Dzieci Zdrowie

Skąd biorą się koszmary u dzieci i jak sobie z nimi radzić?

koszmary-senne

Każdy człowiek, bez względu na wiek, od czasu do czasu doświadcza koszmarów podczas snu. Niektóre z nich bywają tak silne i realistyczne, że budzimy się zlani potem i niekiedy boimy się wstać z łóżka – skoro więc sny mogą mieć tak silny efekt na osobie dorosłej, to jak radzić sobie z nimi ma malutkie dziecko? Należy pamiętać o tym, że dziecięcy mózg nie jest jeszcze w pełni ukształtowany i dziecko nie wie jeszcze, jak poradzić sobie z odczuwanymi emocjami. Takie emocje mogą być wywołane przez przeróżne czynniki np. to, że już nie zostaje całe dnie z mamą, ale zaczyna odwiedzać je opiekunka. Takie zmiany mogą znaleźć odzwierciedlenie w koszmarach, które wynikają z nocnej pracy mózgu. Bardzo często zdarza się tak, że jakiś szczególnie straszny i realistyczny sen, który przyśnił się raz lub kilka razy w dzieciństwie, wraca do nas w dorosłym życiu i mimo znacznie już mniejszego strachu przed nim, wciąż odczuwamy silne emocje związane z nim. Dzieci najczęściej nie są w stanie odróżnić rzeczywistości od snu, dlatego mimo, że dziecko po obudzeniu się z koszmaru może wyglądać na świadome, to może być ciężko nawiązać z nim kontakt. Należy wówczas uspokoić je i wytłumaczyć, że to, co mu się przytrafiło, było tylko złym snem.

Istnieje teoria, która mówi, że koszmary u dzieci powstają w wyniku kształtującego się poczucia winy i sumienia, a także, że wpływ może mieć również sytuacja rodzinna danego dziecka i emocje, które są z nią związane. Małe dzieci nie potrafią jeszcze panować nad swoimi emocjami, umiejętność ta kształtuje się wraz z wiekiem. W związku z tym, rodzice danego dręczonego koszmarami dziecka powinni postarać się mu pomóc w oswojeniu złych snów.

W jaki sposób można pomóc dziecku poradzić sobie ze złymi snami?

Problem niekiedy ma głębsze podłoże i w gestii rodziców leży włożenie wysiłku w wyeliminowanie go. Najczęściej koszmary pojawiają się w wyniku zmęczenia lub dużej ilości stresu w życiu dziecka, mogącego pojawić się ze względu na np. trudną sytuację rodzinną. Jednym ze sposobów jest zapewnienie dziecku przytulanki, np. klasycznie misia, który będzie stanowił formę ,,obrońcy” dziecka przed nocnymi strachami. Wiele sklepów oferuje także delikatnie świecące lampki nocne, które pozostając włączone przez całą noc, dają dziecku poczucie bezpieczeństwa. Bardzo dobrym sposobem jest także codzienny rytuał czytania dziecku bajek przed snem – najlepiej, żeby były to spokojne i pogodne bajki, bez żadnych strasznych historii, które mogą negatywnie wpłynąć na wyobraźnię dziecka. Przed samym snem nie powinno się także pozwalać dziecku na oglądanie telewizji ani nie powinno się narażać go na hałasy, ponieważ mogą one wpłynąć negatywnie na zasypianie i sen. Bardzo istotną sprawą jest także to, żeby dziecku, które często doświadcza koszmarów, pozostawiać delikatnie uchylone drzwi od pokoju. Są ku temu dwa powody – jeden, to że przy uchylonych drzwiach z pewnością łatwiej będzie rodzicom usłyszeć wołanie przebudzonego i przestraszonego dziecka, a drugi, że zamknięte drzwi spowodują, że obudzone dziecko będzie się czuło jakby było zamknięte w pułapce swojego koszmaru. Najważniejsze to nakłonić dziecko do pozostania w swoim łóżku, ponieważ gdy pozwoli się mu zasnąć w łóżku rodziców, to może ono już więcej nie chcieć spać u siebie, gdy przyśni mu się zły sen, gdyż spanie z rodzicami będzie dla niego najlepszą formą obrony przed nocnymi strachami.

Gdzie szukać pomocy?

W razie, gdy dziecko nie jest w stanie przespać spokojnie praktycznie żadnej nocy, warto jest udać się po pomoc do specjalisty. Świetnego psychologa i fachową opiekę medyczną znaleźć można w Centrum Medycznym Medintel.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze