Ciąża Zdrowie

Cesarskie cięcie krok po kroku

ciaza

W dzisiejszych czasach zabieg cesarskiego cięcia przeprowadzany jest regularnie i rutynowo. Jest to bezpieczny zabieg, dzięki nowoczesnej anestezjologii i chirurgii, komplikacje występują rzadko, a mama i dziecko szybko dochodzą do siebie. Sam zabieg cesarskiego cięcia trwa krótko – około pół godziny. Ojciec nie jest wpuszczany na blok operacyjny, więc siłą rzeczy nie jest w stanie przeciąć pępowiny, ale to akurat nie jest nic złego, ponieważ rozcięty brzuch nie stanowi przyjemnego widoku dla nikogo. Podczas zabiegu kobieta nie odczuwa bólu, jest natomiast przytomna – nad wszystkim czuwa anestezjolog. Sam zastrzyk, poprzez który podawane jest znieczulenie, wykonywany jest w kręgosłup i może być odczuwany w nieprzyjemny sposób. Zdarzają się oczywiście sytuacje, podczas których zabieg wykonywany jest nagle, wtedy przeprowadza się go pod ogólną narkozą. Każdy organizm reaguje inaczej, dlatego jedne kobiety wracają do siebie szybciej, a inne nieco wolniej, będąc jednak pod stałą opieką zaufanego lekarza, nie ma się czego obawiać.

Wpływ cesarskiego cięcia na dziecko

Istnieje wiele teorii na temat wpływu sposobu przyjścia na świat na dziecko. Jednym z przykładów jest na przykład to, że u dzieci urodzonych poprzez ,,cesarkę” obserwuje się wyższy poziom tłuszczu w wątrobie, niż u dzieci, które przyszły na świat w sposób naturalny, a co za tym idzie, są one bardziej narażone na otyłość. Na nieco gorszy metabolizm może mieć także wpływ brak kontaktu dziecka z bakteriami, które obecne są w kanale rodnym matki. Niemowlęta te wyglądają także trochę inaczej niedługo po przyjściu na świat, niż te urodzone naturalnie. Wynika to z tego, że nie musiały one walczyć o swoje pojawienie się na świecie – poród naturalny jest ogromnym wysiłkiem, który często prowadzi do zniekształcenia czaszki (która później oczywiście wraca do normy), pękania naczynek na twarzy, zaczerwienień, itp. Dzieci ,,wyjęte” z brzucha matki będą wyglądały od razu zdrowo, ich główki będą perfekcyjnie owalne, a policzki wydatne.

Niemowlęta urodzone przez cesarkę w pierwszych godzinach życia bardzo często są określane przez swoje mamy jako wyjątkowo spokojne i wyciszone mimo tego, że wody płodowe, znajdujące się w ich płucach muszą zostać odessane przez lekarzy, co może być dla nich niekiedy bolesne. Mimo tego, takie dzieci mogą mieć nieco trudności z przyzwyczajeniem się do życia w świecie poza brzuchem matki, mogą także gorzej niż naturalnie urodzeni rówieśnicy znosić silne bodźce z otoczenia (np. głośne dźwięki). Istnieje także ryzyko astmy w późniejszym życiu u dziecka urodzonego poprzez cesarskie cięcie ze względu na to, że nie było ono zmuszone do ,,przeciskania się” przez bardzo ciasny kanał rodny, co wypycha płyny owodniowe z układu oddechowego, jednocześnie go wzmacniając. Dzieci, które przyszły na świat poprzez cesarkę mogą także doświadczyć takich problemów, jak nadwrażliwość na dotyk, objawiająca się na przykład w niecięci do czesania włosów, nielubienia bosego chodzenia po trawie itp.) oraz problemów ze świadomością pozycji własnego ciała, zaliczających się do nieprawidłowości z zakresu zmysłu orientacji ułożenia części swojego ciała. Często zdarzają się także problemy z pewnością grawitacyjną, które objawiają się poprzez niechęć dziecka do zabawy na huśtawce, silnego lęku wysokości, trudnościami z nauką chodzenia po schodach itp.

Cesarka ratuje życie

Mimo wszystko, należy pamiętać, że jeżeli cesarskie cięcie nie zostało przeprowadzone na życzenie matki, to najprawdopodobniej decyzja o nim została podjęta w celu ratowania zdrowia lub, albo i życia matki lub dziecka, a czasem obojga. Dlatego też, mimo niekiedy występujących niektórych z powyższych problemów, zabieg ten często ratuje życie, jest więc nieoceniony.

Poznaj nas!

Najnowsze komentarze