Istnieją choroby, które wymagają nie tylko odpowiedniego leczenia, ale ponadto również czymś niezbędnym jest stosowna rehabilitacja z zastosowaniem profesjonalnego sprzętu. Taki sprzęt można zakupić, ale można także go wypożyczyć. Z tej drugiej opcji korzysta obecnie coraz szersza grupa osób. Sprzętem, na który istnieje spore zapotrzebowanie, są przede wszystkim profesjonalne łóżka rehabilitacyjne, aczkolwiek nie tylko. Bardzo często wykorzystuje się także:
- koncentratory tlenu,
- ortezy,
- kule łokciowe,
- ambonki, chodziki, podpórki,
- wózki inwalidzkie.
Zakup sprzętu rehabilitacyjnego
Zakup niezbędnego sprzętu to określone koszty, które zazwyczaj są dosyć wysokie. Niemniej jednak istnieje opcja uzyskania dofinansowania ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia, z której korzysta wiele osób. Owo dofinansowanie zazwyczaj nie pokrywa całej kwoty zakupu, ale znaczną jej część. Zakup sprzętu rehabilitacyjnego na pewno jest opłacalny w sytuacji, gdy dana osoba wymaga długotrwałej rehabilitacji. Bywa także, że taki wymóg będzie istniał do końca życia danej osoby. Zakup sprzętu rehabilitacyjnego w takiej sytuacji jest najlepszą z opcji.
Wynajem sprzętu rehabilitacyjnego
Opcją pozyskania wymaganego sprzętu rehabilitacyjnego, która jest częściej wykorzystywana, jest jego wynajem. Wypożyczalnie sprzętu posiadają rozbudowany asortyment. Ponadto także oferują nie tylko samo wynajęcie niezbędnego sprzętu, ale poza tym także jego dowóz, wniesienie i montaż oraz w momencie, gdy nie jest on już niezbędny, jego odbiór. Tym samym klient nie musi się tak naprawdę o nic martwić. Wynajęcie sprzętu rehabilitacyjnego generuje znacznie niższe koszty jednostkowe, co na pewno jest bardzo dużą korzyścią. Jednakże jeśli dana osoba potrzebuje sprzętu przez wiele lat, to opcja jego wypożyczenia nie będzie korzystna. Natomiast jeśli dana osoba dobrze rokuje, to wypożyczenie z wielu względów jest bardziej opłacalne.
Niezależnie od tego czy dana osoba dokonuje wynajmu sprzętu rehabilitacyjnego, czy też jego zakupu, najistotniejsze jest to, aby ów sprzęt znalazł się w dyspozycji osoby chorej, aby mogła ona z niego korzystać. Zasadniczo bowiem brak tego sprzętu powoduje, że choroba będzie postępować lub też osoba dotknięta chorobą nie będzie miała żadnych szans na normalne funkcjonowanie w przyszłości. Można powiedzieć, że obie opcje mają bardzo wiele korzyści, a na którą z nich padnie wybór, to już zależy od indywidualnej sytuacji każdej osoby, od rodzaju choroby, od stopnia jej zaawansowania.