× Portal pełni rolę zaplecza SEO i treści na nim są treściami sponsorowanymi. Informacje znajdujące się na portalu nie są poradami medycznymi. Aby zasięgnąć porady medycznej, należy skontaktować się z lekarzem pierwszego kontaktu lub specjalistą.

Masz suche włosy? Poznaj sposoby na ich skuteczne nawilżenie!

suche włosy

Suche włosy mogą być równie kłopotliwe, co tłuste. Co prawda nie trzeba ich codzienne myć, jednak pozbawione blasku, matowe, łamliwe i z rozdwajającymi się końcówkami, raczej szpecą, niż zdobią. Masz suche włosy? Podpowiemy ci, jak skutecznie o nie zadbać.

Nie myj suchych włosów codziennie

Wbrew pozorom nie dodasz im w ten sposób urody. Im częstszy kontakt z wodą (zwłaszcza gorącą), tym bardziej suche włosy będą… jeszcze bardziej suche. Woda sama w sobie nie ma właściwości nawilżających.

Do mycia suchych włosów używaj delikatnych szamponów. Unikaj tych z siarczanami, one przeznaczone są do włosów tłustych. Zamiast nich wybierz szampon z olejkiem jojoba, z awokado, z pestek winogron lub z gliceryną.

Po każdym myciu włosów nałóż odżywkę

Odżywka zawierająca kwas hialuronowy na włosy, zwłaszcza suche, działa niczym balsam z tym samym kwasem na suchą skórę. Także odżywki z olejkami, ceramidami i keratyną dobrze się sprawdzą. Odżywkę trzeba nakładać po każdym myciu głowy.

Maska na włosy zamiast odżywki

Na nałożenie maski na włosy trzeba zaplanować co najmniej dwadzieścia minut, niektórzy producenci zalecają nawet, by kosmetyk pozostał na włosach nawet pół godziny. Warto mieć to na uwadze, bo maski działają wolniej, ale nawilżają dogłębniej. Raz w tygodniu zrezygnuj z odżywki, a w jej miejsce użyj maski na włosy.

Wypróbuj olejowanie włosów

Olejek arganowy, silikonowy czy jojoba można nałożyć bezpośrednio na włosy. Producenci określają, czy olejki trzeba zmywać, czy nie. Jeśli tak, nałóż go na włosy przed myciem głowy, dokładniej wetrzyj w końcówki i pozostaw na kilka minut. Jeśli nie – nałóż po kąpieli na mokre włosy i dokładnie rozczesz. Nakładanie olejków na mokre włosy ułatwia czesanie i zapobiega uszkadzaniu włosów szczotką lub grzebieniem. Ten sposób olejowania polecany jest szczególnie przy długich włosach.

Trzymaj włosy z daleka od gorących urządzeń

Suche włosy źle znoszą kontakt z prostownicą, termolokówką, a nawet suszarką. Jeśli tylko możesz, zrezygnuj całkowicie z kręcenia lub prostowania, a suszarkę ustaw na średni nawiew z obniżoną temperaturą.

Gorące powietrze dodatkowo wysuszy i tak suche włosy. Jeśli nie ma możliwości uniknięcia wysokiej temperatury, trzeba pamiętać o użyciu sprayu termoochronnego.

Trwała i farbowanie nie dla suchych włosów

Nawet tłuste włosy mogą stać się suche po farbowaniu, rozjaśnianiu lub zrobieniu trwałej ondulacji. Tym bardziej suche włosy nie powinny mieć kontaktu z preparatami chemicznymi. Jeśli koniecznie musisz zmienić kolor włosów, nie rób tego samodzielnie. Poproś o pomoc fryzjera, który będzie wiedział, jak ochronić suche włosy.

Słońce i wiatr we włosach? Tak, ale nie suchych

Nadmiar promieniowania UV i porywisty wiatr to dwaj naturalni wrogowie twoich włosów. Latem pamiętaj o noszeniu kapelusza, chusty lub czapki, szczególnie na plaży. Dzięki temu włosy będą chronione przed niekorzystnymi czynnikami pogodowymi. Jeśli lubisz pływać w morzu lub basenie, koniecznie kup czepek – słona i chlorowana woda bardzo osłabia i wysusza suche włosy.

Pij wodę!

Na nic najlepsze kosmetyki, olejki, maski, odżywki, jeśli włosy nie będą nawilżane od środka. To właśnie na nich widać pierwsze oznaki odwodnienia organizmu. Być może twoje włosy są suche właśnie ze względu na nieprawidłową dietę. Pamiętaj o piciu wody, jedzeniu warzyw, owoców, produktów wysokobiałkowych. Ogranicz słodycze, tłuszcze i alkohol.