Dzieci Medycyna Porady lekarskie Zdrowie

Od najmłodszych lat ze szczoteczką za pan brat

pexels-photo-208134

Do jednego z najważniejszych momentów młodych rodziców, obok wypowiedzenia przez dziecko pierwszego słowa, należy pojawienie się pierwszego ząbka. Już wtedy należy dołożyć wszelkich starań, żeby uzębienie dziecka było utrzymane w dobrym stanie. Jednakże, aby tak było, już przed pojawieniem się pierwszych ząbków, należy zadbać o delikatne, wykształcające się dziąsła maluszka.

Higiena jamy ustnej małego dziecka

Higiena jamy ustnej w najwcześniejszym okresie życia dziecka polega na przecieraniu dziąseł gazikiem namoczonym w przegotowanej wodzie. Zabieg ten należy wykonywać co najmniej dwa razy dziennie, a przede wszystkim po wieczornym karmieniu. Co ważne, szczególną uwagę na regularność wykonywania tego prostego zabiegu higienicznego należy zwrócić u niemowląt karmionych mlekiem modyfikowanym, gdyż w przeciwieństwie do mleka matki, pozbawione jest ono wartościowych enzymów mających szczególne znaczenie dla ochrony zawiązujących się zębów oraz delikatnego szkliwa na wyrastających zębach maluszka. Dlatego też dzieci karmione mlekiem modyfikowanym częściej są narażone na wczesne pojawianie się próchnicy, która może doprowadzić do przedwczesnej utraty uzębienia mlecznego oraz osłabienia zębów stałych. Dziąsła maluszka można także myć przy użyciu malutkiej szczoteczki wykonanej z silikonu, którą nakłada się na palec jak naparstek. Silikonowa szczoteczka jest także doskonałym sposobem na uśmierzenie bólu oraz dyskomfortu odczuwanego przez dziecko podczas ząbkowania.

Pierwsze ząbki i ich higiena

Gdy pojawią się już zęby, należy zacząć stopniowo wprowadzać do użytku delikatną, miękką szczoteczkę. Obecnie na rynku jest bardzo dużo produktów dedykowanym dzieciom, więc z wyborem odpowiedniej szczoteczki oraz pasty nie będzie najmniejszego problemu. Na tak wczesnym etapie życia dziecka nie jest konieczne stosowanie pasty z fluorem. Gdy zaczynamy wprowadzać do diety malucha zróżnicowane pokarmy, należy zadbać o to, aby czyścić zęby po każdym posiłku.

Jak myjemy ząbki mleczne?

Zęby należy myć okrężnymi, wymiatającymi ruchami od strony zewnętrznej oraz wewnętrznej. Nie wolno omijać przy tym języka oraz wewnętrznych części policzków. Początkowo trzeba myć zęby i jamę ustną dziecka przez minutę, a z wiekiem należy ten czas wydłużać do trzech, czterech minut. Szczoteczkę, której używamy do mycia zębów, należy wymieniać na nową co trzy-cztery miesięce, a ponadto po przebytych przez dziecko infekcjach dróg oddechowych czy jamy ustnej.

Jak kształtować dobry nawyk i zaciekawić szczoteczką?

Niekiedy zdarza się, że stomatolodzy apelują, aby już niemowlęciu wręczać szczoteczkę żeby mogło samodzielnie próbować myć zęby, ale lepszy efekt uzyskamy, zaczynając uczyć dziecko, które ma około roku. Rodzic może samodzielnie wyczyścić dziecku zęby, a następnie dać mu szczoteczkę, by „poprawiło” wykonany zabieg.

Z wizytą u stomatologa

Higiena jamy ustnej u dziecka to nie tylko mycie zębów, lecz także systematyczne wizyty u stomatologa. Na pierwszą wizytę warto umówić się, gdy dziecko ma roczek. Podczas takiego spotkania lekarz sprawdzi, czy zęby rozwijają się prawidłowo oraz czy rodzice właściwie pielęgnują jamę ustną maluszka. Około drugiego roku życia, czyli po pojawieniu się zębów mlecznych, należy wybrać się na prawdziwy przegląd uzębienia. Jeżeli zauważy się plamkę na zębie, wizyta u dentysty jest konieczna. Próchnica zębów mlecznych postępuje znacznie szybciej niż w przypadku zębów stałych. Z małym dzieckiem warto chodzić na wizyty kontrolne do stomatologa raz na cztery miesiące.

Rodziców ze swoimi pociechami zapraszamy do Smile Design Clinic w Warszawie. Zatrudniamy specjalistów, którzy sprawiają, że wizyta u stomatologa jest dla dziecka wspaniałą przygodą.

 

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze