Kobiety Leczenie Medycyna Mężczyźni Porady lekarskie Seniorzy Zdrowie

Krwawiące dziąsła – co robić?

krwawienie dziasel

Doskwierają ci krwawiące dziąsła i zastanawiasz się, co zrobić? Wbrew pozorom nie zawsze to tylko wynik niewinnego urazu mechanicznego, zniszczonej czy zbyt twardej szczoteczki do zębów. Czasem to objaw poważnej choroby, która w konsekwencji braku leczenia może prowadzić nawet do utraty zębów! Dobrze więc dmuchać na zimne i nie bagatelizować tej sytuacji! Długotrwale krwawiące dziąsła należy zawsze skonsultować z lekarzem, który będzie w stanie ocenić realną przyczynę tych dolegliwości. Dziś podpowiadamy, co należy zrobić, gdy krwawiące dziąsła uprzykrzają ci życie.

Krwawiące dziąsła – pierwsza pomoc

Pierwszą pomocą, gdy dokuczają ci krwawiące dziąsła, może być płukanie naparem z szałwii lub rumianku, które powinno złagodzić objawy i przynieść ulgę. W aptece można również kupić specjalny, delikatny płyn do płukania jamy ustnej o działaniu przeciwzapalnym i bakteriobójczym. Warto też zwrócić uwagę na szczoteczkę, którą myjesz zęby i sposób, w jaki jej używasz. Jak potwierdzają specjaliści z kliniki stomatologicznej Smile Design Clinic w Warszawie, nieprawidłowa higiena jamy ustnej może mieć wpływ na krwawiące dziąsła. Zbyt mocne szczotkowanie może prowadzić do urazów dziąseł. Wobec tego rodzaju dolegliwości ma znaczenie twardość szczotki i jej stan, ważne żeby nie była zniszczona i używana dłużej niż miesiąc. Jeśli objawy nie ustąpią w ciągu 2-3 dni, należy zgłosić się stomatologa, w celu ustalenia przyczyny dolegliwości.

Jakie mogą być przyczyny krwawiących dziąseł?

Twarda szczoteczka do zębów czy zbyt intensywne szczotkowanie zębów to niestety nie jedyna przyczyna tego, że krwawiące dziąsła uprzykrzają życie. Objawy te mogą być spowodowane niedoborem witaminy C i K w organizmie, a także stanu zapalnego dziąseł. Warto więc zwrócić uwagę na odpowiednią dietę, jeść dużo cytrusów i warzyw zielonolistnych, ponieważ pomagają zwiększyć krzepliwość krwi oraz poprawiają odporność organizmu. Na krwawiące dziąsła mogą również narzekać kobiety w ciąży, co jest uzasadnione zmianami hormonalnymi. Dolegliwości związane z krwawieniem mogą być także związane z nadmiernym stresem.

Krwawiące dziąsła – dlaczego nie należy bagatelizować objawów?

Krwawiące dziąsła mogą być również zwiastunem poważnej choroby, jaką jest paradontoza, dlatego nie należy bagatelizować objawów, które trwają dłużej niż kilka dni. Poza tym, przykre dolegliwości są czasem związane z chorobami ogólnoustrojowymi, takimi jak cukrzyca, nadczynność tarczycy czy anemia. Jeśli więc stomatolog wykluczy istnienie schorzeń dotyczących przyzębia, wskazane jest wykonanie badań krwi.

W czym mogą pomóc regularne wizyty u stomatologa?

Systematyczne wizyty u stomatologa mogą pomóc w utrzymaniu zębów i dziąseł w dobrej formie. Ponadto, kontrole przyczyniają się do diagnozowania ewentualnych chorób w początkowych stadiach, dzięki czemu są one łatwiejsze do wyleczenia. Poza tym, regularne wizyty stomatologiczne i usuwanie kamienia nazębnego korzystnie wpływają na zdrowie zębów oraz dziąseł. Lekarz może pomóc, przepisując odpowiednie leki, które pomagają w łagodzeniu stanów zapalnych. Mimo że krwawiące dziąsła nie zawsze są objawem poważnej choroby przyzębia, warto spytać o opinię specjalistę, który najlepiej będzie w stanie ocenić kondycję twoich dziąseł. Jeśli więc zmagasz się z przykrymi dolegliwościami, które wzbudzają niepokój, nie wahaj się skorzystać z pomocy lekarza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej na temat dziąseł, zajrzyj na stronę smiledesignclinic.pl

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze