Pomyśl teraz o momencie, w którym po raz ostatni delektowałaś się swoim ulubionym owocem. Przypomnij sobie jego smak, aromat i kształt. Jego słodycz i soczystość, która wywołała uczucie błogostanu. A teraz pomyśl o swojej codziennej drodze do pracy. Czy potrafisz odtworzyć jej dokładny przebieg i wygląd budynków, które mijasz? Zastanów się również, czy kiedykolwiek byłaś może tak pochłonięta innymi sprawami, że zapomniałaś wysiąść na swoim przystanku lub pojechałaś za daleko? W pierwszym z tych przypadków byłaś skoncentrowana na swoich odczuciach i tej chwili a w drugim rozkojarzona, przez co nie zwracałaś uwagi na otoczenie. Oba przykłady w pełni pozwalają odkryć, czym jest mindfulness i jak potrafi ono wpływać na postrzeganie przez nas świata. Przekonaj się, o co dokładnie chodzi w uważności i jak mindfulness może zmienić Twoje życie.
Na czym polega mindfulness?
Definicją tego, czym jest mindfulness jest nic innego jak uważność. Oznacza ona zwracanie uwagi na rzeczy dziejące się wokół nas jak i w naszym wnętrzu w danej chwili. Sedno mindfulness tkwi w skupieniu się jedynie na byciu tu, w tym momencie, bez zbędnego osądzania, rozmyślania i wczuwania się w jakąś rolę. Najistotniejsze jest odczuwanie a przede wszystkim dostrzeżenie swoich myśli i emocji bez klasyfikowania ich na pozytywne oraz negatywne.
Mity dotyczące mindfulness
Mimo iż mindfulness nie jest zbyt skomplikowany, a jego wytyczne są przedstawione w sposób bardzo prosty wokół tej, ostatnio bardzo modnej metody medytacji narosło sporo mitów. Oto najpopularniejsze z nich.
Mit 1
Najpowszechniejszy mit dotyczący mindfulness zakłada, że w treningu tym chodzi głównie o relaks. W rzeczywistości praktykowanie uważności polega na byciu świadomą swoim emocji osobą przy równoczesnym ciągłym nabieraniu dystansu do nich. Oczywiście nie jest to jednoznaczne z przebywaniem w permanentnym stanie odprężenia, chociaż osoby po treningu mindfulness szybciej się relaksują. Samo osiągnięcie relaksu nie jest tu jednak celem a jedynie skutkiem. Celem uważności jest uważne i świadome życie.
Mit 2
Praktykowanie uważności to żaden odłam religijny ani tym bardziej sekta. Jest to całkowicie świecki sposób treningu duchowego stworzony dla wszystkich, bez względu na wyznanie i światopogląd.
Mit 3
Wiele osób obawia się, że praktykowanie uważności sprawi, że spadnie ich efektywność w pracy oraz życiu codziennym. Nic bardziej mylnego. Mindfulness wcale nie oznacza powolnego wykonywania wszystkich czynności a jedynie odpowiednie podejście do przeżywania każdego momentu. Sprinter biegnący w zawodach może być bardziej uważny niż nie jeden rozkojarzony spacerowicz.
Mit 4
Kolejny mit dotyczący mindfulness zakłada, że jest to jedynie kurs czy też zadanie, które po jakimś czasie odhaczamy w kalendarzu i więcej do niego nie wracamy. Prawdziwe praktykowanie uważności to styl życia wpływający na lepsze docenienie naszej codzienności. Mindfulness ma również dużo wspólnego z ogólnie zdrowym trybem życia i wartościowym odżywianiem się.
Mit 5
Ostatni z popularniejszych mitów zakłada, że mindfulness można osiągnąć jedynie poprzez specjalistyczne i drogie kursy oraz wyjazdy szkoleniowe. W rzeczywistości praktykę uważności możemy ćwiczyć na co dzień w trakcie wykonywania zwykłych zajęć. Wystarczy jedynie skoncentrować się na tym co robimy i odczuwanych w tej chwili emocjach i odczuciach. Nie zapominajmy również o precyzji ruchów, oddechu oraz sygnałach, które daje nam nasze ciało.
Warto jeszcze dodać, że mindfulness nie powinien być traktowany jak lek na wszelki stres, smutki oraz nasze niepowodzenia. W innym przypadku możemy się mocno rozczarować i szybko zniechęcić do praktykowania uważności. Nie należy nigdy nastawiać się na to, że dzięki mindfulness pozbędziemy się wszystkich negatywnych emocji, głównie dlatego, że uczucia te są nam w pewnym stopniu potrzebne do normalnego funkcjonowania.
Korzyści z praktykowania uważności
W ostatnich latach przeprowadzono sporą ilość badań na temat korzyści płynących z mindfulness. Pokazały one, że praktykowanie uważności może pomóc w redukcji gonitwy myśli oraz niepokoju, dzięki czemu jest ono świetnym wsparciem na drodze walki z lękiem i stresem. Osoby żyjące świadomie są pełne energii, mają lepsze samopoczucie, a także zdrowie fizyczne. Co ciekawe, badania wykazały, że mindfulness pozwala również na redukcję bólu fizycznego oraz wpływa na struktury mózgu. Za pomocą rezonansu magnetycznego, przeprowadzonego na osobach praktykujących uważność zauważono, że nastąpił u nich wzrost istoty szarej mózgu. Jest to część tego organu odpowiadająca za pamięć, inteligencję, języki oraz myślenie abstrakcyjne, a także planowania działań.
Jak zacząć praktykę mindfulness?
Jedną z możliwości, aby rozpocząć swoją praktykę mindfulness, jest zapisanie się na kurs, który przeznaczony jest dla osób z obniżonym nastrojem i jego wahaniami, oraz dla tych, którzy nie radzą sobie z trudnymi emocjami i myślami. Kurs mindfulness to także pomoc dla osób doświadczających stresu, przeżywających różnego rodzaju lęki lub zaburzenia nastroju.
Podczas kursu można zrozumieć siebie, swoje myśli i mechanizmy, które kierujemy się w codziennym życiu. To również możliwość, aby inaczej, lepiej radzić sobie z nieprzyjemnymi doświadczeniami, zarówno wewnętrznymi, jak i zewnętrznymi. Zyskać można również równowagę emocjonalną, dzięki której w sposób bardziej skuteczny umożliwia radzenie sobie z trudnymi doświadczeniami.
Szczegółowy opis tego czym jest mindfulness, jak działa oraz opis kursu, znajduje się na stronie https://www.przystanekmindfulness.pl/, gdzie Milena Wojnarowska – założycielka firmy Przystanek Mindfulness, której siedziba znajduje się na ul. Zygmunta Krasińskiego 33b, 01-786 Warszawa (Tel. 575 191 343), omawia następujące definicje i ich wpływ na naszą codzienność.
Rozpoczęcie praktykowania uważności może zacząć się również od małych czynności, takich jak jedzenie, słuchanie muzyki czy trening fizyczny. Jak dokładnie powinno to wyglądać? Oto kilka wskazówek.
1. Nie zapomnij o oddechu
Podstawą uważności jest głęboki i świadomy oddech. W sytuacji zbłądzenia myśli podczas praktykowania mindfulness wystarczy wziąć kilka głębokich, kontrolowanych oddechów, by wrócić na odpowiednie tory myślowe. Dobrym sposobem jest wyobrażenie sobie, że w naszym brzuchu tkwi balonik, który pompuje się przy wdechu i maleje przy wydechu.
2. Skup się tylko na jednej rzeczy
Mindfulness wyklucza wielozadaniowość, a im więcej masz spraw na głowie, tym mniej efektywna i uważna jesteś. W trakcie treningu uważności należy skupić się tylko na jednej rzeczy, dzięki czemu jesteśmy w stanie lepiej kontrolować nasze uczucia, ruchy czy emocje.
3. Nie poddawaj się rutynie
Rutyna potrafi zniszczyć wszystko, dlatego nie warto się jej poddawać. Trenując uważność warto co jakiś czas zaskoczyć swój mózg i ciało, co sprawi, że będą one dużo bardziej uważne i czujne.
4. Obserwuj swoje uczucia i emocje
Obserwowanie napływających w danym momencie uczuć jest niezwykle istotne, jednak nie należy ich oceniać a jedynie bacznie się im przyglądać. Może okazać się, że Twoje frustracje i nerwy z pozoru wynikające z błahych powodów mogą mieć źródło całkowicie gdzieś indziej.
5. Bądź częścią danej chwili
Praktykując uważność postaraj się zablokować wszelkie rozpraszacze i bądź sama ze sobą przez kilka minut. Zajrzyj w głąb siebie, rozejrzyj się i sprawdź, co poczujesz. Jest duża szansa, że takie podejście zapewni Ci całkowicie nowe doświadczenia.