyny estetycznej, aby poprawić swoją urodę.
Wolumetria twarzy najczęściej dotyczy policzków i okolic pod oczami. Popularne jest też wstrzykiwanie kwasu hialuronowego w okolice żuchwy czy podbródek, aby zmienić kształt twarzy.
Przeciwwskazania do wolumetrii kwasem hialuronowym
Choć wolumetria kwasem hialuronowym jest mało inwazyjna i raczej bezpieczna, to czasem trzeba uważać. Sytuacje, o których należy poinformować lekarza, to:
- ciąża i okres karmienia piersią,
- choroby autoimmunologiczne takie jak toczeń rumieniowaty układowy czy reumatoidalne zapalenie stawów,
- aktywne infekcje skóry, np. opryszczka, trądzik czy stany zapalne,
- skłonność do blizn przerostowych i keloidów,
- uczulenie na składniki preparatu,
- zaburzenia krzepnięcia krwi i stosowanie leków przeciwzakrzepowych,
- skłonność do obrzęków.
W tych okolicznościach mogą wystąpić niepożądane reakcje organizmu, dlatego lepiej przełożyć wolumetrię na później.
Wolumetria twarzy – czy warto?
Na wolumetrię kwasem hialuronowym decydują się ludzie, którzy chcą opóźnić starzenie się twarzy. Duża grupa chce też poprawić swój wygląd, aby bardziej się sobie podobać. Kwas hialuronowy to skuteczny i bezpieczny sposób na osiągnięcie satysfakcjonujących rezultatów.